Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Penzijní reforma: Nevstupujte do pilíře bláznů!

Druhý pilíř důchodové reformy je ekonomicky nevýhodný pro každého a za každé situace, píše profesor Jiří Chýla.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
P

Pantaleon

7. 10. 2012 10:44
  Dobrý den. Zkoušel jsem si
 Dobrý den. Zkoušel jsem si zreplikovat výpočty, ale nějak se nemůžu dopočítat. Nejsou mi jasná už čísla v sloupcích C,D,E. Myslel jsem, že by mělo jít údaje přímo z kalkulačky MPSV, ale tam mi vycházejí jiné hodnoty. Např. muž, 1980, 25 000 Kč příjem, výnos 1,5% mi vychází důchod z 2P 12 913 Kč, v tabulce pana Chýli je 13 006 Kč. To je ale v celku detail. Co je ale nejpodstatnější. Vypůjčím si údaj z pana Chýly (řádek 25000, sloupec I) zhodnocení ze 2 % mzdy ve slamníku 242 100 Kč (předpokládám, že v cenách roku 2010, mě vyšlo asi o 13 tisíc méně). Převedu si to na to, co by měl naspořit fond s čistým 0% zhodnocením do kterého se dává 5% ze mzdy, tedy vznásobím 5/2.   242 100*5/2=605 250 Kč. Kdybych si z této částky vypočítal měsíční důchod na 13,7 let (očekávná doba dožití), tak mi to, vezmu-li v úvahu 2% inflaci a 0% nominální zhodnocení (technickou úrokovou míru), vychází na měsíční důchod 3 190 Kč ( v cenách roku 2010), což je ale podstatně více, než říká kalkulačka, která udává 1750 Kč při 1,5% zhodnocení. Můj závěr je, že ta kalkulačka MPSV je velmi pravděpodobně zmršená a otázka je, zda v ní jsou správně alespoň údaje o důchodu z 1P a státním důchodu při vstupu do 2 P.      Pokud by pan Chýla zveřejnil svoje výpočty (se vzorečky), mohl bych se na ně podívat, případně mu poslat svoje výpočty. Domnívám se ale, že si s ním přibližně sednu.  
0 0
možnosti
I

Igorjansen

2. 10. 2012 18:10
Ja bych nebyl tak nekriticky kriticky
Zakladni teze "je ekonomicky nevýhodný pro každého a za každé situace" je sice hezka, ale ne pravdiva.Pokud chceme porovnavat situaci "sporim v penzijnim fondu" se situaci "sporim v alternativnim fondu" a jako predpoklad si vezmu, ze oba fondy maji stejnou vykonnost/vynosy, pak jediny logicky zaver je, ze v urcity okamzik (treba pri odchodu do duchodu) je v obou fondech stejne mnozstvi penez (stejne ulozky, stejne zhodnoceni = stejny zustatek. tecka.).Takze srovnani provedene panem Chylou je sice pekne, ale ve skutecnosti nesrovnava vyhodnost II. pilire s alternativni strategii, pouze srovnava svuj vypocet s nejakym zmastenym vypoctem/kalkulackou na strankach MPSV. Kalkulacka ukazuje nejakou vyplatu duchodu z "penzijnich fondu", ale jak k nim dospela, je opravdu zahadou (tj. jsou nerealisticky nizke pri danych predpokladech).Z jineho soudku, srovnani "penzijni fond" a "alternativni fond" je v praxi relevantni, protoze ve skutecnosti penze nebude vyplacet penzijni fond, ale pojistovna == pri odchodu do duchodu se clovek muze rozhodnout, od ktere pojistovny chce penze vyplacet (logicky nejvyssi nabidka). Takze jestli mam nejakou sumu v penzijnim fondu nebo stejnou sumu v alternativnim fondu je z tohoto pohledu jedno, stejne si na trhu budu vybirat z nabidek pojistoven, ktere za stejnou castku nabidnou stejny produkt = penzi.Co je ale podstatnejsi je prakticka moznost alternativni investici realizovat. Zkuste se jen trochu informovat o poplatcich v investicnich fondech a zjistite, ze jsou (ve vsech?) pripadech podstatne vyssi, nez zakonem omezene poplatky v penzijnich fondech (typicky 4% vstupni poplatek, okolo 1% rocni poplatek, kazdopadne treba u ING jsem nevidel nic pod 0.66% rocniho poplatku vcetne dluhopisovych fondu, kdezto u penzijnich fondu je to mezi 0.3% a 0.6%). Takze genialni investor, ktery nevstoupi do druheho pilire a stejne penize (2% mzdy) nasype do fondu se stejnym portfoliem bude mit pri odchodu do duchodu na uctu zarucene mene penez, nez v pripade penzijniho fondu. Zkracene reforma se da napadat kvuli nizke likvidite vlozenych penez (mimochodem, co tech 28% mzdy, ktere platite do prubezneho systemu??? ty jsou likvidni az hruza...), politickemu riziku (mimochodem, to si opravdu myslite, ze az pujdete za 20, 30, 40 let do duchodu, tak prubezny duchod bude v pomeru ke mzdam ve stejne vysi????), omezeni svobody nakladani s vlastnimi penezi (2% z platu prece prumerny obcan neprochlasta v metylu, ale zodpovedne investuje do skvelych fondu s nulovymi poplatky!) atd.  Posledni mimochodem - uz jste si zkusili spocitat, jaky je pomer mezi penezi odvedenymi do prubezneho systemu a penzemi, ktere muzete nasledne ocekavat??? O jistote desetinasobku se da uvazovat i v pripade nejnizsich platu (15000)... Uplne posledni mimochodem - pro penzijni fondy nedelam, pro vladu taky ne, jen me sere to vecne plkani a kydani hnoje v oblastech, o ktere autori evidentne vedi prd. Fyzice zdar!
0 0
možnosti
P

Pantaleon

7. 10. 2012 10:50
No o výhodnosti/nevýhodnosti
No o výhodnosti/nevýhodnosti vstupu do 2. pilíře rozhoduje především to, nakolik bude stát tento vstup penalizovat, tedy o kolik sníží důchod vyplácený z průběžného systému při vstupu do 2. pilíře. 
0 0
možnosti
KD
Poznamka a otazka zaroven
Souhlasim s argumenty pana Nachera a prof. Chyly proti druhemu piliri. Avsak vuci vypoctum prezentovanym prof. Chylou mam tu vyhradu, ze pocita s 2% hrube mzdy, pred zdanenim. Pritom 2% hrube mzdy jsou cca 3% ciste mzdy. Predpokladam pritom, ze prispevky do druheho pilire zdaneny nebudou. Je to tak?
0 0
možnosti
LN
Dobrý den,
dovolte, abych Vám zprostředkoval odpověď autora:„Důchodová kalkulačka, resp. dokument MPSV, který cituji, předpokládá reálný průměrný růst mezd mezi 2,8 a 1,8 % ročně a inflaci 2 % (v dokumentu MPSV dokonce 2,5 %). Ve svém výpočtu jsem tedy vzal nominální růst mezd 4 % ročně a spočetl za těchto předpokladů zhodnocení vložených 2 % hrubé mzdy mimo rámec 2. pilíře. Stejná 2 % hrubé mzdy, samozřejmě před zdaněním, bude platit každý, kdo do 2. pilíře vstoupí. Citované otázce proto příliš nerozumím.“Pěkný den. Lukáš Novotný, editor
0 0
možnosti
LN
Spoření "na důchod" na desítky let dopředu je v systému,
který je ohrožen státním bankrotem a znehodnocením měny během několika málo let po nástupu rozpočtově nezodpovědné vlády, holé bláznovství. To je ale zřejmé celou dobu, co se nám vláda snaží "vícepilířový systém" důchodů vnutit násilím za podmínek, které by si svobodně nikdo soudný nevybral.Wikipedia: Státní dluh česka (včetně grafu)
0 0
možnosti
V

Vladimir1950

24. 9. 2012 17:32
Pilíř bláznů..
Souhlasím. "U našich politiků si může člověk vybrat ze dvou variant: buď je to tak neskonalý blbec, nebo tak extrémě drze lže"..
0 0
možnosti
LN
...a slíbí cokoli, co nemůže splnit. Viz např. Bohuslav Sobotka
Jsou snad občané, kteří si politiky popsaného typu volí, výrazně jiní?;-)
0 0
možnosti