Peake vzkazuje Nečasovi: Mám 10 provládních poslanců! Kabinet si otestuje důvěru.

Miroslav Petráň sice nechce vstoupit do nového poslaneckého klubu, jenž se okolo političky vytváří, ale podporu kabinetu prý podepíše.

Martin Shabu 23.4.2012

Aktualizováno. Vicepremiérce Karolíně Peake se v pondělí podařilo přesvědčit devátého poslance, který podpoří vládu Petra Nečase. Dle informací webu Aktuálně.cz je jím Miroslav Petráň, který ale do nového poslaneckého klubu, jenž se okolo političky vytváří, vstoupit nechce. Nyní má tedy Peake (včetně sebe) deset podporovatelů kabinetu, z nichž devět je připraveno založit poslanecký klub.

Dohromady by tak koalice ODS, TOP 09 a desetičlenné platformy Peake disponovala 102 hlasy. Vláda by se mohla opřít i o hlas poslance Michala Doktora. Důvěru v Poslanecké sněmovně si otestuje v pátek.

Shrneme-li všechny informace médií, v nové platformě vicepremiérky Karolíny Peake jsou:

  • Karolína Peake
  • Viktor Paggio,
  • Jana Suchá
  • Dagmar Navrátilová,
  • Martin Vacek,
  • Lenka Andrýsová
  • Jiří Rusnok,
  • Radim Vysloužil,
  • Milan Šťovíček
  • Miroslav Petráň

Co do počtu poslanců tedy Peake splnila podmínku premiéra Nečase z minulého týdne. Vlastní klub zatím ale založit nemůže. Dle pravidel Poslanecké sněmovny je pro ustanovení klubu potřeba minimálně deseti poslanců.

Podmínka, že „Peakovci“ založí vlastní klub však není tak horká. Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík říká, že si jeho strana podmínku pro vznik klubu nekladla. „Osobně požaduji, aby měla koalice ve sněmovně většinu minimálně 103 hlasů. Na vlastním klubu nové platformy netrvám,“ řekl ČESKÉ POZICI Gazdík.

Později se v podobném duchu vyjádřili i představitelé ODS. Ještě před odpoledním zasedáním grémia místopředsedové strany Miroslava Němcová a Pavel Drobil uvedli, že ani občanští demokraté netrvají na podmínce vzniku samostatného klubu „post-véčkařů“. „Od téhle podmínky bych uměla odstoupit,“ řekla webu iDNES Němcová. „Jestli ten samotný klub bude ustaven dnes nebo bude po hlasování o důvěře vládě, je druhá stránka věci,“ dodal Drobil. „Klíčové je, aby se nemusela podepisovat dohoda s každým poslancem individuálně,“ prohlásil premiér Petr Nečas.

O politickém vývoji jednalo v pondělí odpoledne vedení ODS, které nakonec vypovědělo koaliční smlouvu s TOP 09 a Věcmi veřejnými. V pátek požádá vláda sněmovnu o důvěru. Pokud neuspěje, měla by se sněmovna nejpozději do 3. května rozpustit, řekl novinářům po jednání výkonné rady ODS premiér Nečas.

Později večer se grémium Věci veřejných rozhodlo, že vypoví koaliční smlouvu s ODS a TOP 09 už k úterý a ne až k pátku, jak se v neděli dohodli lídři ODS, TOP 09 a VV. Strana přejde do „konstruktivní opozice“ a nechce ani podporovat všechny dosud v koalici dohodnuté návrhy.


Jozef Valiašek ODS ceka v rijnovych 15:41 23.4.2012
Radouch Už dost! 12:55 23.4.2012
Filias Začněte vnímat realitu 14:31 23.4.2012

Počet příspěvků: 4, poslední 23.4.2012 03:52 Zobrazuji posledních 4 příspěvků.