Pan doktor Hulinský káže o korupci

Nestor pražské ČSSD vyzývá občany, aby kontrolovali nepoctivé politiky. Střelba do vlastní nohy?

Legenda pražské ČSSD Petr Hulinský dala vzpomenout na svůj památný opus o korupci, díky kterému se v roce 2003 stal na bratislavské univerzitě doktorem práv. V dubnovém zpravodaji pražské organizace sociální demokracie se bývalý šéf ČSSD v Praze zamyslel v článku Zákon o veřejných zakázkách je jedna věc, veřejná kontrola věc druhá nad novelou zákona o veřejných zakázkách. Je to krásné čtení, které vás nenechá chladnými (možná z jiného důvodu, než by si Hulinský býval přál). Co mu leželo na srdci?

Hulinský nejdříve velmi ocenil, že byla schválena novela zákona o veřejných zakázkách. Zejména pak uvítal stanovení „jednotného limitu pro zakázky malého rozsahu na jeden milion korun pro výběrová řízení na dodávky a služby a na tři miliony u stavebních zakázek“. V dalším odstavci vypálil: „Velký tlak ze strany veřejnosti byl zejména v oblasti korupce. Novela skutečně přináší řadu nových protikorupčních opatření.“ Při psaní této věty zřejmě čerpal ze své rigorózní práce, ve které uvedl převratnou myšlenku, že „korupce tu je a škodí“.

Dle novinářů z Aktuálně.cz získal Hulinský titul JUDr. na bratislavské Akadémii policajného zboru, jeho rigorózní práce čítala 88 stran a přišla s převratným výzkumným výstupem: Korupce tu je a škodí! „Korupce škodí celé společnosti, neboť mimo jiné poškozuje a ohrožuje demokratické formy vlády, chod státní a veřejné správy jako celku a také řádný chod finančního hospodaření státu, obce a ohrožuje veřejný majetek,“ napsal ve svém 88stránkovém dílku, za který dostal titul JUDr.

Autora této poznámky však nyní Hulinský ve svém článku nejvíce uzemnil větami: „Zákon je však jedna věc a praxe věc druhá. Nyní je totiž v rukách veřejnosti, aby politiky kontrolovala a zajímala o to, jestli se jejich volení zástupci v obecních a krajských zastupitelstvech nebo v parlamentu zákonem skutečně řídí.“ Nu pokud se Hulinský staví do role občanského glosátora a vyzývá občany k rozvaze při hlasování ve volbách, jako by se někdejší nestor pražské politiky střelil do vlastní nohy.

Ano, čtete správně. Je to tentýž Hulinský, kolem kterého se objevil skandál se Spastic Handicap (Janečkův protikorupční fond podal na Hulinského trestní oznámení). Tentýž Hulinský s pochybnou rigorózní prací. Tentýž Hulinský, o kterém pan Roman Janoušek v jednom z telefonátů magistrátnímu úředníkovi Ďuricovi vykládal: „Sedím tady s finančním magnátem panem Hulinským a on mě hrozně prcá za všechno, že špatně pracuju…“ A tentýž Hulinský, který je ve stínové vládě ČSSD kandidátem na příštího ministra pro místní rozvoj.

Jak si Hulinský troufá kázat o boji proti korupci – a to ještě v oficiálním stranickém zpravodaji? Kolegyně v redakci k tomu poznamenala: „Drzé čelo lepší než poplužní dvůr.“ S tím, že Hulinský má obojí. Teď si může přát už jen jediné: Aby voliči neměli paměť.