Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Ota Ulč: Češi jsou zejména levicoví, poněvadž jsou tolik závistiví

Český spisovatel, emigrant z roku 1959 žijící v USA, hovoří v rozhovoru o změnách ve světě, Americe, Koreji, Izraeli, Číně, Rusku i o Česku.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

George Kaplan

8. 4. 2013 16:46
Ne závist neschopných, pane
Ne závist neschopných, pane Ulči, ale především chamtivost všehoschopných! Ota Ulč je jistě úctyhodný člověk, ale tento rozhovor mě poněkud dosti zklamal. Dozvěděl jsem se jen to, že nemá rád levičáky, kteří jsou beztak všichni závistiví. Nemá tedy rád ani levičáka Obamu, kterého volí samá nefachčenka z New Yorku a Kalifornie. Podobné generalizace jsem slyšel už mnohokrát. V souvislosti s Obamou mě nicméně daleko víc zaujalo, s jakou až hnidopišskou přesností se pan Ulč soustředí na popis "kauzy" jeho původu a místa narození a jak neopomene zdůraznit jeho prostřední jméno Hussein, které nenápadně dává do souvislosti s jeho údajným podlézáním Arabům, jako by snad chtěl připomenout někdejší spekulace o tom, že je Obama muslim. Na druhou stranu musím ocenit, že se pan Ulč nejspíš sám přidržel principu, že každý má právo na vlastní názor, nikoliv  na vlastní fakta. Názorů prezentoval hned několik, ale s fakty se vytasil jen tam, kde se mu to hodilo, a jinde se jim raději vyhnul a zůstal jen u obecných tezí. Tak je tomu v případě Číny, kdy v odpovědi jen rozvláčněji zopakoval otázku pana Jandourka, aniž by přidal cokoliv dalšího. Grebeníčkův výrok o Palachovi považuje za hanebnost, bohužel už ale nevysvětluje proč a v čem se Grebeníček mýlí. Domnívá se snad, že je to pro českého čtenáře méně podstatné a méně zajímavé, než spekulace o Obamově rodišti? O situaci na korejském poloostrově jsem se také nedozvěděl nic, co bych už dávno nevěděl. Totéž platí o demografickém vývoji v Rusku a Japonsku. No a překážkou pokojné koexistence států Izrael a Palestina je podle pana Ulče především neochota okolních arabských zemí smířit se s existencí Izraele, jakoby zde neexistovaly další vážné a velmi praktické problémy, jako např. židovské osady budované na Západním břehu a ve Východním Jeruzalémě v rozporu s mezinárodním právem, za které si mohou Izraelci sami. Třešničkou na dortu je pak zcela nesmyslný výrok, že: "Stále platná ustanovení mezinárodního válečného práva by spíš opravňovala pochytané bojovníky odstřelit". Mezinárodní právo, zdá se, nepatří k standardní výbavě někdejšího okresního soudce v komunistickém státě.
0 0
možnosti

Vrah Smrt

8. 4. 2013 18:41
1/ Palestina není stát.  2/
1/ Palestina není stát. 2/ to že okolní muslimské státy nenávidí Izrael a imámové zaměřují nenávist svých duchovních otroků právě na Izrael a Palestinu používají jako nastroj boje proti Izraeli, nevidí jen opravdový blbec.3/ Obama se při návštěvě Saúdské Arábie poklonil saúdskému králi.4/ Ani si nechci představovat co vše ještě udělá Obama ve svém druhém a posledním období (kdy už může všecko) na podporu muslimů, v čem jim ustoupí, jak je podpoří v jejich invazi do Evropy, a komu dalšímu se bude jako správný muslim ještě klanět.
0 0
možnosti

George Kaplan

9. 4. 2013 20:47
ad 1) a 2) V obou bodech máte
ad 1) a 2) V obou bodech máte pravdu. Bohužel se ale pokoušíte polemizovat s něčím, co jsem nenapsal. Jako konstitutivní prvky státu jsou obvykle uznávány území, obyvatelstvo a státní moc. Území Palestina nepochybně má, i když ohledně jeho přesného vymezení jsou spory, obyvatelstvo má také, ačkoliv do jeho struktury výrazně zasáhlo osadnictví, které je patrně v rozporu s mezinárodním právem. Efektivní státní moc a správu by  Palestinci (vy asi budete preferovat pojem Palestinští Arabové) možná vytvořili také, pokud by nebyli dlouhodobě okupováni. Nicméně souhlasím, že dnes nelze Palestinu považovat za plnohodnotný stát, což jsem ani netvrdil. Kdybyste můj příspěvek četl v souvislosti s odpovědí pana Ulče, na kterou jsem reagoval, muselo by vám být jasné, že se týkal právě předpokladů budoucího vzniku nezávislého palestinského státu. Pan Ulč uvedl, že Obama při návštěvě Blízkého východu "opakoval rozumné, leč málo realistické řešení v podobě dvou mírumilovně koexistujících států. Podmínka smíření se s legitimitou existence státu Izraele je pro naprostou většinu mohamedánů přece nepřijatelná". Zdá se, že podle jeho názoru je antisionismus okolních arabských států a jejich neochota akceptovat Izrael jedinou překážkou vzniku státu Palestina a jeho klidné koexistence s Izraelem. Vy jste správně poukázal na to, že je palestinská otázka zneužívána představiteli okolních zemí a vůdci různých islamistických hnutí, a to v podstatě ke škodě samotných Palestinců. To ale není zdaleka jediný problém. Máslo  na hlavě mají obě strany. ad 3) No a? To se tak při návštěvách králů dělá. Je to symbolické gesto. ad 4) Americká zahraniční politika není věcí jednoho muže. A Izrael má v USA patrně stále ještě silnější lobby než Arabové. 
0 0
možnosti

10. 4. 2013 19:38
Co je spravedlnost ?
Pisatel by se měl seznámit s obsahem slova spravedlnost. Má to trochu neujasněné.Myslím tím jen tu obecnou lidskou spravednost, opírající se o právo na život.
0 0
možnosti
Propána!
Ad 3) Propána! Vy tedy nevíte vůbec nic o americko-saudských vztazích od r. 1974 (tj. po embargu)! To bylo amerických prezidentů, kteří se klaněli saúdskému králi - přičemž ve většině případů šlo o republikány! Jak za Forda, tak zejména pak za Reagana a Bushe Sr. byly blízké přátelské vztahy obou zemí naprosto klíčové zejména pro americkou ekonomiku (ale také pro boj proti komunismu ve světě).Ale dost už, na vrcholnou demagogii nemá smysl reagovat fakty a pokusem o seriózná diskuzi.
0 0
možnosti