Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Ochrání nás před příštími pohromami počítačové modely?

Dvě velká vědecká centra CzechGlobe a IT4Innovations by mohla v budoucnu nabízet řešení, jež by snížila dopady záplav a povodní.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
700 milionů určitě stojí za to, aby o ně někdo "bojoval" kvůli
"předpovědím klimatu". Jenomže předpovídat podle množství srážek v povodí výši hladiny vodního toku z povodí vytékajícího (a sestavit funkční matematický model) je nesrovnatelně jednodušší, než se pokoušet "modelovat" vývoj klimatu na Zemi a jednotlivých kontinentech, kde množství proměnných v modelu je řádově vyšší.O mnoha z nich nejspíš vědci nemají dostatek informací, aby bylo možno vytvořit matematický model, natož aby výstupy z takového modelu mohly sloužit politikům k rozhodování o věcech veřejných.Jak nesmyslné informace a předpovědi "klimatické budoucnosti" v rukách nekompetentních politiků nebo programových zlodějů dokážou likvidovat hospodářství, máme možnost sledovat on-line v současné době.Porovnejte si těch 700 milionů s řádově tisíci miliardami škod jenom v Česku, které způsobil omezený počet aktivních "klimaalarmistů" prosazováním naprosto nesmyslných opatření do legislativy EU a států v EU sdružených, ale i v USA a dalších zemích. Odkazováním na pochybné "matematické modely", které v praxi mohou být použity jenom jako vývojový vzorek, na němž se vědci učí takové modely vytvářet. Rozhodně však ne jako důvěryhodný nástroj pro využití v politické či hospodářské  aplikované praxi.  "Množivý dopad" takových dotací je neskutečně vysoký, a pokud jsou jeho příjemci motivováni obhajovat oprávněnost přijatých dotací třeba i falešnými argumenty, můžeme se v budoucnu dočkat ještě velkých překvapení. Oxidu uhličitého je už 400 ppm a je to tvoje vina! 
0 0
možnosti

Samboush

5. 6. 2013 13:29
Tak určitě povodně jsou a budou problém
A simulace různých scénářů, výcvik a testování IZS určitě může pomoci a ušetřit náklady na řešení reálných situací.Propojení s reálným světem a realtime řešení budou určitě vznikat. Problematické je opravdu získat kvalitní vstupní data. Například výšková data existují poměrně v kvalitní podobě, ale nutná jsou data i o korytech řek, kapacity záplavových oblastí. Například je i oříšek propojit simulaci v reálným čase s externím zdrojem dat, jako měřící tyče, aktuální srážky atd.Naštěstí početní výkon počítačů stále roste a tak se realtime simulace stává reálnou. Následné predikce bude taky možné založit na reálných simulacích v zástavbě i třeba efektivnost různých ochraných řešení. Tzn testovat například nákladné stavební úpravy než se realizují na ostro.Takových systémů bude určitě vznikat více a různým zaměřením.Například tady: http://www.youtube.com/watch?v=DejoMZCfypU
0 0
možnosti