Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

O komunismu v nás

Měli by se komunisté omluvit a zříci se komunismu, abychom jim mohli odpustit hromady zničených životů?

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Rosocha

2. 12. 2012 21:06
K otázce viny
Vážený pane Houdo, morální rovina, o které píšete, dle mne nekončí rokem 1989. Podle tohoto principu by nemohl odpouštět ten, který je narozen po roce 1989, neboť na něm nebyla páchána křivda. Nakolik je ale individuální zodpovědnost, která v tento čas tak často selhává, pokřivena kolektivní nezodpovědností doby minulé? Nakolik jsou problémy naší nevyzrálé demokracie ještě stále dané morálním marasmem, který nám byl „věnován“ jako odkaz? Pokud si alespoň částečně kladně odpovíte na mé předchozí dvě otázky, pak mohu omluvu zajisté požadovat nikoli jenom já, nýbrž také Vy. A právě ve chvíli, kdy budete vznášet požadavek omluvy také Vy, přesunujete se tímto procesem do roviny politické viny, neboť ztotožnit se s touto „jakousi nevyřčenou samozřejmostí“ je to nejmenší, co můžete v současnosti, kdy je evidentní, že se komunisté navracejí k moci, udělat. Rozhodně Vás ale nemíním názorově ohýbat ve směru toho, že to, co zde probíhá, zdaleka není kýčovitá bitva; stejně jako není nic snazšího, než ohrnovat nos nad kopáním do komunistů ve chvíli, kdy to vše vypadá jako laciná hra na hrdinské zviditelnění. To už je ale asi podstata lidí jako takových, mlčet ve chvílích, kdy by se mělo křičet do zničení, vykřikovat alibisticky, že křičet do zničení je v této podstatné chvíli neopodstatněné, protože podstatnou není; a nakonec, až bude jako vždy pozdě, se přikrčit v rovině viny metafyzické, neboť omluva se již sice nepřijímá, nikdo ji ale po nás nepožaduje…
0 0
možnosti

Marek Kyncl

4. 12. 2012 1:40
Odpověď na Vaše dvě otázky
Dovolím si odpovědět na Vaše dvě otázky. 1. Nakolik je ale individuální zodpovědnost, která v tento čas tak často selhává, pokřivena kolektivní nezodpovědností doby minulé?  Individuální odpovědnost byla a je v našem národě formována historickou zkušeností, která daleko přesahuje celé 20 století. Jisté však je, že generace našich rodičů byla mnohem individuálně odpovědnější než jsme my. Pracovali mnohem tvrději, byli zvyklí šetřit a to, co dnes pomalu projídáme, oni nahospodařili a vytvořili. V konfrontaci s realitou první republiky, mnichovské dohody a 2. světové války rozumím i jejich volbě pro komunismus jakožto individuálně odpovědnému řešení zkusit alternativu systému, který je oprávněně zklamal. Determinujícm v našem národě není neodpovědnost, ale nihilismus projevující se v nedostatku víry, že aktivním společenským postojem může jednotlivec něco změnit a stejně tak neskonalá trpělivost podržet, když nám někdo sere na hlavu.2. Nakolik jsou problémy naší nevyzrálé demokracie ještě stále dané morálním marasmem, který nám byl „věnován“ jako odkaz? Naše "nevyzrálá" demokracie už trvá 23 let. Nechci říci, že komunismus byl ráj, ale mezilidské vztahy byly určitě na lepší úrovni než dnes a ve srovnání s dneškem se téměř nekradlo. Tehdejší režim alespoň vychovával lidi k úctě k práci, starým lidem a solidaritě. Rekordy v zapadání do morálního bahna lámeme rok od roku, v posledních deseti letech značně zrychleným tempem. Obecně vzato, vznášíte otázky, které jsou obehranou písničkou. Pokud jsme dnes (po 23 letech !) po uši v morálním bahně, pak to bude spíše, než neblahým dědictvím minulosti tím, že jdeme špatným směrem. Dále sám posuďte, nakolik 
0 0
možnosti

Vlkodlac

4. 12. 2012 7:48
Na tom, co říkáte, je hodně pravdy, ale zdaleka ne celá.
Ad 1. "Volba pro komunismus" nebyla zdaleka většinová. Na Slovensku ani nevyhráli (poválečné) volby. "Komunisté" uchvátili moc nedemokraticky a násilím. Poté ji stejným způsobem udržovali. Jak to, že "determinujícm v našem národě není neodpovědnost"? Je snad za prošustrovanými a rozkradenými biliony, které logicky někde chybí, nihilismus dnešních mocipánů? Není snad v původu těch mocipánů vysledovatelná zřetelná linka k mocipánům někdejším? Nenaučili snad národ nechat si srát na hlavu komunisté?Ad 2. Není samozřejmě pravda, že se "téměř nekradlo". Kdopak "vymyslel" heslo - Kdo nekrade, okrádá rodinu? Kromě dennodenního kradení naučil komunistický režim "národ" také bezbřehému pokrytectví, ohýbání zad, řiťolezectví, příživnictví a především odnaučil odpovědnosti. A to nemluvím o těch velkých loupežích, kterými komunistický režim svou vládu začal.Nemyslím, že jdeme špatným směrem. V něčem možná, ale máme aspoň trochu možnost, jak směr měnit. Problém je v tom, že nás vedou špatní vůdci. Lidé, kteří na začátku předstírali, že jsou opozicí proti svým přechůdcům. Ve skutečnosti byli jen jejich loutkami, pomocí nichž tehdejší mocipáni plynule změnili formu své moci a zachovali si vládu nad "řídícími pákami".
0 0
možnosti

Bluuus09

4. 12. 2012 11:38
Panečku!
Vy tedy přitvrzujete. Takhle kategoricky zevšeobecňovat, a prohlašovat nezpochybnitelné pravdy. Může mít někdo jiný názor?Apropó, vy jste tehdy žil, vnímal? A v jaké případně společenské vrstvě? Nebo to máte z příruček, z novin, televize? Či z besed s pohraničníky?
0 0
možnosti