O dírách pražských ulic aneb V zimě byla zima a teď není asfalt

Za údržbu a opravy ulic a chodníků je v Praze zodpovědná Technická správa komunikací (TSK), na jejímž webu je možné nahlásit závady ve schůdnosti a sjízdnosti. Tomáš Hlaváč se rozhodl tento systém aktivisticky využít a otestovat.

„Vítěz“ ankety o nejhorší českou silnici - pražská ulice U Seřadiště. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy „Vítěz“ ankety o nejhorší českou silnici - pražská ulice U Seřadiště. | foto: vymoly.czReprofoto
„Vítěz“ ankety o nejhorší českou silnici - pražská ulice U Seřadiště.

Stav chodníků a ulic v Praze je zoufalý a permanentně se zhoršuje. Chodníky, po kterých se dá bezpečně chodit jen v pohorkách, a ulice, jež jsou pro běžné osobní automobily sjízdné jen s největší opatrností, tvoří novodobý pražský kolorit. Je to možná jediná oblast života, která se po roce 1989 nejen nezlepšila, ale spíše zhoršila.

Jak signál z Marsu zapůsobilo nedávné video magistrátu nabádající Pražany nepoužívat v ulicích vozidla SUV se zvýšeným podvozkem, která díry (odborně výtluky) zdolávají o trochu lépe. Kdyby místo videa zaplatil magistrát opravu pár děr, dalo by se v Praze bez obav ze zničení bot a aut chodit a jezdit lépe.

Šok a nabrání dechu

Za údržbu a opravy ulic a chodníků je v Praze odpovědná městská organizace s dlouhým názvem Technická správa komunikací (TSK). Má slušný web, kde je možné nahlásit závady ve schůdnosti a sjízdnosti. Rozhodl jsem se tento systém aktivisticky využít a otestovat, jak TSK zvládá reagovat na podněty, když už stav ulic proaktivně nekontroluje sama. Na Praze 3 jsem vybral z milionu děr tři a test mohl začít.

V neděli 19. března 2017 odpoledne začal test zadáním děr do sofistikované webové aplikace TSK. Za dvě hodiny jsem zažil šok, když jsem náhodou zjistil, že dvě díry (první a poslední) v ulici Koldínova byly opraveny. Těch 20 mezi nimi ale ne, což mi pomohlo trochu nabrat dech.

První díra byla a je v ulici Jeseniova, která je na pražské poměry ještě v luxusním stavu. Při její fotografické dokumentaci jsem se dostal do malého konfliktu s nelegálními obyvateli Kliniky, před kterou se díra nalézá. Málem jsem dostal pohlavek, protože ztepilá aktivistka si vzala do hlavy, že fotím ji a její špatně zaparkovanou dodávku. Zbývající dvě ohlašované díry jsem lstivě umístil na začátek a konec ulice Koldínova s tím, že vedlejším výsledkem testu bude, zda někdo opraví jen tyto dvě díry, anebo i těch 20 dalších, které se na zhruba 200metrové ulici vytvořily.

V neděli 19. března 2017 odpoledne začal test zadáním děr do sofistikované webové aplikace TSK. Za dvě hodiny jsem zažil šok, když jsem náhodou zjistil, že dvě díry (první a poslední) v ulici Koldínova byly opraveny. Těch 20 mezi nimi ale ne, což mi pomohlo trochu nabrat dech. Dal jsem TSK čas na vydechnutí a vedoucího provozu, který mě informoval o opravě, jsem se e-mailem otázal, co bude s dírou v Jeseniově, a proč neopravili ostatní díry v Koldínově.

Lustrace stěžovatelů

Z jeho reakce bylo patrné, že už jsme zpět v realitě. Díra v Jeseniově vyžaduje jinou technologii a ostatní díry v Koldínově nejsou tak hluboké. To je mimochodem nesmysl, protože asfalt v Koldínově je natažen na původní kočičí hlavy a všechny díry jsou hluboké naprosto stejně. Po dvou týdnech jsem věc e-mailem urgoval u ředitele TSK. Odpověděl mi manažer TSK, který mi vysvětlil, že v zimě byla zima, a teď není asfalt. To vše z nepochopitelných důvodů doporučeným dopisem, takže jsem se ještě prošel na poštu.

Jak TSK, tak náměstek primátorky si zřejmě lustrují stěžovatele v centrální databázi obyvatel. I když v korespondenci nepoužívám tituly, v odpovědích jsem je vždy našel. Asi chtějí stěžovatele pozitivně naladit.

Rozhodl jsem se věci popohnat výše a napsal jsem panu Dolínkovi, radnímu pro dopravu, který má v gesci i TSK. Odpověděl mi po šesti týdnech shrnutím problémů a jejich obtížného řešení. Vše má být opraveno do konce června, tak uvidíme. Mimochodem pan náměstek používá hezký dopisní papír a obálky a neposílá dopisy doporučeně, za což děkuji.

Protože jsem nevydržel čekat na odpověď pana náměstka tak dlouho, obrátil jsem se před pár týdny i na paní primátorku. Kancelář primátorky potvrdila přijetí e-mailu. Na korespondenci mě zaujala ještě jedna věc. Jak TSK, tak náměstek primátorky si zřejmě lustrují stěžovatele v centrální databázi obyvatel. I když v korespondenci nepoužívám tituly, v odpovědích jsem je vždy našel. Asi chtějí stěžovatele pozitivně naladit.

Díra v Jeseniově se za dva měsíce zvětšila o 20 centimetrů a její oprava bude dražší. Díry v Koldínově se začínají spojovat v jednu velkou, takže jejich počet klesá. Nakonec ale pozitivní zpráva. Do již hotového článku musím doplnit novinku. V ulici Koldínova jsou značky oznamující frézování vozovky. Tak třeba se ten občanský aktivismus přece jenom vyplatí.