Články autora
Proč není 9. listopad německým státním svátkem?

Osudový den německé historie. Nebo také prokletý. Asi s žádným jiným datem se nepojí tolik radostných i bolestných okamžiků moderních dějin Německa jako s 9. listopadem – v roce 1918 byla vyhlášena republika, o 71 let později padla berlínská zeď...
Živá paměť: Přežila Osvětim, teď o holocaustu vypráví

Pamětníků holokaustu ubývá, těm nejmladším je 80 let. Ztrátu živé paměti nelze nahradit, upozorňuje historik Michal Frankl. Jednou z těch, kdo se své svědectví snaží předat, aby se tragická historie neopakovala, je Dagmar Lieblová.
Pokud pirátství slouží k šíření filmů, není to úplně špatné

„Film je jako umělecké odvětví mimořádně náročný a nákladný, potřebuje mnoho peněz a státní podpory,“ říká v rozhovoru Nikolaj Nikitin, jeden z delegátů MFF Berlinale. A k investičním pobídkám pro zahraniční štáby dodává: „Jsou v první řadě dobré proto, že generují peníze pro veřejné rozpočty.“
Plošné digitální sledování ohrožuje demokracii
Německý parlamentní vyšetřovací výbor aféry spojené s americkou Národní bezpečnostní agenturou NSA má nejen objasnit kontroverzní činnost zpravodajců USA v Německu, ale i zmapovat jejich vztahy s tajnou službou BND. O důsledcích aféry vedla ČESKÁ POZICE rozhovor s Konstantinem von Notzem, jedním z členů výboru.
Proč má být zakázán vztah, který oba chtějí?

Jednou z nejzajímavějších osobností, které zavítaly do Prahy na 9. ročník festivalu německy mluvených filmů Das Filmfest, byl íránsko-rakouský režisér, scenárista a herec Houchang Allahyari. Přijel představit svůj nejnovější snímek Poslední tanec, jehož hlavní zápletka je stejně aktuální jako kontroverzní.
Permanentní stres: Musíme skončit v péči lékařů?
„Rozvoj komunikačních technologií a globalizace pracovního světa nabraly takovou rychlost, že zvládání permanentního stresu se stalo novou klíčovou pracovní kompetencí dřív, než jsme vůbec stihli zaregistrovat, že se ji potřebujeme učit,“ říká psycholog Martin Ruman.
Spíše trochu bulvár než pravda o Helmutu Kohlovi
Kontroverzní kniha o německém exkancléři občas přináší jen více či méně vtipné anekdoty. Kohlovy výroky nejsou natolik závažné, aby změnily pohled na nedávné německé dějiny, jejich zveřejnění tedy nelze ospravedlnit ani žádným veřejným zájmem.
Německo také špehuje svého spojence. Turci zuří.

Podle Ankary se Němci chovají pokrytecky a nemají Američanům co vyčítat. A pokud Berlín potřebuje informace, má si o ně požádat oficiálně. Nakolik je znepokojení turecké vlády představením pro veřejnost a do jaké míry již dříve aktivity německé tajné služby BND znala a tolerovala je?
Podaří se zabránit přenosu džihádu do Německa?

Německo se obává návratu bojovníků Islámského státu domů. Existují totiž oprávněné obavy, že budou v boji pokračovat – například teroristickými akcemi. Úřady proto zakazují činnost nejaktivnějších spolků a zatýkají ty, kdo údajně organizují pomoc bojovníkům v Sýrii. Zaměřují se i na navrátilce z fronty.
Kultura je pro město dobrou investicí

V českém kontextu se o kultuře často hovoří jako o oblasti, kterou je třeba masivně dotovat z veřejných prostředků. Jako o něčem luxusním a zbytném, o co je třeba se starat, až když politici nemají nic důležitého na práci. Ve Vídni o kultuře a její roli v moderní společnosti přemýšlejí jinak.
Když se v Praze hroutila NDR

Uprchlíci, kteří nalezli v roce 1989 útočiště na ambasádě v Praze, dali Honeckerovu režimu jasně najevo, že se z vězení jménem NDR dá uniknout. Na Západ, ke svým západoněmeckým krajanům, ale paradoxně nevedla žádná jiná cesta než nasednout do vlaku a projet skrze NDR.
Pro šumavskou zvěř komunismus neskončil

Ve hře o Národní park Šumava je speciální zákon i rozšiřování zón, kde šlo snadněji stavět. Ředitel sousedního Bavorského lesa Franz Leibl v rozhovoru mimo jiné říká: „Češi si musejí rozmyslet, zda Šumavu povedou naší cestou: přírodu nechat přírodě.“
V Německu plánují zrušit stres. Novým zákonem.
Každý, například pokladní, porodník na sále či redaktor před uzávěrkou, nejen v práci, ale i po ní zažívá stres. Jako by byl naším životním prostředím. Němci se jej proto chystají zakázat. Z diskuse expertů i politiků už vyvstávají konkrétní obrysy.
Němci nevolí Alternativu pro Německo z protestu

Senzací voleb do zemského parlamentu v Sasku se stala euroskeptická AfD. A podobně úspěšná byla tato strana v zemských volbách v Braniborsku a Durynsku. O příčinách vzniku Alternativy pro Německo a jejím současném postavení na německé politické scéně ČESKÁ POZICE hovořila s berlínským politologem Carstenem Koschmiederem.
Patos a salvy stranou. Život je křehký jako sušenka

Sto let od začátku první světové války se připomíná různě. Galerie se plní fotografiemi, Evropu křižují vzpomínkové vlaky, ke slovu se dostávají historici. V drážďanském Vojenskohistorickém muzeu se rozhodli jít jinou cestou.