Články autora

„Znáte je z televize“ aneb Národní rada pro celebrity

Ministr školství Marcel Chládek (ČSSD)

Dle ministra školství by v Národní radě pro vzdělávání měli být odborníci schopni „průřezově obsáhnout celou problematiku školství“ a „názorově pestří“. „Zatím zveřejněná jména a první výrok navrhovaného předsedy přípravného výboru rady však svědčí o opaku,“ píše Stanislav Štech.

25.10.2014

Srovnání výsledků vzdělávání? Zatím zlý pán...

Měření vzdělanosti podle PISA aneb IQ test?

Program PISA od roku 2000 řadí země dle výkonů zhruba půl milionu žáků z asi 65 zemí. Kritika OECD a jejích projektů byla a dosud je v Česku tabu. Informace, co se objevuje v zahraničním tisku, mohou překvapit, píše Stanislav Štech.

7.10.2014

Skutečně škola zabíjí touhu po vzdělání?

Skutečně škola zabíjí touhu po vzdělání?

Ani závěry některých textů, které se nedávno věnovaly mezinárodním šetřením, nebrání sugerovat, že vyšší výskyt českých žáků ve skupině těch, kteří školu nemají rádi, a nižší zastoupení těch, kteří tvrdí opak, se musí promítnout do špatných vzdělávacích výsledků. Polemika Stanislava Štecha.

18.8.2014

Univerzita Karlova – vlivný balvan v cestě pokroku?

Není to spíš tak, že UK nechce změnu za každou cenu, ale takovou, jejíž potřeba bude přesvědčivě doložena? ptá se prorektor Stanislav Štech.

21.12.2012

Kdo je ve vědě nejlepší aneb Lze oddělit Einsteiny od parazitů?

Vysoký standard české vědy a výzkumu bude možné udržet především vytvářením podmínek pro studenty a doktorandy, píše Stanislav Štech.

28.8.2012

Návrh vysokoškolské reformy je špatnou reakcí na nesprávný cíl

„Neregulované otevření dveří většinově nekvalitním soukromým školám vedlo k inflaci titulů, poklesu kvality a postupnému upevnění názoru, že vzdělání si lze koupit (doslova),“ píše Stanislav Štech. Tento názor jistě pomohly upevnit i například aféry s pl

Komentář prorektora UK Stanislava Štecha, „průměrného, do sebe uzavřeného českého akademika, který se brání modernizaci vysokého školství“.

3.2.2012

O autorovi

Stanislav Štech

Stanislav Štech. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy
Prorektor Univerzity Karlovy a profesor psychologie na Pedagogické fakultě UK.