Články autora

Intimní duchovnost a uvolněná imaginace Petra Pastrňáka

Petr Pastrňák: Bez názvu (2013), akryl, plátno, 120 x 200 cm.

Původem ostravský výtvarník dělí svůj čas a pobývání mezi ateliér v Praze a indický ašram i pronajatý byt v jižním vnitrozemí Indie. Jak se tato zkušenost projevuje na jeho obrazech?

28.3.2015

Oskar Kokoschka vášnivý a pravdivý

Oskar Kokoschka: Karlův most a Hradčany (1934).

Výstavu světově proslulého Rakušana s českými kořeny původně připravilo Kunstforum v německém Řezně, v pražském Veletržním paláci je doplněna o práce související s Prahou.

20.3.2015

„Těžká kláda“ Milana Grygara

Pohled do expozice v Městské knihovně v Praze.

Výtvarná práce Milana Grygara vždy jevila rysy tradicí nezatížených experimentů. Projevují se zvláště na přibližování či spíše propojování vizuálního a akustického konceptu. Zdařilý průřez Grygarovou tvorbou je k vidění v Městské knihovně v Praze.

14.3.2015

Příjemná magie oživlé veteše

František Skála: Z cyklu Světelné boxy – Svatý stůl (2012). 50 x 66 cm.

Pryč jsou doby, kdy kýč a umění stály zřetelně a odděleně proti sobě. S relativizujícím časem postmodernismu i se stále důraznější tvůrčí nadsázkou a ironií se toto „škatulkování“ změnilo a v mnoha ohledech vytratilo. O tom ví své také František Skála (1956), jehož rozsáhlá výstava se odehrává ve Východočeské galerii v Pardubicích.

9.1.2015

Barokní „kafkárna“ stále oslovuje

Giovanni Battista Piranesi: Pohled na křižovatku antických cest Via Appia...

Národní galerie v Praze a Archiv hl. m. Prahy spojily síly a výsledkem by mohla být kandidatura na „výstavu roku“. V Clam-Gallasově paláci na Starém Městě probíhá expozice díla Giovanniho Battisty Piranesiho – umělce z 18. století –, která propojila nadčasové umělecké hodnoty a zájem či vkus dnešního publika.

26.12.2014

Oldřich Tichý: Náhody neexistují

Oldřich Tichý: Jaro o Velikonocích (2014). Olej, plátno, 100 x 180 cm.

Galerie hl. m. Prahy se rozhodla ukázat dílo spíše nenápadného solitéra či dobrovolného „vyhnance“, který se před časem rozhodl nastálo pobývat stranou kulturního centra a denně živených kontaktů.

28.11.2014

Bohumil Kubišta zraje jako víno. Nejen v Ostravě.

Bohumil Kubišta: Kavárna (1910). Olej, plátno (Galerie moderního umění v Hradci...

Praha může Ostravě jen závidět skvělou a komplexní výstavu Bohumila Kubišty (1884–1918) v Galerii výtvarného umění. Představuje dílo zrozené v krátké životní etapě. Vypjatý a mnohdy strádající osud v mnohém odráží i měnící se atmosféru na počátku 20. století.

14.11.2014

Vymítač ďábla i vyznavač krvavého humoru

Josef Váchal: Sen mrtvého (1918).

Dům U Kamenného zvonu na pražském Staroměstském náměstí je jako stvořený pro dílo Josefa Váchala. Gotické interiéry – potemnělé menší sály, zákoutí a těsné chodby již tak navozují tajemnou atmosféru. Nyní je v nich vystavena jeho jedinečná a vrstevnatá celoživotní tvorba.

23.10.2014

O prolínání obyčejného a posvátného

Veronika Šrek Bromová: Bee Face - skládačka (2011).

Aktuální expozice Veroniky Šrek Bromové přináší zprávu o dalším směřování umělkyně: její originalita a naléhavost se propojila s civilností, smysl pro fantaskno a tajemno s pravdivostí, zkušenosti a názory s přetrvávajícím úžasem. Její tvorba netrpí „nastalými rodinnými povinnostmi“, ale naopak.

4.10.2014

Neviditelná výstava Tomáše Vaňka

Dílo Particip č. 178 vytvořil Tomáš Vaněk „na objednávku“ PLATO – platformy...

Architekt Josef Pleskot proměnil bývalou průmyslovou halu ostravského Trojhalí v jakési kryté nádvoří – upravenou plochu pro běžnou městskou činnost a zábavu. Místo je však za jistých okolností výzvou pro uměleckou produkci. Ve Vaňkově případě jde o prezentaci nehmotnou a neviditelnou.

14.9.2014

Souzvuk energií Elsi a Františka Kynclových

Z výstavy Dialog sil v pražském Topičově salonu.

Dílo Františka Kyncla mohlo proniknout do ČR až po roce 1989. Jeho postoj ho připravil o nejednu nabídku galerijních nákupčích, čímž přišel o věhlas evropského formátu, který by si zasloužil. V Topičově salonu nyní probíhá výstava Kynclových prací doplněná o několik děl jeho manželky Elsi.

1.8.2014

Peruánské vize Otto Plachta

Otto Placht: Suchým listem (2014). Tempera, neon, akryl, plátno, 150 x 120 cm.

V těchto dnech probíhá v Galerii Václava Špály v Praze mimořádná „exotická“ výstava. V jejích prostorách představuje své nejnovější obrazy malíř Otto Placht (1962), který uplynulých 20 let pobýval především v amazonské džungli.

19.7.2014

František Kupka před abstraktním „zjevením“

František Kupka: V jízdárně/Au manège (1894–1895). Kvaš na kartonu, 34,8 x...

Před dvěma lety uspořádala Národní galerie v Praze na Hradčanech výstavu Cesta k Amorfě českého, světově proslulého malíře s důrazem na abstraktní tvorbu. Nyní Západočeská galerii v Plzni představuje Kupkovo dílo, jež tomuto „zjevení“ předcházelo.

29.6.2014

Poezie racionality Jana Kubíčka

Jan Kubíček: 3 prostorové elementy L (variamobil), 1968, smalt, kov.

Výstava pořádána Galerií hlavního města Prahy ukazuje, že Kubíček ve svém světě tvarů, logiky a intuice setrvával až do konce života. Pozice takového uměleckého přístupu však v druhé polovině 20. století ztrácela širší dosah a dopad. Píše Radan Wagner.

7.6.2014

Fenomén světla Josefa Šímy

Josef Šíma: Země Světlo (1967), olej, plátno, 130 x 194 cm, signováno vpravo dole J. Šíma 67.

Každá, byť komorně laděná výstava malíře Josefa Šímy (1891–1971) je velkou událostí. Jeho světově proslulé dílo nebývá v nějakém uceleném souboru veřejnosti často prezentováno. Nyní se tak ale po letech děje v pražském Museu Kampa.

17.5.2014

O autorovi

Radan Wagner

Radan Wagner | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vystudoval dějiny umění na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Je kurátorem, recenzentem, publicistou a malířem na volné noze. Dříve pracoval na různých postech v oblasti kultury. V letech 2004 až 2009 byl šéfredaktorem časopisu Revue Art. Věnuje se především současnému českému umění.