Články autora

Konkrétní abstrakce v Topičově salonu

Pohled do expozice v Topičově salonu.

Exponáty jsou spíše jakýmisi laboratorními výstupy, hrou barev a příběhem tvarů, odrazem sofistikovaných konceptů. To ale není málo. Klubovou příslušností poukazují zúčastnění na své – společné – teritorium, na kterém čtverec či jiný obrazec není jen dekorací...

31.7.2015

Anděl v graffiti oděný

Graffiti na pražském Andělu (Jan Kaláb).

Nemůže-li hora k Mohamedovi, musí Mohamed k hoře – takový pohyb uskutečňuje stále častěji umění vůči divákům, kteří si málokdy, pokud vůbec, najdou čas a chuť navštívit výstavu jakkoliv atraktivní. S tím se zbývá smířit, či lidi kultivovat ve školách či médiích. Nebo vstoupit do veřejného prostoru...

26.7.2015

Art brut: Podivně blízký svět

Zdeněk Košek: Bez názvu (kolem 1990). Fixy a propiska v notovém sešitě, 21 x 30...

Na exponátech výstavy v Centru současného umění DOX lze například přihlížet precizně vyvedeným automatickým kresbám napojených médií či urbanistickým projektům.

17.7.2015

High-tech lesklé plechy a kořeny lidstva?

Pohled do expozice v trutnovské Galerii UFFO.

Aleš Veselý patří mezi špičku českého umění 2. poloviny 20. století a jeho práce jsou zastoupeny v řadě zahraničních a prestižních sbírek. Jeho skutečně velkorysé dílo do 28. července vystavuje trutnovská Galerie UFFO.

11.7.2015

Tajemné dálky českého symbolismu

Maxmilián Pirner: Konec všech věcí (1887).

Symbolismus je úvodem k mezinárodně sdílenému modernímu umění s mimořádnými individualitami. Mimořádná expozice zaměřující se na klíčové období mezi otevřením Národního divadla a vypuknutím 1. světové války probíhá v Anežském klášteře v Praze.

3.7.2015

Záhadně zmizelý Karel Šebek stále žije?

Práce Karla Šebka z majetku jeho přítele Františka Tůmy.

Prokletý surrealistický básník a výtvarník je již dvacátým rokem nezvěstný. Záhadné zmizení Karla Šebka v mnohém souzní s jeho nekonformní pozemskou existencí, které se chtěl tolikrát nadobro zbavit. Nejen Šebkovy výstavy ve Vrchlabí a v Jilemnici naznačují a dokládají, že téma sebevraždy nemusí vždy souviset jen s tíživou či chorou myslí.

Objevená mystéria Jeana Delvilla

Jeane Delville: Studie k Cyklu vášně (cca 1890). Soukromá sbírka.

Jeho tvorba ve své ikonografii staví na dobové symbolistní mystice. Časem byl Jean Delville opomíjen či nedoceněn a pro uhranutí svým tématem se dostal mimo následný vývojový proud.

5.6.2015

Přímý úder Jiřího Sozanského

Jiří Sozanský: Kafilerie (2012–2015). Z cyklu Kafilerie, fototisk, akryl.

Výstava Jiřího Sozanského v kutnohorském GASKu je strhující. Zabývá novodobým zhodnocením stavu mravních hodnot a vyhrocením závažných konfliktů s jejich fatálními následky. Obsahově je vymezena 70. výročím ukončení druhé světové války a 20. výročím ukončení dramatických konfliktů v bývalé Jugoslávii.

22.5.2015

Postup a návraty Aleny Kučerové

Alena Kučerová: U plotu (Můj krásný kout, 2011). Výšivka.

Výstava Aleny Kučerové v pražském Topičově salonu není tradičně pojímanou retrospektivou. O to více potěší zjištění, že umělkyně stále pracuje, a naplňuje tak svou hlavní devizu: vnímání, prožívání a zpodobování obyčejného neobyčejným způsobem.

8.5.2015

Na území mýtů: Je všechno jinak?

Lukáš Rittstein: Vnitřní hlas (2012). Highway series. Ocel, laminát, Peugeot,...

V pražském DOXu se nedávno otvírala výstava Barbory Šlapetové a Lukáše Rittsteina, která je pokračováním jejich průzkumu odlišného světa.

25.4.2015

Sochařské blues Jasana Zoubka

Pohled do instalace výstavy Jasan Zoubek: Mezi vrstvami.

Výstava v Artinpark Gallery v průhonickém parku nabízí práce Jasana Zoubka v různých materiálech i rozměrech. Jeho tvorba souznívá s jakousi magickou měkkou geometrií, s pradávnou rituální praxí…

10.4.2015

Intimní duchovnost a uvolněná imaginace Petra Pastrňáka

Petr Pastrňák: Bez názvu (2013), akryl, plátno, 120 x 200 cm.

Původem ostravský výtvarník dělí svůj čas a pobývání mezi ateliér v Praze a indický ašram i pronajatý byt v jižním vnitrozemí Indie. Jak se tato zkušenost projevuje na jeho obrazech?

28.3.2015

Oskar Kokoschka vášnivý a pravdivý

Oskar Kokoschka: Karlův most a Hradčany (1934).

Výstavu světově proslulého Rakušana s českými kořeny původně připravilo Kunstforum v německém Řezně, v pražském Veletržním paláci je doplněna o práce související s Prahou.

20.3.2015

„Těžká kláda“ Milana Grygara

Pohled do expozice v Městské knihovně v Praze.

Výtvarná práce Milana Grygara vždy jevila rysy tradicí nezatížených experimentů. Projevují se zvláště na přibližování či spíše propojování vizuálního a akustického konceptu. Zdařilý průřez Grygarovou tvorbou je k vidění v Městské knihovně v Praze.

14.3.2015

Příjemná magie oživlé veteše

František Skála: Z cyklu Světelné boxy – Svatý stůl (2012). 50 x 66 cm.

Pryč jsou doby, kdy kýč a umění stály zřetelně a odděleně proti sobě. S relativizujícím časem postmodernismu i se stále důraznější tvůrčí nadsázkou a ironií se toto „škatulkování“ změnilo a v mnoha ohledech vytratilo. O tom ví své také František Skála (1956), jehož rozsáhlá výstava se odehrává ve Východočeské galerii v Pardubicích.

9.1.2015

O autorovi

Radan Wagner

Radan Wagner | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vystudoval dějiny umění na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Je kurátorem, recenzentem, publicistou a malířem na volné noze. Dříve pracoval na různých postech v oblasti kultury. V letech 2004 až 2009 byl šéfredaktorem časopisu Revue Art. Věnuje se především současnému českému umění.