Články autora
Počítač žádný čas lidem nešetří
O golemovi, umělé inteligenci, hrubé síle, lidské jedinečnosti, šachu, emočnímu obohacení, pozitivnímu soužití, nové společnosti a svobodě mysli vedla ČESKÁ POZICE rozhovor s jedním z našich největších odborníků na umělou inteligenci – kybernetikem, filozofem a esejistou Ivanem M. Havlem.
Ptáci a lidé: Paradoxy těsného soužití

Proč jsme zapomněli na orla? Proč se pěnici zkracují křídla? Proč se hřivnáč přestěhoval do města? V České republice žije přibližně desetkrát víc ptáků než lidí. Navzdory tomu toho o nich běžně příliš nevíme... To však není případ ředitele České společnosti ornitologické Zdeňka Vermouzka, se kterým ČESKÁ POZICE vedla rozhovor.
Romská cesta „naším“ životem

O tom příběhu se napsaly stovky článků, věnují se mu sociologové, a pořád jako by to k ničemu nevedlo. I když ho zná snad už každý, pořád vyráží dech. Je o místní komunitě Romů a jejich postavení v rámci našeho společného soužití, pro něž se vžil neveselý termín: „sociální vyloučení“. Tomuto fenoménu, zápasu s ním a vnitřní síle, hrdosti a vzdoru se věnuje nový film režiséra Petra Václava Cesta ven.
Dušan Prokop: Mácha byl pro maloměstské Čechy příliš velké sousto

Už téměř 200 let oslovuje čtenáře a díky němu se květen považuje za měsíc lásky. A nejen to. Nad jeho dílem si lámou hlavu literární vědci i filozofové. Dokonce se stal národním hrdinou – v roce 1939 se pouť k jeho hrobu proměnila v manifestaci proti nacismu. O kom je řeč?
Sport vymknutý z reality
Sport má v sobě sílu, kterou by měl začít využívat k obecnějším cílům než jen k vlastnímu uspokojení z výhry – tedy i k tlaku na nejrůznější diktátory, aby přestali utlačovat své spoluobčany včetně sportovců. V průběhu hokejového mistrovství světa v Bělorusku apeluje Jan Brabec.
Povedená Reynkova vizitka
Výstava ve Valdštejnské jízdárně nepředstavuje Bohuslava Reynka jako blazeovaného světáka, ale jako toho, jímž zřejmě nejvíce byl – mlčenlivého, do sebe ponořeného a skromného člověka.
V době relativismu, v němž žijeme, je i hodně riskantních věcí

Co vlastně určuje dění v naší společnosti a její vývoj v posledních desetiletích? Vláda rozhodně ne. Oficiální vládci vytvářejí pouze představu pohybu. Moc třímají bezmocní, říká v rozhovoru pro ČESKOU POZICI sociolog Jiří Kabele, jehož doménou jsou sociální transformační procesy. Kabele upozorňuje na úskalí otevřeného světa a nastiňuje, proč máme být obezřetní vůči proroctvím.
Obstáli, nebo selhali intelektuálové v dějinách světa?

Historici Timothy Snyder a Tony Judt díky znalosti téměř všech významných peripetií 20. století dávají svému knižnímu dialogu výrazný náboj.
Václav Malý: Chybí nám slušnost

O českém dolíčku, islámu, pronásledování křesťanů v Íránu a Číně, současné církvi, celibátu, homosexualitě i restitucích.
V černé kůži oběti

Oscarový snímek Dvanáct let v řetězech má rozhodně co říci i k univerzálnímu pojmu oběti v jeho nesčetných podobách, píše Jan Brabec.
Botanik Václav Větvička: Původního tady není vlastně nic

Jaký druh rostlin či živočichů do naší přírody patří, respektive nepatří? Touto otázkou se nedávno začala zabývat i EU. Na černé listině by se tím mohly ocitnout i rostliny neodmyslitelně spjaté s českou přírodou například trnovník akát. O regulaci české přírody, vývoji krajiny, lesích, původních druzích, lidských zásazích do přírody, Karlu IV., baroku, bájné Šumavě i o trnovníku akátu si ČESKÁ POZICE povídala s naším nejznámějším botanikem a dendrologem Václavem Větvičkou.
Kurt Gebauer: Když nebudeme kulturnější, skončíme ve zkáze

Neumíme žít v demokracii, což je systém, který je pro chytré, rozumné a statečné lidi, říká sochař v rozhovoru s ČESKOU POZICÍ.
Završení případu Placák: Povoluje svěrací kazajka zločinů komunismu?

Pokud nefunguje spravedlnost, bere za takové selhání jednoho dílce demokracie odpovědnost celá společnost, píše Jan Brabec.
Pádná odpověď soudružky Semelové

Proměnili se už komunisté ve své totalitní prapodstatě? Jsou už normální součástí spektra běžných demokratických politických stran?
Stanislav Devátý: Řada lidí dodnes neví, co si počít se svobodou

Rozhovor s bývalým disidentem a mluvčím Charty 77 nejen o Palachově týdnu v roce 1989, ale i o současné podobě naší demokracie.
O autorovi
Jan Brabec
