Články autora
Splnila si sen – a povečeřela s princem

Britský princ Edward pohostil v Londýně několik mladých lidí z celého světa za mimořádné výkony. Byla mezi nimi i Češka Lucie Leišová. Nadějná plavkyně měla příležitost povečeřet s členem britské královské rodiny společně s dalšími studenty, kteří se zúčastnili programu The Duke of Edinburgh’s International Award.
Nejlepší neziskovky – příklad pro ostatní

Soutěž Neziskovka roku, pořádaná Nadací rozvoje občanské společnosti, oceňuje profesionalitu práce, efektivitu v oblasti managementu i finančního řízení a inovační přístup ve vlastní prezentaci neziskových organizací. A umožňuje jim zhodnotit svou činnost metodikou Zdravé organizační řízení.
Deset let krásy. A naděje (nejen) pro děti.

Charitativní módní přehlídka Fashion For Kids opět pomůže opuštěným dětem. Hlavní hvězdou akce, kterou pořádá Nadace Terezy Maxové dětem, bude letos Bryan Adams. „Přeruší turné, věnuje nám půlhodinový koncert a postaví se za myšlenku pomoci českým dětem. Věříme, že to bude výzva i pro řadu dalších lidí, aby se k podpoře naší práce přidali,“ říká ředitelka nadace Terezie Sverdlinová.
I drobné dary zachraňují konkrétní životy

Česká nemocnice v Ugandě ročně ošetří více než 25 tisíc pacientů z nejchudších oblastí. Roční provoz stojí kolem osmi milionů, šest hradí Arcidiecézní charita Praha, která nemocnici vybudovala. Na její podporu proběhne 31. října tradiční charitativní koncert.
Jak jsme přispívali na dobro v roce 2013?

Nadace Via minulý týden ocenila nejlepší filantropy letošního roku. A zároveň prezentovala aktuální statistiky vývoje soukromého dárcovství v České republice. Z nich mimo jiné vyplývá, že průměrně darujeme 150 korun ročně na obyvatele. Máme tedy co dohánět...
El Sistema. Hudba, která mění (nejen) dětský svět

Je to příběh velkých jmen hudebního světa i obyčejných dětí, často ze sociálně vyloučených lokalit. Je to příběh mnoha lidí z různých koutů světa, jimž není lhostejný osud naší společnosti. Je to příběh, který se započal před čtyřiceti lety ve Venezuele a jehož jedna z mnoha kapitol se již tři roky začíná psát v Česku...
Prolomte tabu – sdělte svá poslední přání včas

Domácí hospic Cesta domů spustil minulý týden kampaň Mojesmrt.cz. Jak říká jeho ředitel Marek Uhlíř, „v Česku lidé umírají hůř, než by museli“. I proto, že máme obavu včas hovořit o smrti, takže se na sklonku života potýkáme s nejistotou, zda naše poslední cesta proběhne, jak bychom si přáli. Kampaň to má změnit. I díky interaktivní aplikaci.
Individuální a firemní filantropie: Inspirujte se příběhy druhých

Nadace VIA oznámila finalisty 17. ročníku prestižního ocenění VIA Bona. Jsou mezi nimi studenti, nadšenci, podnikatelé, malé i velké firmy, kteří mají minimálně jedno společné: snaží se svému okolí smysluplně pomáhat svým časem, znalostmi, energií nebo penězi.
Nadační fond Avast: Tak trochu jiná charita

Česká společnost Avast Software vyvíjí antivirový software již od počátku 90. let. Za dobu své existence se z týmu několika lidí vyvinula ve firmu se stovkami milionů zákazníků po celém světě a ziskem kolem miliardy korun. Zajímavé přitom není jen to, že pro běžné uživatele nabízí své produkty ve free verzích, ale i její vývoj na poli filantropie.
Rozjedou to v nové profesi?

Mladí lidé z dětských domovů mají při vstupu na trh práce podstatně horší výchozí pozici než jejich vrstevníci z úplných rodin – dle údajů Nadace Terezy Maxové dětem jich má maturitu jen 1,2 procenta a jen 0,3 procenta z dětí z domovů dokončí univerzitní vzdělání. Jak si vedou v projektu, který jim má pomoci změnit stereotypy při výběru budoucího povolání?
Proč neumíráme tak, jak si přejeme

Přeje si to 80 procent lidí, je to o polovinu levnější než ta nejlevnější varianta téhož, kterou nabízí nemocnice, ale hrazené zdravotními pojišťovnami to není – co je to? Paliativní péče a dle průzkumů tento termín neznají na čtyři pětiny populace. „Smrt je sice blbá a hrozná, ale jsou způsoby, jak ji udělat snesitelnou,“ říká Marek Uhlíř.
Rakovina ani násilí si nevybírají

Víte, že ještě před 17 lety se o rakovině prsu mluvilo na veřejnosti jako o „nádorovém onemocnění“? A že zatímco před deseti lety byla odhalena již v raném stadiu u 40 procent žen, tak v současnosti je to u 70 procent? Což je určitě skvělý posun, protože u nádorů odhalených v raném stadiu je téměř stoprocentní šance, že se žena uzdraví?
Originální charitativní projekt: Fonty od bezdomovců

Barcelonská Nadace Arrels není v katalánské metropoli jediná, která se snaží pomáhat lidem bez domova. V červnu však spustila ojedinělý projekt, který umožňuje bezdomovcům další zapojení do pomoci stejně „postiženým“. A je také zajímavým konceptem hledání nových forem financování v tomto neziskovém sektoru.
Kdo a jak se o nás jednou postará?

V pondělí budeme slavit sté narozeniny jedné z našich klientek. Oslavu jí chystá její 75letá dcera. To není sci-fi obrázek ze smyšleného ústavu pro seniory, na němž by bylo možné demonstrovat dopady aktuálního stárnutí populace. To je drobný, reálný detail z každodenního provozu Domova Sue Ryder v pražské Michli, který během rozhovoru s ČESKOU POZICÍ zmínil jeho ředitel Matěj Lejsal.
Unikátní koncept filantropie: Karta dobré vůle

Společnost ČSOB Private Banking spravuje majetek klientů, kteří disponují prostředky převyšujícími 10 milionů korun. A jak vyplynulo z loňského průzkumu, na 85 procent z nich se pravidelně či příležitostně věnuje dobročinným aktivitám. Jak ale upozorňuje její výkonný ředitel Martin Kosobud, privátní bankéři se u nich často setkávají s nejistotou: Mám prostředky, chtěl bych se o ně podělit, jenže nevím, jak to mám udělat...
O autorovi
David Kasl

Redaktor a editor ČESKÉ POZICE. Zkušený novinář studoval španělštinu a portugalštinu na Filozofické fakultě UK, působil mimo jiné v časopisu Týden a vedl lifestylový magazín Fit For Fun. Jako editor a reportér týdeníku Euro se zabýval zábavním průmyslem, hazardem, sportovním byznysem a životním stylem.