Články autora

Očkování by mělo být ve společnosti povinné. Bez výjimek

Očkování (ilustrační fotografie)

V diskusi o etickém ospravedlnění povinného očkování v Česku bychom neměli zapomínat, že řada chorob, které zabíjely a zabíjejí milióny lidí ročně, u nás díky očkování neexistuje. Tento stav, toto společné dobro, z nějž mají prospěch zastánci i odpůrci očkování, není samozřejmostí a je třeba jej chránit a udržovat. Píše David Černý.

5.10.2019

Mnozí kardinálové hlásají čistotu, ale žijí prostopášně

Katolická církev a její kostlivci ve skříni.

Francouzský novinář a spisovatel Frédéric Martel ve své knize Sodoma: Enquête au cœur du Vatican (Sodoma. Vyšetřování v srdci Vatikánu) nepovažuje homosexualitu za hřích, neodsuzuje kardinály a biskupy, že jsou gayové. Nejde mu o sexuální orientaci a osobní život, ale o pokrytectví, které otravuje katolickou církev. Píše David Černý.

18.8.2019

Eutanazii je třeba odlišovat od asistovaného sebeusmrcení

Eutanazie

Podle Davida Černého nelze z rozhovoru, jejž poskytla Aktualne.cz poslankyně hnutí ANO Věra Procházková, která připravuje zákon umožňující eutanazii v Česku, vyvozovat žádné velké závěry. Obává se však, že plete-li si eutanazii se sebeusmrcením, není to příslibem předložení kvalitního zákona.

8.6.2019

Mají evropské země morální povinnost přijímat migranty?

Kolem 1700 Středoameričanů, kteří tvoří předvoj takzvané karavany migrantů...

Na projev maďarského premiéra Viktora Orbána zveřejněný pod titulem Viktor Orbán: Musíme začít ohledně migrace okamžitě jednat zareagoval David Černý. Podle něho je Orbánův projev příliš plošný, nerozlišuje mezi situacemi, typy migrantů a morálními výzvami.

11.5.2019

ČERNÝ: Pohlavní orgány neslouží jen k plození potomků

Rodina.

Na článek Jakuba Kříže Jak unést manželství muže a ženy zareagoval David Černý. Podle něho žádný argument v článku není přesvědčivý, ani neprokazuje, že by pohlavní život partnerů stejného pohlaví byl nějakým způsobem méněcennější či nemorálnější než dvou osob opačného pohlaví.

26.3.2019

O autorovi

David Černý

David Černý, filozof, Ústav státu a práva Akademie věd ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy
Filozof, Ústav státu a práva Akademie věd ČR.