Články autora
Blízkovýchodní ruské úspěchy

Oč komplikovanější a spornější je pozice Ruska na bojových frontách Ukrajiny a na diplomatickém kolbišti vůči EU, potažmo Západu, o to lepší vyhlídky se Moskvě nabízejí na Blízkém východě. Tam mají Rusové co nabídnout nejen místním spřáteleným vládám, ale i mezinárodnímu společenství. Dominance Washingtonu tu zvolna končí.
Saúdská Arábie: Odkaz krále Abdalláha asi přetrvá

Po smrti 90letého Abdalláha ibn Abda al-Azíze Saúda a nástupu na trůn jeho 79letého nevlastního bratra Salmána se v mezinárodní, bezpečnostní ani ropné politice království nepředpokládají dramatické změny.
Džihádistický střet o duše i peníze

Teror v Paříži a dění v Afghánistánu nebo v Sýrii jsou výsledkem procesu, který mohou ve svůj prospěch využít i západní tajné služby. Jde o vnitřní rozbroje a soupeření o vliv mezi rozhádanými radikálními islamisty. Zdá se, že k jemenské odnoži al-Káidy měli džihádisté vraždící novináře blíž než k Islámskému státu. Píše Břetislav Tureček.
Írán: Prezident Rouhání usiluje o zlepšení vztahů se Západem

Na íránské politické scéně kulminuje otevřený mocenský střet mezi prezidentem Hasanem Rouháním a jeho konzervativními protivníky a bezpečnostním aparátem. Zdá se, že Rouhání dráždí konzervativce, píše Břetislav Tureček.
Jak se školí džihádisté
Zdá se, že přinejmenším dva z pachatelů teroristických útoků ve Francii prošli výcvikovými tábory džihádistů na Blízkém východě. Vojenské dovednosti jsou jen jednou ze dvou důležitých složek programu – druhou odpovídající politické školení mužstva.
Péšávar, výbušná směs dvou Pákistánů

Masakr více než 130 dětí na severozápadě Pákistánu šokoval. Obyvatele Péšávaru ale mohl překvapit nanejvýš počet obětí – řádění teroristů, zákulisní hry islamistů i tajných služeb a brutalita bezpečnostních složek jsou součástí jejich každodenních životů.
Zpráva o mučení CIA: USA využívaly země Blízkého východu

Pomáhá mučení získávat poznatky o teroristických aktivitách? Někdy možná ano, ale kvůli utajování se o tom nelze dozvědět. Někdy ale může mučení přinést i lži vězněných.
Král Bibi si možná v Izraeli podřízl větev
Spory o přístup k Palestincům a dohady, zda má být Izrael hlavně židovský, a až poté demokratický, výrazně přispěly k rozpadu izraelské vlády. Dosavadní premiér Benjamnin Netanjahu je vyvolal s nadějí, že tím upevní pozice pravicového bloku, a sám zůstane u moci. Poslední dny a hodiny ukazují, že to mohla být hodně chybná kalkulace.
Výsledek blízkovýchodních otřesů: Írán jako ostrov stability

Mezinárodní vyjednavači ani minulý týden s Teheránem nedosáhli kýžené dohody o omezení jeho jaderného programu. Doby, kdy takové selhání diplomacie vedlo ke vzájemnému přehazování viny a spekulacím o vojenských úderech, jsou ale ty tam. Dnes Západ Islámskou republiku potřebuje – a Íránci to dobře vědí.
Izraelsko-palestinský konflikt: Třetí intifáda?

Vyhrocení vášní v Izraeli a Palestině, vlna pouličních teroristických útoků i akce izraelské bezpečnosti se dle některých komentátorů začínají podobat podmínkám dalšího palestinského povstání. Dokonce i ti, kdo to zatím vylučují, varují, že situace je vážná.
Bombardování Islámského státu: USA v Asadových službách

Už téměř čtvrt roku USA a jejich spojenci útočí na Islámský stát a pro média je tato mikroválka blízkovýchodní událostí číslo jedna. Situace přitom nahrává muži, který byl ještě loni označován za největší zlo regionu – syrskému prezidentu Asadovi.
Izrael trestá „výletníky“ za džihádem
Více než regulérních oddílů Islámského státu na svých hranicích se Izrael zatím obává jednotlivých arabských navrátilců z válečné zóny v Iráku a v Sýrii.
Konflikty na Blízkém východě: Toky zbraní jsou nevyzpytatelné

Zbrojní dodávky, na kterých se podílí i Česko, jsou jednou z klíčových položek, jimiž se Západ snaží přispět k vojenské porážce Islámského státu. Existují přitom varovné důkazy, že džihádisté útočí zbraněmi, které dodal Západ svým spojencům v minulosti.
Sýrie: Západ se ocitl na Asadově straně fronty

Americkým bombardováním džihádistů na syrském území vstoupila v úterý 23. září kampaň proti Islámskému státu do dalšího dějství. Západ se tím zároveň dostal do zcela nové a poněkud delikátní situace – chtě nechtě v tuto chvíli pomáhá syrskému režimu prezidenta Baššára Asada.
Podaří se Islámský stát zadusit tak rychle, jak se objevil?

Třicet států a organizací se počátkem týdne v Paříži shodlo na efektivním boji s džihádisty, kteří ovládají velké části Sýrie a Iráku. Výsledek tažení však bude více záviset na odhodlání lokálních aktérů.
O autorovi
Břetislav Tureček

Spolupracovník ČESKÉ POZICE. Více než dvacet let se jako novinář zabýval Blízkým východem. Do června 2013 byl pět a půl roku zpravodajem Českého rozhlasu se sídlem v Jeruzalémě. Napsal knihy Světla a stíny islámu (2007), Nesvatá válka o Svatou zemi (2011) a Labyrintem Íránu (2013). Nyní vede Centrum pro studium Blízkého východu na Metropolitní univerzitě Praha.