Nezvolení nového šéfa českého fotbalu je fackou Romanu Berbrovi

Ještě před měsícem držel otěže fotbalové moci pevně v rukou Miroslav Pelta. Na valné hromadě fotbalové asociace v pátek 2. června si na něho u řečnického pultíku až na výjimky nikdo nevzpomněl. Jeho nástupce si ale delegáti vybrat nedokázali.

Druhý místopředseda za Čechy Roman Berbr. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Druhý místopředseda za Čechy Roman Berbr. | foto: ČTK
Druhý místopředseda za Čechy Roman Berbr. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když už nemůžeme vyhrát my, pak ani oni. S tímto heslem šli do páteční volby nového šéfa Fotbalové asociace (FAČR) zástupci její moravské komory. A jejich záměr nedopustit, aby se do čela českého fotbalu dostali favorité kontroverzního bosse Romana Berbra, vyšel. V luxusním pražském hotelu Clarion se jim podařilo dovést volby k prozatímnímu patu. Pelta, kterého od května pronásleduje dotační kauza, zůstává papírovým šéfem českého fotbalu.

Berbrovým oponentům klapl jejich „plán Morava“. Současný místopředseda asociace měl ve hře dva uchazeče. Manažera Ondrášovky Libora Dubu a ředitele marketingového partnera asociace STES Martina Malíka. Jejich soupeřem byl fotbalový diplomat Petr Fousek. Berbrova strategie byla ovšem důmyslná.

Volební pat

Pozornost na sebe od začátku strhl coby „berbrovec“ Duba, který však vypadl hned v prvním kole volby. Naopak Malík zůstával v pozadí. Šéf STES se posléze vynořil jako kompromisní řešení, se kterým souhlasily i giganti Sparta Praha a Viktoria Plzeň. Naopak Fousek od začátku vystupoval jako Berbrův kritik a zastání našel především ve Slavii Praha a jejím šéfovi Jaroslavu Tvrdíkovi.

Delegátům nezbylo než se domluvit, že volební pat se pokusí vyřešit na mimořádné valné hromadě. Uskutečnit by se měla do konce roku.

Klíčem pro uskutečnění moravského plánu bylo prokousat se až k volbě ve třetím kole. V prvních dvou kolech je totiž třeba získat nadpoloviční většinu v české i v moravské komoře. Ve třetím stačí zvítězit nad soupeřem prostým součtem hlasů z obou komor. Má to však háček: v obou komorách musí kandidát získat minimálně 35 procent hlasů. Drtivou podporu české komory, kterou ovládá Berbr, dostal ve všech třech kolech Malík.

Potíž nastala u Moravanů. Aby uspěl, potřeboval Malík získat ve třetím kole 24 hlasů. Na kontě mu jich ale přistálo jen 18. Naopak Fousek v moravské komoře zabodoval s 51 hlasy. V jednotlivých kolech mu narůstala i podpora v české části. Nakonec delegátům nezbylo než se domluvit, že volební pat se pokusí vyřešit na mimořádné valné hromadě. Uskutečnit by se měla do konce roku. Zatímco Pelti pronásleduje dotační kauza, v šéfování asociace pokračuje dosavadní sestava včetně Berbra.

Tajné domluvy

Nezvolení nového předsedy je fackou pro Berbra a vyhlášením otevřené války v asociaci. Tábor soupeřů získal několik měsíců času pro vymyšlení nové strategie. Vzbouřenci to však nebudou mít jednoduché. Berbr je navzdory zakopnutí stále nejvlivnější figurou českého fotbalu. Svou moc opírá o excelentní kontakty s regionálním fotbalem zejména v české komoře asociace.

Valná hromada svým zákulisním fungováním a „piklením“ připomínala sjezd politické strany. I fotbalovému sněmu předcházely tajné domluvy napříč regiony. Mezi volebními koly měli zákulisní hráči plné ruce práce.

Valná hromada svým zákulisním fungováním a „piklením“ připomínala sjezd politické strany. I fotbalovému sněmu předcházely tajné domluvy napříč regiony. Mezi volebními koly měli zákulisní hráči plné ruce práce. Před třetím kolem se například rozšířila spekulace, že mezi českou a moravskou komorou dojde k domluvě: Moravané by podpořili Malíka výměnou za to, že Berbr nebude kandidovat na místopředsedu FAČR. Podle informací LN to však delegáti za Čechy odmítli.

Berbrovým kritikům nahrává, že mají na své straně sponzory. V minulých dnech vyjádřili znepokojení nad stavem tuzemské kopané důležití sponzoři a partneři fotbalové asociace a národní reprezentace – ať už O2, Pepsi, čínská CEFC, T-Mobile či Gambrinus. Nejmenovali sice konkrétního člověka, kterého by do čela FAČR prosazovali, z vyjádření však vyplývalo, že by rozhodně nemělo jít o Berbrovu stranu.

„Věříme, že delegáti zvolí takové vedení, které bude mít nejen silný mandát, ale také odvahu k zásadním krokům a morální kredit a důvěryhodnost,“ stálo například v prohlášení společnosti T-Mobile.

Nepatřičná atmosféra

Atmosféra vrcholného jednání fotbalu působila nepatřičně vzhledem ke krizi, v níž se nachází. Projevy delegátů až na výjimky působily dojmem, jako by se jejich dosluhující předseda Pelta neocitl kvůli financování jejich asociace v problému a jako by jejich organizaci nehrozil masivní odchod sponzorů. Místo toho jednání dvou set fotbalových „bafíků“ doprovázely organizační zmatky. Například se přišlo na to, že funkcionáři několika profesionálních klubů včetně mistrovské Slavie Praha nemají zaplacené členství v asociaci.

Atmosféra vrcholného jednání fotbalu působila nepatřičně vzhledem ke krizi, v níž se nachází. Projevy delegátů až na výjimky působily dojmem, jako by se jejich dosluhující předseda Pelta neocitl kvůli financování jejich asociace v problému a jako by jejich organizaci nehrozil masivní odchod sponzorů.

Jindy organizátoři program vyplnili pouštěním emotivních videí, ve kterých se asociace chlubila, co za uplynulé čtyři roky zvládla uskutečnit nebo jak se jí povedlo uspořádat mistrovství Evropy hráček do 17 let. O sebereflexi fotbalové asociace v pátek 2. června leccos vypověděl i příběh generálního sekretáře asociace Rudolfa Řepky. Ten byl na začátku valné hromady delegáty pověřen jejím řízením. Přitom právě jeho jméno se objevilo v dotační kauze kolem Pelty a spol.

Týdeník Euro před dvěma týdny informoval, že mezi podezřelými dotacemi ministerstva školství figuruje jeden projekt v Teplicích. Obviněná exnáměstkyně ministryně školství Simona Kratochvílová podle Eura tlačila na jednoho ze svých podřízených, aby posvětil desetimilionovou dotaci prosazovanou generálním sekretářem FAČR Řepkou.

Podle týdeníku však projekt na výměnu umělého trávníku Sportovního areálu Junior Teplice nesplňoval účel dotace ministerstva školství. Finanční podporu ministerstvo po vypuknutí kauzy zrušilo. Právě v teplickém fotbalovém klubu však Řepka v letech 1999 až 2007 působil jako funkcionář, v komunálních volbách 2014 se v dresu Volba PRO! Teplice dostal do zastupitelstva města Teplic.Diskuse neobsahuje žádné příspěvky.