Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Nemoc české generality

Uvádíme čtyři případy generálů včetně ministra Picka, kteří podlehli politickému tlaku, a přes řeči o službě vlasti bránili vlastní židle.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Martin Hlavacek

7. 8. 2013 12:51
Generalita
Statecny postoj lze od vrcholovych manazeru ve statni sprave, kterymi (mimo jine) generalove jsou, ocekavat, pokud plati, ze jsou dostatecne sebevedomi.k sebevedomi prispiva- fundovanost, znalost, zkusenost- kredit uvnitr ACR i navenekProjekci techto parametru na zminovane pozitivni i negativni kauzy snadno pochopime, proc se kdo jak choval.K "politickemu posveceni" nakupu: ve fungujici spolecnosti by politici meli vytvorit politicke zadani (vic spoluprace s regionalnimi sousedy/vetsi podpora UK a US/orientace na Polsko, atp.) a pak kontrolovat, zda akvizice, ktere pro sebe vojaci naplanuji, neprekracuji minimalni pozadavky ke splneni daneho zadani.V disfunkcnim systemu to funguje tak, ze politici pripravi obchod, armade je nadiktovano, co si ma (od koho) poridit a armada dle takto porizene techniky upravuje svou strukturu, koncepci a doktriny.Ma posledni poznamka miri k uvedenemu "prumerme jeden general kazdy mesic". Prumery jsou osidne. Vzhledem k tomu, ze pocet tabulkovych mist pro generaly neroste a rada z nich je dokonce neobsazena, uvedeny udaj je nutno interpretovat jinak: co mesic opusti ACR jeden vrcholovy manazer. A jeste dve interpretace: ACR ma celkem 18 generalu.Pozitivni pohled: za rok a pul se tedy v prumeru vsichni obmeni;Negativni pohled: vetsinu casu jsou vic jak 2/3 "novacky" a pres vsechnu potencialni prestiz ve funkci nevydrzi a brzo sami odchazi.
0 0
možnosti
Je mi líto, ale nějak jsem nepochopila, co nám autor chtěl
článkem sdělit. Osobně kvituju s povděkem, že Vlastimil Picek zůstává ministrem obrany a přijímám i jeho zdůvodnění, že pohnutkou je služba vlasti, i když bych volila méně patetická slova. A jestli svou roli sehrála i "vlastní židle" je mi v tomto případě úplně šumák. A označit Pickovo setrvání na postu ministra obrany za zradu, no to je tedy majstrštyk. Koho a co zradil? Zase platí "kdo nejde s námi, jde proti nám?"Podezírá ho snad paní Němcová z toho, že štandopéde předělá Doktrínu AČR? Osobně tu nebohou ženštinu podezírám z toho, že někdě v poslední době zaslechla cos o ministru národní obrany Ludvíku Svobodovi a nějak si to vztáhla na osobu Vlastimila Picka.A pane Shabu, a co se týká vojenských nákupů, přece poslední slovo u nás mají a musejí mít politici,  nemáme vojenskou juntu,  a je jen na nich, zda se řídí názory generálů či nikoli. Takže všechny ty podivné nákupy jsou vizitkou podivných politických figur, které se kolem nich motají a nikoli důkazem amorálnosti a slabošství generálů "podléhajících politickým tlakům". Přece všechny Vámi uváděné zakázky musela schválit vláda a myslím, že ti vládní hoši posvětili co potřebovali a bylo jim šumafuk co na to generálové.  
0 0
možnosti
Inflace generálů!
Potom jde prestiž té hodnosti razantně do "pryč" (o kvalitě nemluvě). Psali jsme již o tom. Bude zajímavé sledovat, zdali bude Zeman pokračovat ve stejném tempu, co se jmenování generálů či jejich povyšování týče, jako jeho předchůdci Havel a Klaus. Dlouhodobě to za jejich prezidentování dává průměr, že KAŽDÝ MĚSÍC je JEDEN voják (řídce i policista) jmenován generálem, nebo dále povýšen v generálské funkci. Každý měsíc jeden kousek. A to je, prosím pěkně, mír ("čo sa dá robiť, henten mier," řekl by major Terazky). Být ve válce, nedělá prezident asi nic jiného, než povyšuje. Takže se není čemu divit.
0 0
možnosti
Omluva
Dobrý den, děkuji za upozornění. Chybu jsme opravili. S pozdravem, MS
0 0
možnosti

Krasnicky

1. 8. 2013 8:09
Věcná chyba
Nekvasil už dávno není velvyslancem v Afghanistánu.
0 0
možnosti