Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Německé ekošílenství v Severním moři

Větrný park Riffgat by měl produkovat „čistou“ energii, zatím ho ale pohánějí dieselové generátory.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Reportáž ČT o větrném parku Riffgat (včetně videa)
Pole čisté energie spotřebuje měsíčně 22 tisíc litrů nafty13. srpen 2013 ... Obří větrný park Riffgat v Severním moři už měl produkovat čistou energii. Jenže pár dnů před slavnostním otevřením stavební firma oznámila, že kabely na mořské dno bude pokládat ještě nejmíň půl roku. Vinu prý nese munice z války....
0 0
možnosti

Starý 68

19. 8. 2013 8:42
elektrika a politika
1989 prosinec - všude budou odborníci a bude blahobyt2013 srpen - všude jsou politici (i v Německu) a jsme v řítia to jsem od narození optimista 
0 0
možnosti

12. 8. 2013 13:25
nadpis hodný "eko" Hanzlíčka
 Pane Matějčku, kde jste sebral ty "motory"?  Generátory s vrtulemi? Ty lze nechat protáčet naprázdno. V případě, že se z technologických důvodů, aby nebyly zcela v klidu, do generátorů nenapojených zatím na  síť pouští dovnitř proud z dieselu, jde o zlomek energie kterou bude park dodávat ven, až poběží.Zmíněných 22 tun/měsíc se opravdu propálí, nebo jde o přepočítanou hodinovou spotřebu generátoru běžícího případě nutnosti?  Co to znamená, že jsou tam "zřejmě" bomby z II. sv. války? To objevil Bild? Propočet s Oktávkou, to Vy sám?   A propos, co včera psali v Blesku? 
0 0
možnosti

Jakub Dyn

10. 8. 2013 20:27
demo
Tehle článek očividně psal totální demagog, to o co se německo snaží je úctyhodný, aspoň pokritecky nezavírají oči před jasným faktem omezenosti fosilních zdrojů a klimatický změny, která už je tady, samozřejmě problémy, který se aktuálně vyskytnou je potřeba řešit - kabely, diesel, - občas se něco nepovede, samozřejmě to není ideální. Ale napsat tahkle tendenční článek vyhovujíc aktulní český připosranosti  a škodolibosti je akt cynismu, my bysme se patrně k něčmu takovýmu nerozhoupali, vzít na se be nějakou opovědnost za boudoucnost, stačila ta solární maškaráda, ktreá zas dala vydělat těm, co už dávno nahrábano maj a totálně v očích veřejnosti pošlapala přínos obnovitelnějch zdrojů.. dík, všem českejm mediálním přizdisráčům.. Vegerarináskej den? skvělej nápad! jsem teď v Indii tady, tady je většina lidí vegetaríny celej život, víte pane autor jaký jsou vůbec  náklady (ve všech směrech) cpát se každej den dvakrát denně masem? Patrně ně.. A to nemluvím o etice.
0 0
možnosti

J67i50b 66J16i29b

10. 8. 2013 15:31
Zkusil jste to porovnat se zpožděními a vícenáklady jaderek?
Pane Matějíčku a už jste zkoušel porovnat zpoždění a vícenáklady na tomto projektu se zpožděními a vícenáklady obvyklými třebas u jaderných elektráren???Momentálně jsou v Evropě ve výstavbě dvě. Jedna ve Francii a druhá ve Finsku… Mimochodem jste si jist i těmi dopady OZE na cenu elektrické energie? Už jste slyšel třebas o Feistově definici ceny elektřiny bez podpory OZE? “Cena silové elektřiny by byla až na úrovni součtu současné ceny silové elektřiny na burze a výše příspěvku na podporu obnovitelných zdrojů, který platí domácnosti v Německu.“
0 0
možnosti

10. 8. 2013 16:43
porovnat???
jaderka je vsak elektrarna, neni jednoduche ji postavit,4,500 MW tepelnych poleze z jedne becky u zminenych zpozdenych jaderek,vetrna elektrarna, jak tady jeden kolega spravne pise, je "OZE parodie na elektrarny"
0 0
možnosti

Kecálek

10. 8. 2013 11:42
V článku míchají hrušky s jabkama
To, že zelení prosazují "vegetariánský" den nemá s ekologistickým šílenstvím zvaným OZE nic společného. Můžu (ač jsem sám vegetarián) pochybovat o tom, zda má smysl to nařizovat předpisem - "prohibice masa" stejně jako svého času prohibice alkoholu jen uškodí, navíc tím naštvou zbytečně spoustu lidí a myšlence vegetariánství nadělají škodu. Na druhou stranu masivní konzumace masa v dnešní podobě nemá v historii lidstva (snad kromě "lovců mamutů") obdoby a produkce masa zatěžuje ŽP víc než produkce "nemasa". A nikomu rozhodně neuškodí na jeden den maso vysadit. A "argumentace" autora článků krávou MILKA jen svědčí o jeho totální neznalosti - MILKA je "značkou" americké nadnárodní společnosti, kterou založil (a krávu jako logo vymyslel) Švýcar, takže s Německem to má skutečně "hodně" společného. Druhá (smysluplnější) část článku se týká megalomanského projektu větrné farmy poháněné dieselagregáty - a tady ani není co dodat, snad jen, že kdyby to v té podobě zůstalo (tj. vrtule vrtící se díky dieselům), bylo by to možná ještě to nejekologičtější řešení. Merkelová (ač původně pravicově orientovaná) si kupuje hlasy německých zelených levičáckých extremistů ekologickou demagogií a jde o to, zda jí to u voličů projde...
0 0
možnosti

12. 8. 2013 13:34
jen na okraj
a) Napsat "větrná farma poháněná dieselagregáty" je hodně nepřesné, pokud má  diesel dočasně pouze naprázdno protáčet systém. b) "vrtule vrtící se díky dieselům - nejekologičtější řešení"Kecálku, na nějakou ironii byste měl být poučenější. Od 15. století začalo sousedící  Holandsko svou pevninu zvětšovat na úkor bažin a moře díky  "větrným mlýnům", které většinou nic "nemlely" , šlo čerpadla všude, kde je souše níž než řeky a moře.  "Mlýny" v řádu tisíců, se šroubovými čerpadly, se vyvinuly v dokonalá zařízení od 18. století vysoká i přes 100 m, v  integrální a obdivovanou součást kulturní krajiny která díky nim vznikla a mohla staletí existovat. "Vrtule" tedy zajišťovaly půl tisíciletí, až do uhlí resp.nafty, fyzickou existenci evropského státu kde žije víc lidí než v česku.  A dnes opět, část jejich výkonu jde do čerpadel elektrických. Problém s ukládáním energie prakticky není - čím horší počasí a víc srážek, tím víc větru. Jediný zásadní rozdíl oproti dobám barokních malířů: tehdy byly vrtule spojené s čerpadlem, tedy na grachtech, dnes jsou tam, kde to lépe fouká.     A k té ironii vůči Německu - ano, velké projekty mají i zdržení a chyby. A propos, kdo sestrojil Dieselův motor. Rus? Čech? Kecálek?   
0 0
možnosti

Pavels

10. 8. 2013 11:30
To je jasné
To je fakt blbost, já se taedy němcům divím, že něco takového udělali. Co se té ekologičnosti týká byly i přepočty, že na výrobu toho množství hliníku co je potřeba na tyto agregáty-počínaje těžbou(ekologickou?) a množství energie na jeho elektrolýzu atd, atd, je to už na pochybách. Nejde tady o nic jiného jako o ekologický byznys-i v Německu. Nevím jak jsou dořešeny spory o přenosou soustavu-i v návaznosti na ČR. Já vůbec mám k těm ekologistům takový nějaký odstup, ty nadšené rozhodnutí o životě v přírodě a biopotravinách, ale každý z nich má počítač, mobil a Facebook a vříská o soběstačnosti. Tady podle mne není možný jednoduchý soud co je ekologické a co ne. V důsledku se to může převrátit úplně opačně, apak to vede i podobným lapsusům jak náš Solární boom.
0 0
možnosti

15. 8. 2013 16:28
výroba hliníku je energeticky náročná
ale právě hliník je recyklovatelný pomocí el.proudu. Jak prosté milý Watsone 
0 0
možnosti

Čibuk

10. 8. 2013 11:16
Riffgat
Provoz větrného parku Riffgat ma ještě čtvrtý háček -Holandsko tvrdí ,že 40% plochy parku se nachází v holandských výsostných vodách a rozporují stavební povolení
0 0
možnosti

Funtom

10. 8. 2013 7:08
Dolní Sasko
To spíš vypadá na manažerské selhání, ale protože je to Sasko, nepřekvapí to. Být to v Bavorsku, nestane se.
0 0
možnosti
Chybička se vloudila
Státní projekty jsou vždy nějak válečné tažení, stát nezná míru, hraje o své  bytí nebytí. Podobně ženy v armádě trpí přílišným entuziasmem, chlapi mají odstup, vojenské řemeslo ctí, ale zase tolik vážně je neberou. Kdežto ženy mají sklon bojovat jakoby šlo o život. Obvykle jde víc o politiku, ekonomiku, .., a proto uniforma spíše mužům, co si v čas příměří jsou společně na pivo. Státnické manýry v energetických firmách jsou trapné, energetik předstírá, že dělá co může, snaží se, potí krev, je nenahraditelný jako kojná. Jen podvod, rychle se pozná, že neumí najít číslo popisné natož svůj elměr. (včerejší zážitek). Rozvody elektřiny jsou jistě fajn, zejména pokud máte fabriku. Ale jako jde nasadit generátor naftový nebo dřevoplynový nebo libovolný, lze živit domácnost i z osobního auta, je-li nejhůř. Což není vtip, ani rada, je to jen vzpomínka na přátele, co mne brávali na chatu, kde ještě nebyla "státní" síť. Ovšem jsme chtěli poslouchat rádio a to se muselo pečlivě měřit, aby tatrovka šla potom ještěn nastartovat. Tím spíše dnes, kdy na akumulátor nestojí fronta, ani není pod pultem. Ale generálům něco vysvětlovat, právě vedou válku proti planetě Mars?
0 0
možnosti