Nechodíte hlasovat? Vraťte část poslaneckého platu!

Iniciativa KohoVolit.eu spočítala, jak často se poslanci účastní důležitých hlasování. Králem absentérů se stal Michal Hašek z ČSSD.

Když se záškolák neúčastní vyučování a chodí za školu, obvykle ho čeká nějaký postih: poznámka, neomluvené hodiny nebo v daném předmětu třeba neklasifikace. Zásněmovňákem je poslanec, který se bez omluvení neúčastní sněmovních jednání a hlasování. Jaký postih čeká zásněmovňáka, který pracuje (respektive měl by pracovat) za peníze daňových poplatníků? Žádný. Přitom stát se totéž v soukromé firmě, buď vyletíte, nebo vám „zkrouhnou“ část výplaty.

Iniciativa KohoVolit.eu spočítala, jak často se poslanci účastní důležitých hlasování (prohlédněte si výslednou tabulku). Králem absentérů se stal jihomoravský poslanec Michal Hašek (ČSSD), který se účastnil jen tří procent důležitých hlasování, z toho měl třetinu absencí neomluvenou, a dokonce ani jednou se neúčastnil hlasování o návrzích zákonů z dílny své strany. Nemůžeme se ale panu Haškovi divit. Časově je to velmi exponovaný politik, který kupí velké množství funkcí: je poslancem, hejtmanem, místopředsedou hlavní opoziční strany a předsedou Asociace krajů.

„Účast na schůzích a důležitá hlasování ve sněmovně konzultuji s předsedou poslaneckého klubu ČSSD. Mojí prací je konkrétní politika a reálné výsledky, nikoliv statistika,“ snažil se Hašek vysvětlit v úterních Událostech České televize.

Podle KohoVolit.eu byl dalším poslancem s katastrofální účastí (23 procent) na hlasováních bývalý středočeský hejtman za ČSSD a dnes nezařazený poslanec David Rath (do sněmovny podle sdružení téměř nechodil ještě před tím, než byl v květnu zatčen) či exministr školství Věcí veřejných Josef Dobeš (27procentní účast).

Hlasování není vše, ale přeci jen...

Za důležitá iniciativa označila hlasování o návrzích zákonů, o mezinárodních smlouvách a o aktech Evropské unie. Celkem šlo o 279 hlasování uskutečněných od ledna do května. Hlasování v červnu nebyla do analýzy zahrnuta, protože web Poslanecké sněmovny byl v té době poruchový. „Účast na hlasování ve Sněmovně jistě není jedinou prací poslance, jedná se však o jednu z nejdůležitějších. Nejenže za ni dotyčný pobírá plat, který se mu nijak nekrátí ani v případě, že se na jednání vůbec neukáže, právě účastí na legislativním procesu poslanec významně ovlivňuje životy každého z nás,“ píše na svém blogu iniciativa.

Tiskový mluvčí Kohovolit.eu Kamil Gregor ještě poznamenává: „Je zarážející, že někteří poslanci se takřka neúčastní hlasování o zákonech předložených jejich stranou. Například premiér Petr Nečas (ODS) nehlasoval v první polovině letošního roku o zákonech ODS ani jednou. Na jednání o vlastních zákonech příliš nechodí ani Karel Schwarzenberg (TOP 09) a Bohuslav Sobotka (ČSSD).“

Úplně absurdní ve výsledcích analýzy KohoVolit.eu je skutečnost, že z hlediska krajů mají největší procento absencí poslanci zvolení v Praze!Mezi největšími absentéry nalezneme především poslance, kteří zároveň sedí ve vládě. Pro ty bychom mohli mít částečné pochopení – je-li poslanec zároveň ministrem, pobírá pouze ministerský plat. U poslanců-hejtmanů by ale byl zcela na místě přísnější metr. Nestíhají-li vykonávat obě funkce na sto procent, měli by se jedné buď vzdát, nebo za obě nepobírat plat v plné výši.

Úplně absurdní ve výsledcích analýzy KohoVolit.eu je potom skutečnost, že z hlediska krajů mají největší procento absencí poslanci zvolení v Praze! Přitom to mají Pražáci do sněmovny nejblíže. Třeba poslanec Vít Bárta z Věcí veřejných (5. největší zásněmovňák s 41procentní účast) nebo Boris Šťastný z ODS (13. místo, 48procentní účast). Poslanec Bárta to má navíc ze svého bytu na Kosárkově nábřeží do sněmovny ani ne pět minut chůze.

Neměli by být poslanci za neomluvenou účast při jednáních sněmovny penalizováni? Poslanci Kateřina Klasnová (VV) či Petr Gazdík (STAN) v úterních Událostech České televize uvedli, že už se jedná o návrhu, aby například při dvou absencích měsíčně byl danému poslanci snížen plat za daný měsíc (podle Klasnové až o polovinu).


strojil Díky za opravu 13:39 22.8.2012
strojil Chybička v číslech 12:38 22.8.2012
David Kasl chybička 13:22 22.8.2012

Počet příspěvků: 3, poslední 22.8.2012 01:39 Zobrazuji posledních 3 příspěvků.

Autor

Ondřej Koutník

Ondřej Koutník | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Další autorovy články