Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Naděje pro Fukušimu? Volba Mezinárodního olympijského výboru.

Situace v poškozené elektrárně Fukušima 1 není kritická, je ale pořád na hony vzdálená alespoň náznaku nějakého definitivního řešení.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
X

Xmise

18. 9. 2013 7:58
Tržní cena energie
Na příkladu Fukušimy je vidět, jaké "tržní" ceny energie používáme (myslím celý svět s tržní ekonomikou). Ohromné náklady na zmírnění této katastrofy se do ceny energií nepřenesou - stejně jako v ní nejsou náklady na výzkum a vývoj a mnohé další. Je to prostě "státní zájem" či spíše zájem energetických firem přenesený na stát.Nemyslím si, že by bylo možné v moderní složité společnosti tržní cenu přesně zjistit, resp. že by trh byl schopen ji přesně zjistit. Tak zůstáváme u "trhu", kdy třeba do ceny uhlí se dostanou náklady na těžbu a dopravu uhlí plus nějaký poplatek na rekultivaci (a to už je odhad daný státem) a veškeré externí dopady jsou placeny z jiných peněz (tj. z vybraných daní). To samé je u energie pro dopravu (ropa) - tady je spotřební daň, která cenu zvyšuje, ale je to zase jen určitý odhad daný politicky (ale ani z těchto zdrojů by myslím nebylo možné postavit a udržovat silniční a dálniční infrastrukturu, tj. stát dopravu navíc dotuje z jiných zdrojů).Některým ekonomům to možná nevadí a stačí jim do ceny např. uhlí započíst náklady na těžbu a dopravu a externalitami se nezabývají - to ale považuju za krátkozraké, protože ty externí dopady nás budou stát hodně a rozumný člověk vidící za horizont několika let by je v úvahu brát měl. Je to svého druhu dluh do budoucna a to by ekonom měl vzít v úvahu podobně, jako když počítá návratnost úvěru.Stanovit nedeformované tržní ceny energií by musel zase jenom stát - a tudíž by se nemohly nazývat tržní. Alespoň si to myslím vzhledem ke složitosti problematiky a externím dopadům, které se těžko vyčíslují finančně (třeba oběti dopravních nehod). Přesto by se stát měl snažit o zahrnutí externích dopadů do cen - bohužel různé fondy dopravní infrastruktury nejsou navázány na výběr spotřební daně z paliv a tak se mohou peníze přelévat podle politických nebo lobistických zájmů. Tady by měla být větší průhlednost, to ale zase nevyhovuje zájmovým skupinám v energetice a dopravě.Mimochodem toto pondělí Japonsko uzavřelo poslední běžící jaderný reaktor a s touto energií končí. Snad půjde víc peněz na obnovitelné zdroje, kde je těch externalit nepoměrně míň.
0 0
možnosti
PM
Masivní radiace vrací zemi do geologické minulosti
Srovnání s válečnou situací použít nelze, šoa v ruské či jiné režii by nemusel být  jeden obětovaný národ. Konečně i Israel je rád, když má čím odpovědět. Konvenční zbraně jsou drahé a nepřesné. Energetika řešitelná je, cenou.  V jaderné či jiné formě. Bude-li i s energií trh, ukáže se, co a jak. Dokud je to jen státní politika, nepozná se nic. Státu vnuceno , na co nemá stejně vliv, asi jako na zdraví lidu oblibujícího metyl.Ovšemže život je jen pravděpodobný, tak i mezikontinentální střely dopadnou spíše do moře, než do jihočeského kraje.  Zmrazení podloží jej pozvedne, tedy alespoň u nás na dvoře. Protože podloží není homogenní, pěkně se to zavlní, kam se hrabe česká dálnice. Ale to asi vědí, stejně jako my víme něco o klouzajících břidlicích pod našimi kotlíky.Není to útok na emoce matek, jen potřeba sečíst vše. Když koupíte auto, solidní obchodník vám k ceně započte na vašich potřebných 300 - 500 ooo km i benzin, olej, servis, gumy, pojistky, opravu při nehodě ... Třeba si potom koupíte raději tramvajenku. Tedy ne stát, ten vám i tam vrazí opencard nebo jiný trik na poplatníky.
0 0
možnosti