Můžeme být v klidu: Rath sněmovně ostudu neudělá

Sněmovní momentkou Ratha v teplákách a poutech, kdyby se tak skutečně stalo, bychom do světa vyslali signál, že tu s korupcí bojujeme.

David Rath v policejním autě na cestě ze sídla Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu v pražské Dlážděné ulici do pankrácké věznice, poté co ho 16. května soudce okresního soudu v Ústí nad Labem poslal do vazby. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy foto: © ČTKČeská pozice
David Rath v policejním autě na cestě ze sídla Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu v pražské Dlážděné ulici do pankrácké věznice, poté co ho 16. května soudce okresního soudu v Ústí nad Labem poslal do vazby. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ať už David Rath řekne v Poslanecké sněmovně cokoliv, jisté je, že ostudu jí neudělá. Respektive neudělá dolní komoře větší ostudu než jiní povedení poslanci, kteří ve sněmovně působili v minulosti nebo dnes Rathovo představení budou sledovat v přímém přenosu ze svých poslaneckých křesílek. Bývalý středočeský hejtman a stále poslanec Rath má oproti některým svým podezřelým kolegům akorát tu smůlu, že na něho zrovna spadla klec.   

Rath má totiž mezi ostatními poslanci v soutěži sněmovních „ostudníků“ velmi zdatné konkurenty. Takový Vít Bárta (VV) a Jaroslav Škárka už to dotáhli i dál – soud je nepravomocně odsoudil. Tím to ale rozhodně nekončí – výčet by mohl být pěkně dlouhý. Tak pro ilustraci – našimi vrcholnými zastupiteli například stále jsou velikáni jako Pavel Bém, Petr Hulinský (ČSSD), Pavel Drobil (ODS), Jiří Besser (TOP 09) či Michal Babák (VV). Dva roky uplynuly od jejich zvolení do sněmovny a u všech pánů se během této doby objevily závažné kauzy s korupčním nádechem. Někteří z nich už stihli ztratit i ministerskou židli.

„Jde o dobré jméno České republiky i o dobré jméno parlamentu,“ dělala si před několika dny starost předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS), aby snímky Ratha deportovaného z vazební věznice neoblétly svět. „No a co?“ ptáme se. Je to snad horší než fotky mazánka Béma nebo Petra „Spastic“ Hulinského tamtéž? Momentkou Ratha v teplákách a poutech, kdyby se tak skutečně stalo, bychom naopak do světa vyslali signál, že tu s korupcí ohromně bojujeme.

Rath přeci jenom může občanům této země ještě poskytnout užitečnou službu. Kdyby se rozhodl „zpívat“ a pod korupční peřinu dostal další politiky. Šance není úplně malá: Rath je naštvaný na ČSSD, že ho hodila přes palubu. Povědět by něco mohl třeba i na Petra Bendla (ODS), který Středočeskému kraji vládl před ním. David Rath to tedy s děláním ostudy parlamentu bude mít náročné. Buď poodhalí další podezřelé, nebo v klidu zapadne mezi své.


Funtom Institut korunního svědka 8:53 5.6.2012

Počet příspěvků: 1, poslední 5.6.2012 08:53 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.

Autor

Ondřej Koutník

Ondřej Koutník | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Další autorovy články