Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Může Evropská unie nechat padnout Kypr?

Finanční pomoc 17,5 miliardy eur odpovídá HDP země, ale nikomu se nechce otvírat kyperskou plechovku s červy. Mohli by v ní být i ti EU.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Convidado

14. 2. 2013 0:14
Samozřejmě, že může
ale kde by se pak praly ty špinavý peníze?
0 0
možnosti

Josef Novak

10. 2. 2013 8:47
Může si Imperium EU dovolit
Může si Imperium EU dovolit padnout Kypr nebo zvítězí ekonomika volného obchodu?? Dovolím si naprosto odmítnout myšlenku, že evropská integrace jakkoliv s laissez-faire souvisí. Klíčovou myšlenkou evropské integrace není a nikdy nebyl volný trh. Podstatou evropské integrace je vnitřní trh svázaný čtvrt miliónem stran unijního práva, které reguluje vše od banánů až po pojištění. Celní sazebník tohoto EU čítá přes deset tisíc položek.To však nebrání politikům všech stran, aby EU vydávali za zónu volného obchodu, kdykoliv jim teče do bot a hrozí, že by lidé mohli EU v referendu odmítnout. Viděli jsme to dobře v případě českého referenda, stejná taktika se používá už téměř půl století ve Velké Británii a dnes také při propagaci EU v „čekajících“ státech. Je ale ostudou, že se takové nesmysly propagují ve školách, namísto aby byly kriticky zhodnoceny. Vsadím se, že jako každé Imperium , tak i EU podlehne pravidlům ekonomiky a tedy je jedno jestli pustí nebo nepustí Kypr... je to jen iluze!P.S. Když si pozorně přečtete Hayekovo dílo – např. Ústavu svobody nebo Cestu do otroctví, zjistí, že právě před takovými konstrukty jako je Evropská unie Hayek varoval a myšlenky evropeistů označoval za osudovou domýšlivost. 
0 0
možnosti
Kypr je chudá země,
rejdařství dělá kdekdo, námořníků je všude dost.  Israelské trejfe svatby to neuživí. Kdysi bezcelní obchod je evropsky již limitován. Středomoří je neklidné, lepší létat, než někde čekat na lodi. Ne Kypr potřebuje nás, ale my potřebujeme Kypr. Daňové úniky jsou jen banalita, tak velkou letadlovou loď nelze nechat protivníkovi nebo šrotu.
0 0
možnosti

Josef Novak

9. 2. 2013 8:06
Pane Studýnko, celý článek je
Pane Studýnko, celý článek je takový zamotaný, jakoby ten dort pekl pejsek a kočička. Kypr neinvestuje v Rusku, ale to jsou soukromý investoři. Daňové úniky , nízké daně a tak podobně , které z článku vyčnívají jako něco špatného, tak ve své podstatě je jen d§sledek okrádání občanů v EU! Daně jako takové jsou zločinem na všech lidech! Nehledě na to, že  sama EU má ve svých základech systémovou chybu, a tou je nadiktované EURo a vsadím se , že já budu svědkem rozpadu Sovětského svazu socialistických evropských republik! bohužel původní bohulibá myšlenka volného pohybu osob a zboží bere za své a z celého evropského systému se stává byzantickýzkorumpovaný bordel! Doufám, že vše neskončí válkou....
0 0
možnosti

Bohumil J. Studýnka

9. 2. 2013 9:49
Míněny jsou jistě investice kyperských subjektů v zahraničí ...
... jak uvádíte,  hlavně těch cizích soukromých  (zajisté) na Kypru domicilovaných. Jejich kapitálový provoz s bývalou domovskou zemí jde pak do statistik jako kyperské zahraniční investice v dané zemi - zde v Rusku. Takto "investují" i "pravé" kyperské firmy i v Česku do dolů, do leteckého průmyslu, do zdravotnictví ... kam se jen podíváte. Výnos z  investic  v zahraničí (jistě účetně "optimalizovaný")  jde zase na Kypr, malounko se zdaní a mizí. Ale statistika je statistika - "suma kyperských  investic  do země x" je jedno šedivé číslo. I německý citovaný politik to tak samozřejmě  rozumí a  velmi dobře. I jeho voliči v letošních nadcházejících volbách do Bundestagu se jej mohou na to zeptat jestli tomu porozumněl - a on říká zde, že  porozumněl.Hezký den.BJS
0 0
možnosti

Monokl

8. 2. 2013 23:29
Historicky (řekněme
Historicky (řekněme posledních 100-200 let) si z velké evropské trojky (Německo, Francie, Británie) dělá největší ambice ve východní části Středozemního moře právě Británie - cesta do nejvýznamnější kolonie Indie musela být zajištěna. Dokud bude Británie členem EU, je otázka budoucnosti Kypru v zájmu EU, jak psáno v článku. Ten skutečný mazec nastane s případným vystoupením GB z EU. Ale v tu chvíli zase nebude otázka Kypru rozhodně to hlavní, co bude Evropa muset řešit.
0 0
možnosti