Mrencová měla vliv nejen na jižní Moravě

Lobbistka sociálnědemokratického hejtmana Michala Haška se dlouhodobě angažuje se svým partnerem Milošem Skácelem také na Ostravsku. Na jejích konferencích v uplynulých letech hostoval například moravskoslezský hejtman Miroslav Novák.

Jana Mrencová u Okresního soudu v Chebu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jana Mrencová u Okresního soudu v Chebu. | foto: Martin Stolař, MAFRA
Jana Mrencová u Okresního soudu v Chebu.

Nepravomocně odsouzená lobbistka Jana Mrencová se v posledních dnech do hledáčku médií dostala hlavně kvůli svým podezřelým aktivitám na jižní Moravě. Kraj hejtmana Michala Haška (ČSSD) ale logicky není jediným působištěm ženy, mezi jejíž klienty už dvě desítky let patří přední politici i jiní vlivní lidé. Další rajon, v němž se svým partnerem Milošem Skácelem starším zanechává výrazné stopy, je Slezsko.

Konkrétně už v roce 2004 obdržela od tehdejšího vedení Ostravy dotaci 350 000 korun na uspořádání nultého ročníku ekonomického kongresu v třetím největším městě České republiky. Různé konference od té doby v kraji organizuje pravidelně. Objevují se na nich významné osobnosti politiky i byznysu. V posledních letech na několika z nich hostoval například moravskoslezský hejtman Miroslav Novák (ČSSD).

„Moravskoslezský kraj s paní Mrencovou ani agenturou pana Skácela nespolupracoval, nespolupracuje a nemá žádný smluvní vztah.“

Známý sociálnědemokratický politik ale tvrdí, že na rozdíl od svého stranického kolegy Haška z jižní Moravy nezadává Mrencové ani jejímu partnerovi žádné zakázky, které by musel platit z regionální kasy. „Moravskoslezský kraj s paní Mrencovou ani agenturou pana Skácela nespolupracoval, nespolupracuje a nemá žádný smluvní vztah,“ řekl LN včera Novák.

Ke své účasti na akcích pořádaných firmami mariánskolázeňských lobbistů pak dodal: „Byl jsem asi dvakrát pozván (jejich) agenturou na konferenci jako host či vystupující, bez jakéhokoli smluvního vztahu s krajem či mnou osobně. Podobných vystoupení absolvuji ročně desítky, včetně akcí, které pořádá vydavatelství MAFRA (vydavatel Lidových novin – pozn. red.).“

Továrna na konference

LN se v rámci pátrání po aktivitách marketingové specialistky informovaly na její obchody ve všech krajích. Po Jihomoravském jich nejvíce zaznamenaly právě na Ostravsku. V srdci hornického kraje uspořádala třeba Ekologický kongres středních škol.

Na něm se v roce 2013 kromě Nováka blýskli i bývalý ministr dopravy Zbyněk Stanjura (ODS) nebo starosta Ostravy-Poruby Lumír Palyza (ČSSD). Za povšimnutí stojí, že jako host vystoupil také Mrencové druh a ředitel jejich společnosti Producentské centrum Profil Miloš Skácel.

Kořeny vlivu marketérky Mrencové leží podle mnohých v soutěži Missis, kterou založila a dodnes pořádá.

Ještě o rok dříve pořádali v Ostravě pro změnu dopravní sympozium. Na něm byli opět Novák či Palyza, ale též třeba tehdejší šéf Ředitelství silnic a dálnic David Čermák. Jen kvůli vytížení ve sněmovně nedorazil třinecký poslanec Jiří Rusnok, jehož jméno je pouze shodné se současným guvernérem České národní banky a expremiérem Jiřím Rusnokem. U tehdejšího poslance Rusnoka je nicméně zajímavé, že straně LIDEM, za niž byl v té době v dolní komoře parlamentu, pomáhala s propagací právě Mrencová.

Potomek jejího partnera Miloš Skácel mladší ostatně jeden čas zastával funkci mluvčího zmíněné straničky o několika členech, odštěpených od tehdejší protest strany Věcí veřejných. Agilní mladý „píárista“ také velmi často moderuje akce pořádané lobbistkou a svým otcem, včetně konferencí v Moravskoslezském kraji.

Kořeny vlivu marketérky Mrencové leží podle mnohých v soutěži Missis, kterou založila a dodnes pořádá. Klání o nejkrásnější matku s dětmi přitahuje velké množství významných osobností. V minulosti se na nich mihl třeba tehdejší premiér a dnešní prezident Miloš Zeman nebo jeho nástupce v křesle předsedy vlády, dnes již zesnulý politik Stanislav Gross.

Díky svým kontaktům a pravidelně pořádaným regionálním kolům soutěže krásy lobbistka rozšířila svou vlivovou síť do každého kraje. Ostravsko není výjimkou. Na soutěži se tak potkala třeba s Novákovým předchůdcem v roli hejtmana Jaroslavem Palasem (tehdy ČSSD, stranu později opustil – pozn. red.). Zatímco v zákulisí se o Mrencové vědělo, veřejnost tuto dámu povětšinou nezaznamenala. Vše se změnilo nedávno, když deník MF DNES uveřejnil článek, v němž odhalil, že jako smyšlená mluvčí Jihomoravského kraje Lucie Proutníková rozesílala médiím tisková oznámení.

Z vyjádření bývalé mluvčí kraje Denisy Kapitančikové vyplynulo, že tiskové materiály za Mrencovou ve skutečnosti připravovali zaměstnanci hejtmanství.

Kauza zavařila hlavně hejtmanovi Michalu Haškovi, který jejích služeb využívá. Z vyjádření bývalé mluvčí kraje Denisy Kapitančikové navíc vyplynulo, že tiskové materiály za Mrencovou ve skutečnosti připravovali zaměstnanci hejtmanství, museli jí je ale přeposílat. Lobbistka jejich práci následně vyfakturovala jako svou, za což inkasovala peníze z krajské kasy.

Haškův úřad také po několikatýdenním otálení oznámil, že firmy spojené se Skácelem a jeho družkou inkasovaly z eráru okolo 4 milionů korun. Smlouvami se asi bude zabývat kontrolní výbor krajského zastupitelstva. Jeho předseda Stanislav Navrkal (KSČM) navrhne jejich projednání na 7. září.

Strana zelených a Piráti kvůli aféře s falešnou mluvčí vyzvali Haška k rezignaci. Lidovci trvají na zevrubném prošetření smluv. Hnutí ANO tvrdí, že si nedokáže představit spolupráci s nynějším hejtmanem po podzimních krajských volbách.

Haškovým kritikům v kauze vadí i Mrencové pověst – lobbistka je totiž nepravomocně odsouzená kvůli tomu, že slibovala uplácet novináře.

Diskuse neobsahuje žádné příspěvky.