Mostecká uhelná

Majetek po Měkotovi: tvrdý oříšek pro Credit Suisse

Luboš Měkota

Švýcarská banka, která před lety pomohla zesnulému miliardáři Luboši Měkotovi vytvořit spletitou strukturu, ztrácí ve sporu o jeho dědictví převahu. Pozůstalí po Měkotovi totiž dosáhli ve střetu s Credit Suisse vyloučení insolvenčního správce.

Měkotovy miliony stát nezíská

Luboš Měkota

Těžko vymahatelnou pohledávku, která právě českému státu uniká, údajně miliardář před svou smrtí prodal firmě, přes niž protekly i jeho peníze z prodeje Mostecké uhelné společnosti. Jde o Onetage Anstalt z lichtenštejnského Vaduzu, již ovládal sám Luboš Měkota.

Nitky případu uhlobarona Měkoty vedou k Braxatorovi

Luboš Měkota

V centru Curychu se nachází skříňka plná dokumentů. Jde o depozitní schránku zesnulého Luboše Měkoty v centrále švýcarské banky Credit Suisse. Podle LN tam leží i dokumenty k privatizaci Mostecké uhelné společnosti. Jenže skříňka je zamčená…

Jak Credit Suisse kryla obchody českého miliardáře

Luboš Měkota

Příběh zesnulého miliardáře a uhlobarona Luboše Měkoty nabízí unikátní pohled do jedné z největších světových bank. Případ nápadně připomíná nedávné celosvětové skandály bankovních domů, jako je HSBC či právě Credit Suisse.

Jak uhlobaronům a odborářům zhořkl český mák

Nizozemská firma Fynerdale Holdings, za níž stojí uhlobaron Marek Čmejla,...

Na počátku byla vidina skvělé investiční příležitosti – do českého máku. Byznysu byl ale postaven na modelu „letadla“. Napálit se nechal i vlivný svaz dopravních odborářů.

Soud objevil ztracený Machův spis. Ale pozměněný.

Petr Mach, český podnikatel a bývalý majitel fotbalové Sparty

Na Obvodním soudu pro Prahu 2 se zhruba před rokem ztratily dokumenty vyžádané švýcarskými detektivy v rámci vyšetřování bankovních kont podnikatele Petra Macha. Zdá se, že zmizely proto, aby se vyšetřování zadrhlo, a tím se zabránilo odkrytí, kdo na Machových švýcarských účtech manipuloval s penězi.

Nizozemské stopy právníka Brože

Josef Brož

Josef Brož, dlouholetý blízký spolupracovník Martina Romana, je jedním z nejmocnějších českých právníků. Jako disponent účtu „privatizátorské“ firmy Appian zaujal pozornost Finančního analytického útvaru ministerstva financí. Brož se ale objevuje i u jiné sporné transakce.

Kauza Appian: Miliardy utopené v modrém máku

mák, koruna

Případ má kořeny už v roce 2005. Manželé Marcela a Josef Stavjaníkovi se tehdy rozhodli, že zkusí zbohatnout na obchodu s modrým mákem. Záměrem Stavjaníkových bylo rozjet obchod s touto komoditou ve velkém a ovládnout tuzemský trh. Aby takového cíle dosáhli, potřebovali sehnat silného investora...

Privatizační fantom Appian opět na scéně

Marek Čmejla před zasedáním soudu ve švýcarské Bellinzoně v červnu 2013.

Z účtů Appianu, který sehrál klíčovou roli v divoké privatizaci Mostecké uhelné společnosti v roce 2013, odtekly v letech 2009 až 2011 miliardy korun do nizozemské firmy Fynerdale Holdings. Podezřelé transakce prošetřuje policie.

Kauza MUS: Zřejmě se vrací období ticha. Boj o peníze ale pokračuje.

Česká republika má konečně možnost zapojit se do jednání o budoucnosti více než 13 miliard korun zmrazených ve Švýcarsku. Co to znamená?

Český stát v kauze MUS: Oběť, nebo viník?

Kauza Mostecké uhelné je spojena se sérií chyb už od dob privatizace, připomíná Jan Žižka.

Odškodnění v kauze MUS: Česko i Tykač zatím ostrouhali

Česká republika a Czech Coal Services mohou nárok na část z asi 14 miliard korun, které Švýcaři zablokovali, uplatnit v občanskoprávním řízení.

Kauza MUS: Švýcaři nepustili Česko do spisů, aby nezkazilo žalobu

Proč spis švýcarské prokuratury zůstal českým úřadům nedostupný?

Adam Junek 14.11.2013

Právníci: V kauze MUS selhalo ministerstvo financí! Stačila jedna věta.

Švýcarská prokuratura, tamní český profesor, ale třeba i právnička Hana Marvanová jsou přesvědčeni: Tvrdí-li Miroslav Kalousek, že neměl dostatek informací, aby se Česká republika připojila ke švýcarskému trestnímu řízení v kauze MUS, jsou to jen výmluvy. Každý právník ví, že abych se jako poškozený připojil k trestnímu řízení, nemusím být přesvědčen, že byla spáchána trestná činnost. Získání části zabavených peněz se nyní Česku prodraží.

Ustláno pro Koláčka: Vítejte v pětihvězdičkovém vězení Saxerriet

Bývalý manažer Mostecké uhelné Antonín Koláček by mohl skončit v „base“ s dovolenou, pravidelnou mzdou a domácími mazlíčky.