Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Mlčení univerzit: Vzpoura proti právnímu státu?

Rektor vysoké školy polytechnické v Jihlavě Jakub Novotný zveřejnil své příjmy, informace o platech kolegů však poskytnout odmítl.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

I. Telec

11. 4. 2013 22:22
Hrazení veřejných nákladů na prohrané soudní spory
V demokratickém právním státu je nepřípustné, aby náklady na předem prohrané soudní spory zaviněné rektory - odpírači apod. byly hrazeny z veřejných prostředků, aniž by byla vyvozována zákonná odpovědnost po tom, kdo veřejné náklady zavinil svou svévolí nebo neznalostí práva.Zde je prostor pro kontrolní orgány vysokých škol, jakož i pro akademické senáty.Zaviní-li náklady rektor, nechť je také nese za svého platu.Stačí jen uplatnit příslušný zákon a přitvrdit státní kontrolu (i kontrolu akademickou).MŠMT může metodicky vést, jak se pro takové případy dobře pojistit (aniž by ovšem narušovalo pojistný trh nějakým výběrem pojistitelů).Nejde ani tak o výši nákladů, která nemusí být velká, ale o princip odpovědnosti za to, jak umím, či neumím vykonávat veřejný úřad. (Nejsem-li si jist veřejnou správou, v níž se jako orgán veřejné moci příliš nevyznám, mohu se alespoň pojistit pro případ škod, které způsobím.)
0 0
možnosti

10. 4. 2013 19:55
Je to chyba v zákoně
Naše zákonodárství má velké díry, že by jimi projel autobus. Nikdo neví, zda mají lidé právo na informace. Kdo neplní zákon o podávání informací, patří potrestat.Bez diskuse To je náplní justice. Ale ne té v ČR.
0 0
možnosti

John Dear

9. 4. 2013 8:49
Včera skonala Margaret Tchatcherová, ta by Vás hnala !!!
Včera skonala Margaret Tchatcherová, čest její památce.A ruku na srdce, kdyby Vás viděla, ta by Vás hnala !!! Plně souhlasím s rektorem MU Mikulášem Bekem, že zveřejnění platů rektorů a dalších akademických funkcionářů bude mít devastující vliv na celou společnost. Ano, většina absolventů se po absolutoriu bude brzy posmívat na ulici všem vysokoškolským pedagogům, že pracují za takovou almužnu, kdykoli je potká. Již teď přitom sehnat kvalitní pedagogy je velmi složité. Kdo to bude chtít za ten mrzký peníz dělat ??? Když se podívám na zveřejněný průměrný měsíční plat rektora, pohybuje se ve výši relationship manažera jakékoliv banky v Praze, který je ovšem na rozdíl od rektora většinou pouze bakalář, někdy pouze se středoškolským vzděláním s maturitou. Na rozdíl od rektora nemá žádné podřízené a prakticky nulovou zodpovědnost. Tak mizerně se v ČR platí vysoce vzdělaným a kvalifikovaným lidem. Skutečně to chcete zveřejňovat, aby ČR byla pro ostudu v celém civilizovaném světě ??? Kam se poděla ochrana osobnosti, právo na soukromí ??? Vzdělaní a schopní lidé budou mít vždycky platy vyšší než nevzdělanci a povaleči. Chcete snad, aby rektor pracoval za minimální mzdu ??? A zamyšlení na závěr: zveřejňování platů požadují většinou spíše nevzdělanci a neschopní. Jejich motivace tkví především v závisti a vlastní neschopnosti dosáhnout alespoň na průměrnou mzdu. Jestliže se řadíte k této skupině, tak je vše vpořádku. Pokud jste však Vy sám/sama vzdělaným člověkem, jaká je Vaše motivace ???
0 0
možnosti
Pane Deare,
nějak jste naplácal do Vašeho dortu moc hloupostí. A použít i Margaret Tchatcherovou byl vrchol, třešnička na dortu. Její přesvědčení o svobodě, odpovědnosti a hodnotě jednotlivce určitě nazahrnuje ani jeden Vámi uváděný argument. Směšné je hlavně tvrzení, že zveřejnění platů akademických funkcionářů bude mít devastující vliv na celou společnost. V jakém smyslu? Že berou málo? MT by konstatovala, svobodný výběr povolání, jedno ze základních práv svobodného člověka, nikdo nebrání všem pedagogům jít pracovat do bank, nebo na místa více placených. A podpírat to dalším blábolem o výsměchu absolventů, nebo Vaším tvrzením o právu na soukromí, to si děláte legraci? Soukromí nechrání vynakládání veřejných prostředků, na to máme nějaké zákony platné jak pro soustružníka, tak pro třeba rektora.Úplně mimo je i Váš podivný odstavec o tom, že schopní a vzdělaní budou mít vždycky platy větší než povaleči a nevzdělanci. Asi jste objevil Ameriku. Možná ale že ano, třeba víte o nějakém  vysokoškolském pedagogovi beroucí minimální mzdu. Nebo že je snaha tu pitomost prosadit? Pochlubte se.A závěrem, když se uveřejní plat jakéhokoliv člověka placeného z veřejných prostředků, nebude to devastující, ale normální. Tak jak to má být, bez ohledu zda to požaduje nevzdělaný, neschopný nebo závistivý občan, myslím že to požaduje zákon platící pro všechny.
0 0
možnosti

Zlatuska Jiri

7. 4. 2013 1:49
Srovnání s otevřeností britských univerzit
Ve srovnání s českými rektory, kteří strkají hlavu do písku i před velmi mírnými požadavky českých zákonů a požadavků přístupu k informacím v české ústavě i zákonu o přístupu k informacím, jsou britské školy mnohem otevřenější.Tabulku s příjmy britských rektorů publikoval Times Higher Education Supplement v čísle, které vyšlo minulý týden: http://www.timeshighereducation.co.uk/download?ac=8048 Údaje o platech jsou brány přímo z veřejně přístupných výročních zpráv univerzit. Britské university jsou přitom bez výjimky soukromé instituce, resp. instituce zakládané svými privátními zakladateli jako charity. U žádné z nich není zřizovatelem stát v to smyslu, jak je to u našich veřejných vysokých škol. Musí však vyhovovat požadavkům transparentnosti, protože pobírají veřejné peníze od státu.Ne že by zveřejňování i v Británii neukazovalo na věci, které jsou přinejmenším podivné. V článku o meziročních změnách příjmů britských rektorů zaznamenal například nejvyšší nárůst, 25 procent, rektor Holmes z univerzity v Boltonu (viz http://www.timeshighereducation.co.uk/features/the-annual-pay-review-are-v-cs-worth-every-penny/2002791.fullarticle), což vede okamžitě k otázkám, jak je to možné, když si krátce před tím tentýž rektor stěžovat na výrazně snížené finance pro svou školu a odůvodňoval tím propouštění (http://www.theboltonnews.co.uk/news/local/10056123.University_chief_deals_with_huge_budget_cuts/?ref=nt).Univerzitní; odbory se nechaly slyšet, že nárůst rektorských platů je ostudou britského vysokého školství (http://www.ucu.org.uk/6568). Před dvěma lety označil platy britských rektorů za příliš vysoké i resortní ministr a člen kabinetu vlády, liberální demokrat Vince Cable (http://chronicle.com/blogs/global/british-cabinet-official-says-university-chiefs-pay-is-too-high/24332), který novinám již před třemi lety sdělil, že dá rektorům vědět, že by měli dělat víc práce za méně peněz (místo v kabinetu ho to nestálo, konzervativní vláda ho nevyhodila jako zakukleného odboráře).Přinejmenším je ale v takové situaci možné dávat věcné argumenty. Na českých veřejných vysokých školách si z rektorů do věcné veřejné obhajoby toho, co dělá, zřejmě netroufl téměř nikdo.
0 0
možnosti

Černoušek

6. 4. 2013 6:23
vtipné
Argumentace Fialova MŠMT, že "veřejná vysoká škola je povinna poskytnout informaci o mzdě rektora, neboť rektor je vrcholným představitelem školy a jeho mzda je vyplácena z veřejných prostředků" je opravdu hloupá. Je to jako tvrdit, že nejdůležitejším politikem státu je prezident. Na univerzitách ale leží obrovská část moci u děkanů. Skoro bych řekl, že "veřejný zájem" znát současné - ale i minulé (alespoň do roku 1990) - příjmy minulých i současných děkanů je o něco větší než zájem ve vztahu k rektorům. A samozřejmě by se mělo zveřejňování příjmů týkat také prorektorů a proděkanů, často kamarádíčků aktuálního rektora nebo děkana nebo členů skupiny, která na fakultě nebo univerzitě zrovna dominuje. Hranicí by měl být výkon funkce v samosprávě univerzity/fakulty. U řadových zaměstnanců (učitelů, úřednic, uklízeček, vrátných) veřejný zájem na znalosti výše jejich platu není nebo je velmi slabý.  
0 0
možnosti

I. Telec

11. 4. 2013 22:04
Hranice je jasná: a) orgány
Hranice je jasná:a) orgány veřejné moci vykonávající veřejné úřady, pokud jde o veřejnou správu na úseku akademické samosprávy, tedy nejen rektor, ale zejména též děkani jako orgány veřejné moci s rozhodovací pravomocí a působností ve věcech veřejných subjektivních práv (jedná se o veřejné úřady), b) vrcholní manažeři veřejnoprávní korporace, tedy např. prorektoři a proděkani. Sem patří i "další" orgán, řečeno slovy zákona, a to kvestor. Nerozumím tomu, proč někteří rektoři takto nepostupují, snad proto, že ani neví, že nějakými orgány veřejné moci jsou (a děkany snad už vůbec nemají za orgány veřejné moci). Pak ale nejde o veřejnou moc, ale o parodii veřejné správy. Překvapivá může být neznalost některých orgánů toho, co to je orgán a kdo  je orgánem.MŠMT by mělo přidat na metodickém vedením vysokých škol. Ušetřilo by se za náklady na předem prohrané soudní spory, které orgány vedou.   
0 0
možnosti

Alenaaa

6. 4. 2013 0:50
Univerzita?
Jen připomínka autorovi článku, VŠPJ není univerzita.
0 0
možnosti

Zlatuska Jiri

5. 4. 2013 23:13
Velká trapnost
Je to ze strany odpírajících rektorů velká trapnost. Nerespektování zákona a odmítání odpovědnosti vůči veřejnosti znevěrohodňuje oprávněnost veřejného financování veřejných vysokých škol. Tito rektoři tím vysokoškolské vzdělávání výrazně poškozují. Je nanejvýš problematické, ozývají-li se od takových rektorů-odpíračů požadavky na posilování jejich osobních pravomocí. Ty současné nedovedou používat tak, aby se z rozhodování beze studu dokázali veřejnosti odpovídat. Jak jim v takové situaci věřit, že svým konáním podporují zájem vzdělanosti a šíření poznání, nikoli jen své kaps a kapsy podporovatelů, které kryjí. Až jim vydání těchto údajů nařídí soud, budou oni i jejich spolupracovníci, kterých se to týká, vypadat stejně hloupě a trapně jako v minulosti Jakl, Hájek nebo Nečasova Nagyová.
0 0
možnosti