Miss UK aneb Univerzita Karlova si podruhé vybírá svou ženskou Múzu

Osm finalistek druhého ročníku soutěže Miss Univerzity Karlovy napsalo pro ČESKOU POZICI prezidentské projevy.

 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy foto: © Miss UKČeská pozice
 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Teprve podruhé od roku 1348 si Univerzita Karlova, nejstarší „na sever od Alp a na východ od Paříže“, vybírá výjimečnou dámu, jež se bude v budoucnu honosit titulem Miss UK. „Ze zásady nehodnotíme pouze vzhled kanditátek, ale spíše celkové charisma a intelekt,“ tvrdí pořadatelé. I proto se ČESKÁ POZICE stala mediálním partnerem původně studentského projektu a 29. listopadu udělí v pražském klubu Roxy cenu vítězce kategorie Múza UK.

„V našem pojetí soutěže miss vybočujeme z běžného ,televizního‘ pojetí, akci jsme přizpůsobili univerzitnímu prostředí a mladým. Snažíme se vybírat krásné dívky s výraznou osobností a proaktivním přístupem na univerzitě. Nepodporujeme zdeformovaný pohled na fyzickou krásu. Pokud nemá dívka předepsané míry nebo není zvyklá chodit po molu, neznamená to, že by se nemohla stát Miss UK. Ve finále je i méně finalistek, aby se s nimi dokázali lidé lépe seznámit,“ řekl ČESKÉ POZICI Tomáš Gavlas, principál Miss UK.

Aby mohli čtenáři spolu s námi posoudit, nakolik jsou dívky nejen krásné, ale i důvtipné, vyzvali jsme je k písemnému projevu (jízlivci požadovali i řešení diferenciálních rovnic a podobně). Nejde nám jen o to, zda jsou uchazečky tvořivé a vtipné, ale jde též o sondu sui generis do mladého „politického“ myšlení. Zadaným úkolem bylo totiž napsat „prezidentský projev“ – styl i rozsah článku byl plně v gesci té které soutěžící; oceněna bude originalita či nápad, ale i forma, jakou je napsán. Každá z osmi dívek se úkolu chopila odlišně; redakce do textů nijak nezasahovala.

Jak se stát Múzou...

„Múza UK by měla dokázat motivovat a inspirovat, stejně jako dcery boha Dia v řecké mytologii. Jedná se o novou kategorii, pro jejíž spuštění jsme se rozhodli oslovit právě portál ČESKÁ POZICE, jenž nám přišel jako přirozený partner takové kategorie,“ říká Gavlas.

Protože jde o členky akademické obce, bude jejich projev podroben procesu „peer review“. V krátkém posudku se dva editoři ČESKÉ POZICE vyjádří ke kvalitě eseje. Jejich hodnocení tvoří šedesát procent celkové evaluace Múzy UK, dalších dvacet procent vyplyne z ověřené čtenosti článku a zbylá pětina pak ze započtení obliby textu na sociálních sítích (tweety a lajky).

„Pokud si soutěžící dokáže zajistit vyšší čtenost a počet sdílení článku, ukazuje to mimo jiné, že je šikovnou a inspirativní Múzou,“ stojí v pravidlech soutěžní subdisciplíny Múza UK.

Kdo ve druhém ročníku Miss UK soutěží?
  1. Ingrid Žváčková, Filozofická fakulta UK
  2. Barbara Škodová, Farmaceutická fakulta UK
  3. Karolína Košťálová, 1. Lékařská fakulta UK
  4. Elizabeth Adenubiová, 3. Lékařská fakulta UK
  5. Tereza Jinochová, Pedagogická fakulta UK
  6. Kristýna Maulenová, Filozofická fakulta UK
  7. Veronika Tomanová, Právnická fakulta UK
  8. Gabriela Fialová, Pedagogická fakulta UK

Jde o pestrý výběr, nechybí altruistická zdravotní sestra, lingvisticky nadaná medička, uhrančivá slovakistka, farmaceutická „alchymistka“, zodpovědná učitelka, šťastná psycholožka, biologii milující právnička a konečně pedagožka, jež ráda provádí lidi po zámcích.

Zdá se, že 29. listopadu půjde o zajímavý večer, na němž vystoupí i populární skupina Toxique. V odborné porotě zasedne rovněž někdejší děkan 1. Lékařské fakulty UK profesor Tomáš Zima, jenž by mohl v blízké budoucnosti aspirovat i na post rektora Univerzity Karlovy.

Proti zdeformovanému pojetí krásy

Pakliže se feministky, vědci z oboru gender studies anebo akademičtí puristé nad volbou miss ušklíbají, dělají chybu. „Miss UK skrývá koncept, který nepodporuje zdeformované vnímání krásy,“ tvrdí organizátoři. „Jedním z pilířů vize Miss UK je právě sjednocení velmi decentralizované univerzity alespoň takovouto zábavnou formou. Dívky reprezentují své fakulty a představují rozmanitost celé Karlovky. Chceme tím bořit pomyslné zdi mezi světy právníků, filozofů a lékařů,“ doplňuje Gavlas.

Loni se premiérovou Miss UK stala Lenka Volfová (22 let), jež na Pedagogickou fakultu v Praze zamířila z Kutné Hory. Co jsme viděli ve finále? „Krásné (a chytré) dívky. Skvělou atmosféru. Plně profesionální zázemí, o nějž se postarali pořádající studenti, takže mohla jásat i jedna z favorizovaných finalistek, Markéta Kořínková, která se stala vítězkou hned ve třech podkategoriích: Miss UK Sympatie, Miss UK Czechoslovak Models a Miss UK Óčka,“ uvedla loni ČESKÁ POZICE ve své fotoreportáži.

O tom, která z dívek se stane Múzou UK, můžete rozhodnout i vy. Nabízíme „prezidentské projevy“ uchazeček.