Ministra Chalupu podržel Nečas i šéf ČSSD Sobotka

Premiér považuje kauzu Key Invesments za komunální záležitost a za politickou hru TOP 09. Zjevně není se skandálem dostatečně seznámen.

Petr Bušta 17.5.2011

Ministr životního prostředí a donedávna ještě starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa, který svěřil firmě Key Investments více než půl miliardy korun, zatím nemusí odstoupit. Chalupu podržel nejen premiér Petr Nečas, ale překvapivě i šéf opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka. K odstoupení včera vyzvali ministra a další pražské politiky pražští zastupitelé TOP 09 s podporou Miroslava Kalouska. V souvislosti s tímto skandálem hrozí, že městské části Praha 6, 10 a 13 přijdou o více než 600 milionů korun.

„Je to komunální problém a musí se řešit na komunální úrovni, nikoliv na úrovni vlády. Myslím si, že je to spíše součást komunálních her, kde je TOP 09 v opozici," prohlásil ke kauze Nečas. Premiér zjevně nebyl doposud seznámen s touto kauzou natolik, aby mu došlo: za to, že Praha 6, ale i další městské části pravděpodobně přijdou o většinu peněz, které svěřily Key Investments, politickou odpovědnost nese Chalupa, který sedí v jeho vládě. Chalupa byl totiž prvním pražským starostou, jenž Key Investments svěřil veřejné prostředky, ale nejen to. Spolupráci s touto neprůhlednou a regulátorem pokutovanou firmou jeho úřad doporučil dalším pražským městským částem. Zlehčovat kauzu tím, že se jedná o komunální politiku a o politickou hru ze strany TOP 09, je od předsedy protikorupční vlády velice překvapivé.

Tomáš Chalupa byl prvním pražským starostou, jenž Key Investments svěřil veřejné prostředky

Ještě více však překvapil předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, který na otázku ČESKÉ POZICE, zda by Chalupa měl odstoupit, odpověděl, že „pokud městská část Praha 6 přijde v důsledku této spekulace o finanční prostředky, ministr Chalupa by měl rezignovat na veřejné funkce“. Sobotka zřejmě také nezná detaily kauzy Key Investments. Koalice ODS a ČSSD na Praze 6 totiž může rozhodnout, že peníze nebude vymáhat a počká si do doby, než nelikvidní dluhopisy, které za veřejné peníze koupila Key Investments, budou splatné. U dluhopisů Via Chem Group je to říjen 2013 a u cenných papírů E Side Property až prosinec 2024!

„Myslím, že pražská ČSSD by si v této věci měla počínat sebevědoměji, odpovědnost řady představitelů ODS za riskantní nakládání s městskými finančními prostředky je zřejmá. Pokud jde o celostátní úroveň, vládní koalici pronásleduje tolik aktuálních afér (poslední se týká údajného půlmiliardového úplatku pro bývalého premiéra za ODS Mirka Topolánka), že otázky spojené s kauzou Key Investments ještě vůbec nepřišly na řadu,“ dodal Sobotka.