Ministr Chalupa byl nejštědřejší k problematickému poradci Linkemu

Jiří Linke, který se angažoval při výběru ředitele výzkumného ústavu s lukrativními pozemky, dostal loni od Tomáše Chalupy 880 tisíc korun.

Martin Shabu 5.3.2013

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) si velmi cení služeb právníka Jiřího Linkeho. Svému nejbližšímu spolupracovníkovi, jenž má na starosti koordinaci sboru ministrových poradců, Chalupův úřad loni dle informací Lidových novin vyplatil 888 tisíc korun.

Na Jiřího Linkeho přitom ČESKÁ POZICE narazila, když se loni zajímala o výběr ředitele Výzkumného ústavu Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví (VÚKOZ).

Ze svědectví Luďka Knorra, jednoho z adeptů na ředitelské křeslo, tehdy vyplynulo, že mu Linke na jedné schůzce navrhl, aby se VÚKOZ zbavil zbytečné infrastruktury bez soutěže, čímž si Knorr udrží naději, že se stane šéfem ústavu. Je potřeba připomenout, že VÚKOZ, jenž sídlí na okraji Prahy v Průhonicích, hospodaří na rozsáhlých pozemcích miliardové hodnoty.

Nejen kvůli zmíněné schůzce Chalupův poradce Linke získal nepříliš lichotivou přezdívku Knetig II. Pro vysvětlení: Martin Knetig proslul v souvislosti s černým financováním ODS v kauze exministra životního prostředí Pavla Drobila. (A na konci února soud Knetiga už podruhé pro nedostatek důkazů zprostil obžaloby z úplatkářství.)