Miloš Zeman našel novináře svých snů

Prezident angažoval pro své Hovory z Lán snad nejkontroverznější politický pořad v médiích. Jeho volba nepřekvapuje – Pressklub rádia Frekvence 1 trhá ve vstřícnosti k některým politikům už nějaký čas rekordy. Moderátoru Luboši Xaveru Veselému pak skýtá nová politická tvář další možnosti.

Prezident během Hovorů z Lán, které moderoval Luboš Xaver Veselý (vlevo). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident během Hovorů z Lán, které moderoval Luboš Xaver Veselý (vlevo). | foto:  Tomáš Krist, MAFRA
Prezident během Hovorů z Lán, které moderoval Luboš Xaver Veselý (vlevo). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Pražský hrad představil nového moderátora prezidentových hovorů z éteru. Namísto sebemenší sebereflexe nad verdiktem radních Českého rozhlasu, jenž Miloši Zemanovi zapovídá jednou provždy živé vystupování, angažovala hlava státu pro příští seriál svých obhroublostí snad nejkontroverznější politický pořad v českých médiích. Prezidentova volba ničím nepřekvapuje: Pressklub rádia Frekvence 1 trhá ve vstřícnosti k některým politikům už nějaký čas rekordy.

Hrad táhnou příklady – četnost a bezmála patolízalský obsah pořadů s kdysi mocnými špičkami Věcí veřejných jako by kopírovaly tehdejší návštěvy moderátora Luboše Xavera Veselého v privátní rezidenci bývalého šéfa Věcí veřejných Víta Bárty či zálibu v jeho papalášské limuzíně. Co ještě, nevíme. Že byl v Pressklubu jako doma i véčkařský „potentát“ Radek John a u Veselého mikrofonu se dokola točily i další vlivné „veverky“, pak v čerstvých souvislostech ani neudivuje.

Defilé mediálních lobbistů

Sám autor těchto řádek má z časů angažmá v sesterském rádiu Frekvence 1 Bonton v paměti Veselého „dramaturgické porady“ k politickým debatám odehrávající se v úsměvné konspiraci sousedního hotelu Adlon. Defilé mediálních lobbistů od Tvrdíka po Mrnkovou tu nebrala konce stejně jako přátelská přípravka moderátora na natáčení pořadu s jejich klienty a vybranými exponenty napříč partajemi i byznysem.

Nakolik se svého času vyplatila při urputném prosazování novely horního zákona poslanci Milanu Urbanovi (ČSSD), obraně postu v ČEZ Martinu Romanovi nebo zájmům advokátů z někdejší Šachta Partners, prominentním Zemanovcům ze SPO či úmyslům tehdejšího náměstka ministra spravedlnosti za ODS Daniela Voláka vůči vrchní státní zástupkyni v Praze Lence Bradáčové, jen tušíme.

Debatní selanka v rádiu moderátora Luboše Xavera Veselého s jihomoravským hejtmanem Michalem Haškem šikovné alibi – oba jsou ze stejné moravské „vísky“

Milcem Pressklubu bývá i Zemanův přítel Michal Hašek. Debatní selanka v rádiu s jihomoravským hejtmanem vedená stejně jako s Johnem „na tykačku“ má šikovné alibi – Hašek a Veselý jsou ze stejné moravské „vísky“ a novinářova famílie sedí za hejtmanovu ČSSD na tišnovské radnici i v čele místní základní školy. Přísnost na vlivného kámoše se zkrátka nevyplácí. Moderátor Pressklubu ale musí jít s dobou. Nové politické tváře skýtají další, netušené možnosti.

Při poslechu Pressklubu se Zemanovým kancléřem Vratislavem Mynářem se pamětník zase vydá pro změnu zpátky časem do éry Zelenkovy Československé televize a jejího Křesla pro hosta. Úslužnost sama, témata výmluvná: jsem zamilovaný, štká v Pressklubu hradní kancléř.

Chvíle slávy si svého času v pořadu zařídil i kontroverzní boss Prahy 5 Milan Jančík. Čirou náhodou bývalý obchodní partner Veselého privátní soutěže o nejsympatičtějšího hocha roku. Fakt, že moderátor záhy v trysku odmaturoval na privátní akademii zřizované „ausgerechnecht“ Jančíkovým právníkem, bude nejspíš také jen shoda okolností.

Přízeň jen některým

Ne každý si ale v Pressklubu užívá přízně. Exředitel civilních špiónů Karel Randák v něm před časem dostal co proto, když se v protikorupčním nadšení „rýpal“ ve kšeftech pražského dopravního podniku a Rittigových advokátů. Ti měli u mikrofonu Pressklubu skoro lehy.

Každý si v Pressklubu přízně neužívá. Exředitel civilních špiónů Karel Randák v něm před časem dostal co proto, když se „rýpal“ ve kšeftech pražského dopravního podniku a Rittigových advokátů.

O moc lépe tu nepochodila ani vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová. Důvěra ve vypnutý mikrofon po natáčení pořadu jako první zásada novinářské etiky ji nejspíš nikdy nepřestane mrzet. Nahrávka jejího povzdechu nad praktikami tehdejšího šéfa protikorupční policie Tomáše Martince, jejž soukromě svěřila moderátorovi po zhasnutí světla v režii, se brzy objevila ve skandálních titulcích Parlamentních listů, kam Veselý přispívá, i ve zpravodajství soukromé televize Barrandov.

Reportéru MF Dnes Antonínu Viktorovi, jenž se o věc zajímal, položil moderátor Veselý dotčeně otázku, zda se má proto považovat za „prase“. Ctěný čtenář si odpoví sám. „Frekvence 1 nepatří do žádné tuzemské politicko-podnikatelské skupiny. Takže jsme na rozdíl od mnoha jiných skutečně nezávislé médium,“ myslí si ředitel stanice Mirek Škoda. Víra prý uzdravuje.

Děs ve školních sborovnách

Miloš Zeman našel konečně novináře svých snů – o novinářských kurvičkách už od něho neuslyšíme. Hradní sprosťárny Frekvenci 1 totiž nevadí. „Pan prezident byl zvolen ve svobodné přímé volbě. Jeho slovník patří jemu,“ řekl podle Hospodářských novin Michel Fleischmann, šéf mediální společnosti Lagardére, která rádio vlastní.

Zemanův slovník už děsí i školní sborovny

Že Zemanův slovník děsí už i školní sborovnynikde ani slovo – jiné rádio, jiný mrav. Nový moderátor Hovorů z Lán Luboš Xaver Veselý, který na Facebooku okázale roztrhal lístek prezidentské volby se jménem Schwarzenberg, se už brzy zaslouží o stát...