Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Miloš Zeman kritický, pošetilý: Čechocentrismus a skandinávský model

Jsme ochotní platit vysoké daně a nezatajovat příjmy? Dokážou čeští úředníci poskytovat kvalitní služby bez korupce? Roman Joch tomu nevěří.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
MP

Michal Palivoda

4. 3. 2014 12:16
Zas neví o čem píše
Srovnává protestantské země s katolickou, což je zásadní metodologická chyba. Jinak Itálie je nejspíš úplně nejbohatší zemí světa, jen hodnota kulturních památek/*55% světového kulturního bohatství je v Itálii/ se nedá vyčíslit. HDP je vyšší než britský a Itálie na rozdíl od Británie má stále průmysl a dávno předstihla Brity v mnohých technologiiích, které kdysi přinesla právě průmyslová revoluce. V 70.letech si v Británii vědci a vysokoškolští učitelé vydělávali víc než finančníci. Od té doby platy vědců stouply o 40%, ale finančníků o 120%. Itálie má jiný správní systém než Skandinávie nebo Británie, historicky mají regiony větší autonomii než v Británii, kde v Anglii Thatcherová omezila samosprávu a výrazně veřejnou správu postátnila. Skoro stejně jako Rakousko v 18.století. Nicméně skutečnost, že Itálie až do roku 2000 byla pátou největší ekonomikou světa, nelze ji porovnávat s 8x menší švédskou.Jinak pan Joch si plete i jména českých politiků a gfunkce. Za privatisaci Škody MB můžeme děkovat ministrovi průmyslu Vrbovi.Ježek byl ministr privatisace, vymyslel tzv. malou privatisaci, která skončila dluhem asi 66 mld.Kč. Do pěti let od zajištění těch jeho odpovědných vlastníků z nich 95% zkrachovalo a ve zmíněné výši zanechalo nikdy nesplacené dluhy.
0 0
možnosti
A

Apa.G

17. 3. 2014 20:28
No, hádat se tu nad blitím klerofašistického karpatského Němce
který se neživil prací, je hloupé... Ale výkony několika odborníků mě přesvědčují, že neschopnost rozumět svému okolí, světu a společnosti, je nemocí, která se nedá léčit, ani omezit její působení. V tom je Maďarská posice nezastupitelná - objevují se tu "názory", které by v solidní společnosti stačily na dlouhý pobyt v sanatoři. MUDr. Joch už měl dávno v jedné odpočívat...
0 0
možnosti
FH

17. 3. 2014 19:24
Buranismus!
Já si myslím, že pan Zeman hlavně zapoměl na sebe kdy slovo "Noblesa" nahradil slovem "Buran"! Něco tak ubohého zažil Pražský Hrad naposledy za pana Havla!
0 0
možnosti
JK

Jaroslav Klenot

12. 3. 2014 17:29
Postarat se sám o sebe
Ve 20 jednoché, ve 40 možné, v 65 omezené, v 80+ většinou nemožné. Pro vážně nemocné nemožné i v nízkém věku. Snáze projde velbloud uchem jehly, než bohatý v království nebeské. Pílí a usilím nasytíš hladové chudé. Bohoté nanasytíš jakýmkoli způsobem.
0 0
možnosti
V

V.Hricák

7. 3. 2014 5:27
Před patnácti lety jsem byl ve Švédsku
Kromě rozlohy mne tato země překvapila v mnohém.Vcelku silný nacionalismus.U každého druhého domu stál stožár s vlající švédskou vlajkou.Na otázku,jaký mají důvod,nám bylo odpovězeno,že žádný.Švédové jsou prostě hrdí na svou národnost a svou zemi.Minimální znaky sociálních rozdílů.Všechny domy na venkově vypadali stejně.Lišily se pouze barvou.V jednom kraji převládala modrá,v sousedním zase žlutá,...Ale všechny byly docela obyčejné,stlučené z prken.Z našeho pohledu opravdu luxusní síť silnic a dálnic.Všechny silnice vyšších tříd a dálnice v oblastech výskytu losa byly oploceny pozinkovaným plotem a byly bez jediné díry.Neskutečný pořádek,který předčil i ten příslovečný německý,nebo rakouský.Nemyslím,že by švédové razili princip socialistického rovnostářství,ale troufnu si říct,že se snaží ve všem razit princip férové soutěže.I lovci si lovecká stanoviště přidělovaly losem.Úlovek pak rozdělili na počet lovců,každý díl očíslovali a opět o ně losovali.Nemohlo se tudíž stát,že by pan bankéř hodoval na losí kýtě a prostý zaměstnanec okusoval losí žebra jenom pro svůj sociální původ.
0 0
možnosti
M

Martinn

7. 3. 2014 16:42
10 mio obyvatel.
Drahota ??? Profese mají platy jako u nás - v ŠK. Obědové menu v restauraci 60,- losos filet 180g 80,-. Chleba 18,- - 25,- atd.. Fabia 118 tis.,- benzín 18,-. Školství zadarmo, kriminalita cca 10 000 osob. Pouze lháři Vám budou tvrdi, že je ve Švédsku dráž než v Čechách.
0 0
možnosti
K

Kordy

3. 3. 2014 8:41
Kupónová privatizace
Nemohu souhlasit s hodnocením privatizace. Systém kupónů nabídl občanům, aby se stali spolumajiteli národního majetku. To plynulo z ideje převodu majetku ze státních rukou do soukromých v co nejširším měřítku. Je pravda, že zpočátku byl o kupóny zájem vlažný a teprve vstup fondů do privatizace zanmenat raketový nárůst zájmu. Každý občan tak mohl sám zvážit, co se svým podílem udělá. Někteří ho prodali za deset tisíc fondům, někteří na tom vydělali násobně vyšší sumy a něktří vlastní akcie do současnosti.Po bitvě každý generál.Na počátku devadesátých let zde bylo několik konceptů privatizace. Nutno předeslat, že v té době neměl nikdo zkušenosti s převodem tak obrovského majetku. Jeden z modelů počítal s "odevzdám" provozů zaměstnancům, jiný se standardním prodejem atd. Zkusme si představit, jak by současnost hodnotila privatizaci, kdy byla většina podniků prodána zahraničním partnerům. Většina z nás by mohla oprávněně říci, že jsme byli obráni a nedostali možnost podnikat, protože nelze konkurovat kapitálově silným zahraničním společnostem.Myslím si, že hodnotit je vždy jednoduché pohledem zpět, ale problém je odhadnout dopady dopředu.
0 0
možnosti
WM

Wachtl Miloš

4. 3. 2014 9:14
Zpackaná kupónová privatizace.
Za to, že byly v devadesátých letech u nás vytunelovány investiční fondy může do značné míry právě Václav Klaus, pod jehož taktovkou vznikl vágní zákon o velké privatizaci č.92/1991 Sb., ze dne 26. února 1991. Fond mohl v té době založit prakticky každý a ve vzniklém právním vakuu ho bez nejmenšího nebezpečí vytunelovat. Problém byl skryt v zejména v tom, že investiční privatizační fondy byly zakládány jako akciové společnosti, takže se vedle sebe ocitli jak zakladatelé fondu, kteří ho měli pouze spravovat, tak účastníci kupónové privatizace, kteří fondu svěřili svoje kupony.Tím byla porušena základní zásada, že majetek správců fondu a majetek investorů se nesmí nikdy smíchat dohromady a musí zůstat přísně oddělen. A tak se stalo, že zakladatelé fondu jako majoritní vlastníci zacházeli s celým majetkem fondu jako se svým a připravili DIKy o miliardy korun. Tento v historii naprosto ojedinělý případ, byl napraven až v roce 1998, novelou k zákonu o investičních společnostech a fondech č. 248 /1992 Sb., bohužel pozdě.Václav Klaus o této situaci dobře věděla byl na ní včas několikrát upozorňován, kromě jiného např. dopisem presidia Fondu národního majetku, ze dne 17. února 1992.
0 0
možnosti
ST
Kdo chrání Klause?
Místo dlouhého článku stačilo napsat, že příčinou všeho českého zla je Klaus. Komunista Čalfa kdysi prosadil Klausovu koncepci zlodějského kapitalizmu, zhasnutí světla a likvidaci a rozkradení všeho špatného i dobrého. A dobrého před rokem 1989 toho muselo být hodně, když stát fungoval. Vyhrála metoda šoku, s níž se dodnes potýkýme. Přitom prý byla k dispozici Komárkova koncepce postupné likvidace jen toho špatného. Klaus jen napodobil roky 1918 a 1945, kdy se rozdával cízí majetek, a vyšlo mu to.
0 0
možnosti
K

Kiebitz

2. 3. 2014 20:12
Nejsme mezi Italií a Skandinavií, jsme docela mimo, někde pod
Moskvou. Italové jsou pobožní, nekradou i v poledne, neb se modlí Angelus Domini. Ti lepší nekradou v něděli, neb je to Dies Dominica. Helvíti kalvínci a luteráni a podobní na severu, mívali i místo oken výlohy jako auslag. Jednu do ulice, jednu do dvora, !bez záclon!, aby bylo kdykoliv komukoliv jasné, že se i obcuje zcela počestně. To je život na ulici, to nemusíte ani zamykat. V naší notně moskevskými Huny poničené tradici, co není přibito, je fuč. Daně, brambory na poli... cokoliv. Ne náhodou proti české policii (ta má sniperů dost i peníze na jejich každodenní výcvik) prezident vybavil Hrad desítkami odstřelovacích pušek a nechává cvičit snipery, ač Hradní stráž mimo válku je nesmí použít. Tolik jen připomínka případným nespokojencům, co by šli k Hradu demonstrovat. Když už tam flinty jsou, nějaké kadety bez distinkcí ale s tím tvrdším velením, už se sežene. Jistě, kulomety mají dávno, ale právě sniper umí najít a sundat vůdčí osoby, co hýbou davem. Než bude mít Hrad i drony. Takže, pane doktore, NEDEMONSTROVAT! Vaše choť a dítka si to nezaslouží, vím o co jde, mého tátu sejmuli již ´56.
0 0
možnosti
K

Kiebitz

2. 3. 2014 19:58
Jméno Zeman použito, článek přesný, ale Zeman je jinak:
Pan Zeman lže pravidelně, poslední bylo ve prospěch Ruska ,stojí za zmínku. Krymští ukrajinci balí do gulagu, to je na místě zjemnit žertem v ruštině v Štrasburgu. Drudý podvod už profesionálnější, když postvátný obdiv Ruska mimo Karlovy Vary (ruské pasy tam nerozdávají, mají je tam dávno) narušen, připomene se koutkem úst rok ´68. Což ovšem bezzubé , ale mediální konsumenti ujištěni, že proruský kremlofilní Zeman ještě alespoň na moment při smyslech, a že naše republika Krym řeší třeba jen mentálně. Kdyby nelhal, musel by nám otevřít celý problém ´68, kdy rusové měli své aktivisty na všech stranách, a režie byla docela úspěšná. Ne všichni vědomě, Palachovi to nedošlo asi nikdy, že jako pilný socialista , posloužil dokreslit obraz bezmoci. "Jen se upalujte holoubkové", okomentoval poučenější člen proruské komunistické strany. Asi nám dají dvojku temelína zadarmo, za Krym jim to stojí, a lid bude spokojen, nejprve bude práce, potom jako u šmejdských firem raketové zvýšení cen toho dárku.
0 0
možnosti
S

Skipper

3. 3. 2014 4:09
To je zase Jochovo blábolení o ničem
státní správa a určitá forma hospodářského řádu tady byla vybudována už za císaře Franze Josefa.Recepční normou A.Rašína se převzal kompletní Předlitavský právní řád.Nechápu co Joch řeší.Stačí navázat na státní službu, která tady byla vybudována a skloubit s německým rýnským modelem.
0 0
možnosti
C

Ctenarcp

2. 3. 2014 12:00
Petr Pithart vzpomíná:
... "Vstup VW do Škody MB vzápětí vyvolal mimořádný zájem zahraničních investorů. Mercedes chtěl vstoupit do výroby nákladních aut, tedy do Tatry Kopřivnice, Siemens měl zájem o nejadernou část Škody Plzeň, Framatom o část jadernou, Renault chtěl do jabloneckého LIAZu, atd. Zahraniční partner však pochopitelně vyžadoval kontrolu nad podnikem, tak jako VW o dělení s pseudovlastníky z kuponovky zájem neměl. Kdyby se tehdejšího zájmu podařilo využít, ekonomická síla země by dnes vypadala jinak." ... http://www.pithart.cz/archiv_textu_detail.pp?id=489 Jak by mohla síla zemé dnes vypadat? Třeba jako v Polsku, Maďarsku, Slovinsku, Portugalsku, Španělsku, Itálii, Řecku, Kypru, Lotyšsku... nebo alespoň Irsku, Islandu ... Kolik roků se pan Joch živil jako lékař? A jak to půjde zázračnému Lotyšsku? SouvislostiLotyšsku se v průběhu krize podařilo nastartovat obtížné makroekonomické ozdravení. Důsledné provádění programu finanční pomoci EU–IMF mu pomohlo najít cestu ven z hluboké recese a opětovně dosáhnout hospodářského růstu.Komise a Evropská centrální banka podle Smlouvy o EU jednou za dva roky nebo na žádost členského státu, na který se vztahuje výjimka, na toto téma podávají zprávu. Lotyšsko dne 5. března 2013 formálně požádalo, aby Komise vydala mimořádnou konvergenční zprávu s ohledem na jeho cíl přijmout euro k 1. lednu 2014.http://europa.eu/rapid/press-release_IP-13-500_cs.htm
0 0
možnosti