Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Malý tip pro univerzitní vydavatelství, co s dizertací

Pokud chceme, aby poznatky z dizertačních prací nekončily v šuplíku, nestálo by za úvahu povinné vydávání finálních Ph.D. prací?

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Hana Vycitalova

11. 10. 2012 12:24
Služba NUŠL
Dobrý den, ráda bych upozornila v souvislosti s tímto tématem ještě na službu NUŠL (Národní úložiště šedé literatury), prostřednictvím které lze také zpřístupňovat vysokoškolské kvalifikační práce. Jedná se o digitální repozitář, který provozuje Národní technická knihovna a který slouží pro ukládání, dlouhodobou archivaci, vyhledávání a zlepšení dostupnosti šedé literatury. Do kategorie šedé literatury spadají rovněž vysokoškolské kvalifikační práce. V rámci NUŠL spolupracujeme zejména s institucemi, v případě VŠKP tedy s jednotlivými vysokými školami, které připojují své repozitáře vysokoškolských prací k repozitáři NUŠL. Data o pracích jsou pak vyhledatelná z jednoho vyhledávacího rozhraní na http://www.nusl.cz. Dostupnost plných textů však záleží na podmínkách, které stanoví vysoké školy. Plný text dokumentu může být připojen k záznamu v NUŠL, případně může být uživatel ze záznamu v NUŠL přepojen na záznam v repozitáři určité školy, kde plné texty buď jsou, nebo nejsou dostupné. Pokud plný text práce není k dispozici, NUŠL může nabídnout pouze informaci, kde je možné si práci vypůjčit nebo do ní nahlédnout. Existuje i možnost, že sám autor projeví zájem zveřejnit svou práci v NUŠL. Pokud jeho práce neobsahuje citlivé nezveřejnitelné informace a zveřejnění není proti regulím dané vysoké školy, na jejíž půdě práce vznikla, je možné se domluvit s týmem NUŠL na zveřejnění. Narůstá tím ale zbytečně administrativa, protože s každým autorem se musí zvlášť uzavřít licenční smlouva. Proto bychom rovněž uvítali, kdyby vysoké školy měly ve svých repozitářích plné texty volně dostupné a NUŠL by mohl sloužit jako centrální vyhledavač a v případě zájmu školy i dlouhodobý archiv. Čili možnosti, jak nejen disertace ale obecně vysokoškolské kvalifikační práce zveřejňovat a umožňovat k nim přístup, existují, ale záleží na vysokých školách, jak mají nastavené podmínky zveřejňování vysokoškolských prací.
0 0
možnosti

Msebek

10. 10. 2012 13:57
U nás už roky "vydáváme"
Katedra řídicí techniky Elektrotechnické fakulty ČVUT v Praze má všechny své disertace "vydány" veřejně ke stažení na webuhttps://support.dce.felk.cvut.cz/mediawiki/index.php/Diserta%C4%8Dn%C3%AD_pr%C3%A1ceuž před obhajobou a to i s jednotlivými posudky oponentů. Nově jsou i habilitační práce k dispozici na https://support.dce.felk.cvut.cz/mediawiki/index.php/Habilita%C4%8Dn%C3%AD_pr%C3%A1ce Další; zajímavosti na webu katedry http://dce.fel.cvut.cz/. Michael Šebek
0 0
možnosti
Vážený pane profesore,
šlo mi zde spíše o papírové vydání dizertací. A otázku, zda to má ještě smysl a možný pozitivní dopad... Minimálně pro "humanities" (a monografie) mi to přijde jako zajímavé řešení. Hezký večer, rmt
0 0
možnosti

Ctenarcp

7. 10. 2012 13:23
Pracuji s tvrdými daty, prověřenými informacemi,
a s lidmi, kterým se odvažuji důvěřovat. Takže děkuji za nabídku, vydržím nějaký čas ve vlastní odbojové skupině a tu Vaši budu nadále především monitorovat :-). Jen si říkám, zda je současné předsednictvo GAČR vhodným partnerem k "přesvědčování". Já bych se v tomto případě přiklonil k monitoringu na způsob lovu na nešťastníka Bezoušku. Obraz a zvuk. A domnívám se, že by předsednictvo prořídlo, neb by se na to nemohlo dívat.
0 0
možnosti

Chluraff

7. 10. 2012 12:15
Tištěně ne, elektronicky ano
Tištěné publikování dizertací by nic nevyřešilo. Není až takový problém se domluvit s nějakým kamarádem "nakladatelem", který to vydá v pěti kusech a zařídí, že se to žádnému normálnímu akademikovi nedostane do rukou - ale samozřejmě si nezapomene od univerzity vyinkasovat publikační dotaci.Elektronické publikování je nejen levnější, ale nakonec i tu kontrolní úlohu plní lépe: protože elektronicky najdou akademici práci mnohem spíš, než kdyby ji vydalo nakladatelství Franta Novák z Horní Dolní.Čili spíš by bylo dobré tlačit na univerzity, aby opravdu závěrečné práce povinně zveřejňovaly, a to pokud možno bez obstrukcí. Třeba MU v Brně může být skvělým vzorem, jejich práce jsou snadno vygooglovatelné a ihned stažitelné. Naopak UK se bohužel vydala mnohem neprůhlednější cestou, práci lze sice vygooglovat v jejím studijním informačním systému, ale v něm není možné si ji stáhnout (přestože tam ta práce je, jen není přístupná) a je třeba jít do digitoolu (což už řadě lidí nedojde, i když nenápadný odkaz na něj v SISu je) a tam se ještě k tomu zaregistrovat.Tištěné publikování bych nechal jako výsadu pro práce mimořádně kvalitní. Nyní má stále publikace monografie pořád nějakou výpovědní hodnotu (byť je pravda, že s publikační inflací se tato hodnota stále snižuje). Kdyby se práce povinně publikovaly všechny, přestalo by být patrné, čí dizertace byla opravdu tak skvělá a kdo ji publikoval jen proto, že se to musí.
0 0
možnosti

Ctenarcp

7. 10. 2012 13:03
Je to ale zčásti dáno tím, že
Masarykova univerzita není Harvardem, Princetonem, MIT, Cambridge, Oxfordem ... Přílišná otevřenost je, s prominutím, znakem plebejství. Zdaleka ne každá informace je určena každému. A doktorské práce zhusta takové poznatky obsahují (mají obsahovat). Obloukem se vracíme k problému, že nejvyšší vzdělání je (má být) zcela přirozeně dostupné jen disponované části populace. A dizertace mají obsahovat jen odpovídajícím způsobem náročné a pokročilé poznatky. Zároveň vzpomeňme na "akademické svobody", umožňující zkoumat svět také "za hranicemi společenských konvencí". Nemluvě o komplikacích spojených s patentovými nároky, lékařským tajemstvím, utajovanými skutečnostmi. Takže názorně - Harvard: http://library.harvard.edu/ Kliknete-li na tlačítko "Dissertation", nejdříve se dozvíte, že: Dissertations & Theses searches dissertations and masters'' theses from around the world beginning with 1861. Many available full text especially beginning with 1997. Harvard ID and PIN required.  A následně, že:The Harvard University PIN System, and the systems, data, and other resources that require PIN authentication for access, are only for legitimate Harvard University users. Use may be monitored, and improper use of the PIN System or those resources may result in disciplinary action and civil and criminal charges.
0 0
možnosti

Sebop

7. 10. 2012 10:44
Výraz běžně lze též vyložit jako stále častěji, že ano?
Je to u nás stále častější a běžná praxe, např.:http://digitool.is.cuni.cz/R/8BFFTCA5T1RRY43BA52AUQTYL3B3944433YVQ9N16VBF6MTSTH-01588?func=collections&collection_id=1255http://publication.fsv.cuni.cz/publications.php?g=9
0 0
možnosti

Ctenarcp

7. 10. 2012 11:34
To asi těžko ;-)
 běžně přísl. 1. obvykle, obyčejně, normálně: b. něčeho užívat; b. něco kupovat; b. něco nějak nazývat; jak… http://ssjc.ujc.cas.cz/search.php  Běžně se ale stávalo, že panelisté a pracovníci z pracovišť panelistů získávali v některých oborech u GAČR statisticky významně častěji granty než obyčejní smrtelníci. A byla to dokonce "u nás stále častější a běžná praxe, např.". Při té příležitosti bych si dovolil parafrázovat jedno omleté úsloví do podoby: "Že se dosud nic neděje, ještě neznamená, že po Vás nejdou".
0 0
možnosti

Ctenarcp

7. 10. 2012 10:38
Už jsem to zde navrhoval
Obhajoby studentských závěrečných prací (bakalářských, diplomových, doktorských) jsou ZE ZÁKONA VEŘEJNÉ. Kvalitě to nikterak nepomáhá ... Ale zkuste začít chodit namátkově na obhajoby. Doporučuji začít na technických školách. Nebo mám poslat návrh na konkrétních několik kateder konkrétní technické univerzity, jejíž studenti a absolventi u nás občas žádají o místo?
0 0
možnosti

Msebek

12. 10. 2012 16:49
Ale navíc
VŠ zákon vyžaduje i zveřejnění disertačních prací, konkrétně-- §47b (1) Vysoká škola nevýdělečně zveřejňuje disertační, diplomové, bakalářské a rigorózní práce, u kterých proběhla obhajoba, včetně posudků oponentů a výsledku obhajoby prostřednictvím databáze kvalifikačních prací, kterou spravuje. Způsob zveřejnění stanoví vnitřní předpis vysoké školy. §47b (2) Disertační, diplomové, bakalářské a rigorózní práce odevzdané uchazečem k obhajobě musí být též nejméně pět pracovních dnů před konáním obhajoby zveřejněny k nahlížení veřejnosti v místě určeném vnitřním předpisem vysoké školy nebo není-li tak určeno, v místě pracoviště vysoké školy, kde se má konat obhajoba práce. Každý si může ze zveřejněné práce pořizovat na své náklady výpisy, opisy nebo rozmnoženiny. §47b (3) Platí, že odevzdáním práce autor souhlasí se zveřejněním své práce podle tohoto zákona, bez ohledu na výsledek obhajoby.---- Kde se za své práce nestydí, zveřejňují je na webu. Jinde je zveřjeňují v knihovně, kam sotva někdo zajde, neoboť ani neví, jaké práce tam jsou. Ale zveřejňovat se práce musí :)
0 0
možnosti

V16í45t 37P81á31t71e92k

7. 10. 2012 10:34
Pohled letitého praktika z oboru vydávání:
(Papírové) knihy ještě všeobecně neskončily a mým soukromým přáním je, aby minimálně jako artefakt neskončily nikdy,  ale pro vědecké publikování už jsou opravdu hodně "pasé".Vydávat knihu o stovkách stran v nákladu pár desítek či stovek kusů "fyzicky", tj. na papíře, je nesmírně neekonomické. Navíc i použitelnost té papírové knihy k vědecké práci (vedle toho, že si ji autor a možná i někteří blízcí příbuzní dají na památku do knihovny a někteří vědečtí snobové si jejím výtiskem dozdobí pracoviště) je slabá. K vyhledávání i nejrůznějším dalším analýzám, které se speciálně nad vědeckými díly provádějí či provádět budou (mj. jsou, bohužel, potřebné i analýzy původnosti), poslouží elektronická podoba nepoměrně lépe. Nemluvě o tom, že čím dál víc vědeckých "výstupů", které by přitom ale měly být součástí vědecké práce,  se na papír vůbec převést nedá.ISBN už se elektronickým publikacím přiděluje a knihovny (alespoň ty velké a dostatečně modernizované, nejen ve světě, ale i u nás) se o takovou publikaci, zejména když dostanou ihned souhlas, aby ji mohly nejen knihovnicky zpracovat, ale i hned libovolně veřejně rozšiřovat, s mírnou nadsázkou řečeno, poperou. A opublikování doktorské dizertace v angličtině, minimálně v nějak redukované podobě, jsem (asi mylně) považoval za samozřejmost - nezávisle na tom, zda na papíře nebo elektronicky.
0 0
možnosti

7. 10. 2012 11:26
Úplně souhlasím
I velmi zajímavou papírovou publikaci si, chci-li v ní něco najít, musím opatřit v digitální podobě.Tlačítka Ctrl+F v papírové knize zatím holt nejsou k dispozici. Velkou pomocí proto je, když je na zadní desce publikace vlepena také její digitální podoba na DVD - včetně všech tabulek a příloh. 
0 0
možnosti

Ctenarcp

7. 10. 2012 10:22
Pane kolego, dnes jste opět ukázal, odkud hnije univerzitní
školství. Ano, masovost je záhubou univerzit. A masovost produkce držitelů Ph.D. je průvodním jevem úpadku. Skutečně, z Holandska je možné získat dizertační práce v elektronické podobě po internetu. Ale pozor, občas zjistíte, že nikoliv celé. Pokud je zájem využít některé poznatky komerčně, nebo je jiný důvod k ochraně informací, je práce zveřejněna pouze zčásti, nebo vůbec. To je také důvod, proč ve většině světa (nejenom v ČR) jsou práce dostupné prezenčně (a někdy i tak velmi obtížně), ale nikoliv volně po internetu. Souhlasím s tím, že v ČR toto příšeří vyhovuje především z důvodu obtížné kontroly kvality - prací, absolventů, školitelů. Ale zavedení elektronické "veřejné kontroly" by velmi pravděpodobně nepomohlo zvýšení úrovně vzdělávání. Hlavním vyžadovaným kritériem (přínosem) dizertační práce bývala objevnost, novost. Mám pokračovat? Snad jen tím, že doba, kdy tomu tak bývalo, je dávno pryč. Masovost je podle současných "tržních" kritérií jediným způsobem, jak školy mohou perzistovat v éře dekadentního "kapitalismu".  Kdo má zlato, určuje pravidla, jak vypozoroval Murphy ;-).  Bohatství je stavová veličina. Nezáleží na způsobu jeho nabytí (to platí globálně).  A pravidla čehokoliv dnes (globálně) určují převážně finanční "trhy". "Kvalita" je substituována "profitem". A kupříkladu methanol je dobrou přísadou do vodky, pokud ho není taková koncentrace, která oslepuje hned, nebo přímo zabíjí. Je-li ho méně, jsou spokojeni producenti i konzumenti. Jde tedy o "kvalitní" zboží za competitive price. Druhou aktuálně (globálně) úspěšnou strategií udržování moci je agresivní prosazování  fundamentalistických náboženských doktrín. Dosáhnout nápravy zveřejňováním dizertací se mně osobně jeví jako pošetilá snaha utěsnit trhlinu na boku Titanicu pomocí kapesníčků z dobrovolné sbírky mezi dámami přítomnými na palubě. Jsem přesvědčen, že doba dozrála pro výstřel z Aurory, troubení na zteč, broušení kos, defenestrace, exorcismus, stavbu hranic, šibenic - zkrátka pro trochu evolučního násilí. Nechť si každý z uvedených METAFOR vybere v rámci politické korektnosti tu, která mu konvenuje a kterou jeho biologičtí předkové s úspěchem použili a v rodinné tradici udržují jako návod na cestu k civilizaci. 
0 0
možnosti

7. 10. 2012 11:40
Ano, krásnou ilustrací toho, co říkáte
je také distribuce titulu MBA ve společnosti - ti co skutečně podnikají a vedou společnosti, tento titul nemají - nepotřebují ho, případně jim vynaložený čas za toto studium nestojí.Ti, co sedí k kancelářích a namnoze jsou živeni daňovými poplatníky a nikdy nepodnikali - tento titul sbírají, ach jo... 
0 0
možnosti

Sebop

7. 10. 2012 10:21
V life sciences to asi není zapotřebí
V oborech ''life sciences'' se již disertace běžně publikují elektronicky na webech univerzit jako PDF soubory. Mnohdy je tak naleznou i internetové vyhledávače typu Google. Knižní vydávání disertací v ''life sciences'' dříve bylo užitečné, ale dnes  je běžnou podmínkou obhajoby PhD. publikování alespoň několika prací v recenzovaných odborných časopisech. Ty jsou již skoro všechny dostupné on-line. Kdokoliv si tak práce doktoranda může dohledat přes Web of Science, Scopus, Medline a podobné databázové vyhledávače. I z pralesa na Jávě.V ''oblasti'' humanities a jiných oborech jistě může být knižní vydávání disertací pořád užitečné, pokud disertace představuje ucelené myšlenkové dílo a ne soubor veřejně dostupných publikací ''opentlených'' úvodem a diskusí. K tomu proč dnes doktorské studium absolvují i lidé, kteří by dříve stěží dokončili regulérní pětileté vysokoškolské studium? Odpověď je prostá, je to pro vysoké školy lukrativní. Dokud se peníze na VŠ budou rozdávat nekoncepčně, ''podle hlaviček'', budou doktorandi výnosným produktem. Tedy obzvláště pokud svou výzkumnou činnost realizují za jiné peníze, než ty které VŠ na ně dostane do rozpočtu z kapitoly na podporu výzkumu na VŠ.
0 0
možnosti

Ctenarcp

7. 10. 2012 10:30
Nikoliv běžně, není pravda, co píšete
Většinou jde o soukromou iniciativu autora práce. http://en.wikipedia.org/wiki/Theseshttp://en.wikipedia.org/wiki/Gray_literature   ;
0 0
možnosti