Maďarský recept na hazard: Zákaz hracích automatů

Ruinují rodiny a představují bezpečnostní riziko pro stát. Do konce října proto v Maďarsku dobliká více než čtyři tisíce hazardních „beden“.

 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice
 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Herní automaty ruinují tisíce rodin a představují bezpečnostní riziko pro stát – okamžitě zakázat! Jak vláda Viktora Orbána rozhodla, tak maďarský parlament vzápětí minulý týden učinil. Jakmile v řádu dní podepíše nový zákon prezident János Áder (a že by tak neučinil, předpokládat nelze), v Maďarsku dobliká více než čtyři tisíce „beden“.

Maďarský parlament v urychleném režimu přijal zákon brutálně omezující provoz hracích automatů. Jakmile nabude právní moci, okamžitě skončí platnost všech vydaných povolení pro hrací přístroje a videoloterijní terminály; tyto automaty pak mají být podle zákona do patnácti dnů odevzdány daňovým úřadům. Provozování herních přístrojů bude možné pouze v kasinech, která vlastní koncesi od státu. Ta jsou však v celém Maďarsku jen tři – dvě v Budapešti a jedno v Sopronu u hranic s Rakouskem. Daňové příjmy, o které stát v důsledku tohoto drastického kroku přijde (v přepočtu zhruba dvě až tři miliardy korun), budou částečně kompenzovány plánovaným zdaněním on-line sázek.

Dva důvody pro „blitzkrieg“

Zavedení zákazu pravicově konzervativní vláda Viktora Orbána zdůvodnila dvěma závažnými argumenty.

Ochrana před gamblerstvím: Hrací automaty a s nimi související gamblerství podle zdůvodnění návrhu zákona způsobují rodinám nejen významné ekonomické škody, ale i závažné zdravotní a psychické újmy, které vyžadují dlouhodobé léčení. U dotčených sociálních skupin jsou prý dokonce zaznamenány charakteristické kriminální činy.

Systém, kdy stát získává daňové příjmy od lidí, kteří svoje peníze naházejí do automatů, poslanec vládního Fideszu János Lázár v parlamentní diskusi označil za nemorální. Je prý nesporné, že v místech, kde se hrací přístroje a videoterminály provozují, se také nalévá alkohol, což významně posílí nutkání gamblera, aby výši své výplaty či sociální dávky pomocí bohyně Fortuny zdvojnásobil. Nejvíce automatů se na území Maďarska provozuje v Budapešti a ve dvou krajích na východě země, kde je nejvyšší míra chudoby a nezaměstnanosti.

Někteří zástupci hazardního průmyslu a jejich lobbisté prý chystají „obrovské úplatky“ pro úředníky vydávající povolení i pro zákonodárceBezpečnost státu: Druhým, neméně závažným argumentem, který vedl vládu k přijetí zákona o zákazu hracích automatů v urychleném režimu, bylo bezpečnostní riziko pro stát. Před několika dny se totiž v Maďarsku objevily informace, že někteří zástupci hazardního průmyslu a jejich lobbisté chystají „obrovské úplatky“ nejen pro úředníky vydávající různá povolení, ale i pro zákonodárce. Podle poslance Lázára, který je státním tajemníkem premiérova úřadu, rozhodující členové hazardního byznysu patří do velmi movitého okruhu lidí, jež mají za cíl získat politický vliv. Lázár dodal, že politici, kteří v uplynulých dvaadvaceti letech našli odvahu navrhnout zásadní změny v regulaci hazardu, ze dne na den vzali zpět svoje návrhy či brzy zmizeli z politické scény.

Rychlý a plošný zákaz hracích automatů souvisí s vyšetřováním podnikatele Tamáse Portika, který se v devadesátých letech „proslavil“ v souvislosti s lehkými topnými oleji. Portik, který řídil společnost Energol, je nyní ve vazbě kvůli různým závažným kriminálním deliktům. Objevilo se totiž podezření, že Portik může být napojen na podnikatele s významným vlivem na byznys s hracími automaty. Riziko podle vládních poslanců spočívá v tom, že v oblasti hazardu se pohybují i lidé, kteří část svých příjmů používají na úplatky. Rovněž se objevily zprávy o tom, že v době vlády socialistů podnikatel Portik udržoval blízké kontakty s šéfem kontrarozvědky Sándorem Laborcem. Tato podezření se v současné době vyšetřují v utajeném režimu.

Obsadí místo černý trh?

Levicová a liberální média upozorňují, že vláda tímto krokem podpoří černý trh s hazardem. Maďarský svaz hazardního průmyslu samozřejmě zákon kritizuje, protože zhruba 1200 podnikatelů v tomto oboru prý kvůli zákazu bude muset propustit asi 40 tisíc zaměstnanců.

Zhruba 1200 podnikatelů v tomto hazardním oboru prý kvůli zákazu automatů bude muset propustit asi 40 tisíc zaměstnancůMinisterstvo hospodářství s tímto tvrzením zásadně nesouhlasí, mimo jiné proto, že svaz prý vychází z údajů, kdy byl počet vydaných povolení na provozování hracích automatů dvojnásobný oproti současnému stavu. „Vyjádření svazu předpokládá, že jeden hrací automat v průměru dává práci asi deseti lidem, což je nesmysl. Naopak smutná skutečnost je taková, že jeden hrací automat v průměru zničil život deseti rodinám,“ zdůrazňuje ve své reakci maďarské ministerstvo hospodářství.

Podle údajů daňového úřadu provozovalo v Maďarsku k říjnu 2012 zhruba 600 firem celkem 4520 hracích automatů. Před zavedením předchozí regulace jich v zemi bylo v provozu až 35 tisíc. Drtivá většina těchto automatů se však nenacházela v kasinech se státní koncesí, ale jako doplňková služba v různých hernách, restauracích, kavárnách a podobně. Na jedno takové místo nyní připadá v průměru čtyři až šest automatů.

Jen pro srovnání: v České republice bylo k 1. říjnu povoleno pouze ministerstvem financí celkem téměř 49 tisíc videoloterijních terminálů a výherních přístrojů; další tisíce výherních přístrojů mají povolení od obcí.