Lubomír Zaorálek: Zemanovo vítězství s ČSSD nezacloumá

„I kalkulující lidé si uvědomují, že jsme v situaci, kdy se ze strany nevyplatí odcházet,“ říká místopředseda sociálních demokratů.

 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy foto: © ČTKČeská pozice
 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když Miloš Zeman vyhrál prezidentské volby, média a politici (například europoslanec Jan Zahradil) začali spekulovat, co „jezevcův“ triumf způsobí v ČSSD, se kterou se Zeman před deseti lety rozešel ve zlém. Posílí ve vedení strany Zemanovi sympatizanti? Zasáhne Zeman do březnového volebního sjezdu strany? Začne se svou Stranou práv občanů – Zemanovci (SPOZ) odčerpávat ČSSD hlasy?

Na otázky mířící na budoucí působení Zemana na Hradě a na očekávaný vývoj v ČSSD se ČESKÁ POZICE ptala místopředsedy sociálních demokratů Lubomíra Zaorálka, který v předvolební kampani i po prvním kole voleb Zemana ostře kritizoval. Místopředseda vidí situaci ve straně optimisticky. ČSSD je podle něj stabilizovaná, regiony se kvůli výsledku Jiřího Dienstbiera v prezidentských volbách proti vedení nijak zásadně nevymezují a v čele s Bohuslavem Sobotkou prý strana úspěšně zvládla poslední troje volby. Zaorálek se pustil i do silné kritiky SPOZ.   

ČESKÁ POZICE: Jak hodnotíte výsledek prezidentských voleb?

ZAORÁLEK: Kampaň způsobila přesný opak, než jaký byl záměr přímé volby prezidenta: totiž najít kandidáta, který sjednotí společnost. Díky úrovni kampaně se to nepodařilo. První etapa se tedy moc nepovedla. Uvidíme, jak bude vypadat další. Nedokážu si nyní představit, jak Miloš Zeman naloží se svým vítězstvím. V kampani nasliboval příliš mnoho, nebral moc ohled na to, o čem prezidentská funkce reálně je. Choval se spíše jako kandidát, který se chce stát premiérem. Můžeme si jen přát, aby nový prezident navzdory kontroverzní kampani splnil maximum možného, co avizoval.

ČESKÁ POZICE: Zeman ihned po volbách uvedl, že je pro předčasné volby do Poslanecké sněmovny. Předpokládám, že v tom se s novým prezidentem shodnete.

ZAORÁLEK: Bylo by správné, kdyby se konaly předčasné volby. Zatím se nám bohužel nedaří tento návrh prosadit. Máme ale daleko silnější nástroje než prezident, abychom předčasné volby prosadili. Jinak nám vyhovuje, když někdo další bude říkat, že Nečasova vláda má slabý mandát. Miloš Zeman však mluví o věcech, které mohou znít sympaticky, ale problém je, jakým způsobem jich ve své funkci chce dosáhnout.

ČESKÁ POZICE: Po prvním kole jste kritizoval netransparentnost Zemanovy kampaně. Zeman se po celou dobu distancoval od Miroslava Šloufa, jakmile však volby skončily, lobbista se objevil v jeho volebním štábu a přiznal, že se podílel na kampani. Jak to na vás působilo?

ZAORÁLEK: Je především potřeba odstranit nedostatky prováděcího zákona, kvůli kterým nejasnosti v kampaních vznikly. Není dostatečně zajištěna kontrola financování kampaně, není dokonce dostatečně zpracována otázka sankcí, proto se pak pravidla nedodržují. Musíme pro příště na těchto nedostatcích a nejasnostech zapracovat. Musíme přece vědět, kdo například investoval do prezidentské kampaně. Je chyba, že jsme ve sněmovně byli ochotni v takové podobě prováděcí zákon schválit. Inspirovat bychom se mohli například ve Francii.

Klid a mír

ČESKÁ POZICE: Co znamená vítězství Miloše Zemana pro ČSSD? Zdramatizuje vnitrostranickou situaci před březnovým sjezdem? Posílí Zemanovi sympatizanti (Michal Hašek, Zdeněk Škromach, Marie Benešová) ve vedení strany?

ZAORÁLEK: Nedokážu si představit, že by Zemanovo vítězství naší stranou zacloumalo. Strana žije svým životem, absolvovali jsme řadu okresních a krajských konferencí, na kterých byly podávány nominace. Jeho zvolení na Hrad nebude pro stranu dramatické a zásadní, aby ovlivnilo sjezd strany. Miloš Zeman byl pozván na sjezd, určitě vystoupí, ale nemyslím, že by to mělo nějak zásadně ovlivnit průběh sjezdu.

„Určitě budeme muset formovat vztah mezi ČSSD a Milošem Zemanem“Podpora možných kandidátů na funkce ve vedení strany se vytváří dlouhodoběji. Je to o komunikaci mezi straníky. Konference jsou vlastně debaty o kandidátech. Nemyslím si, že mezi tím, co se odehrává na konferencích, a realitou, je nějaký rozdíl. Nedovedu si představit, že by teď někdo nový do tohoto stavu mohl zásadně vstoupit a zvrátit situaci. Podle mého názoru Zemanovo zvolení nepovede ke změnám výsledků sjezdu.  

ČESKÁ POZICE: Skoro to působí dojmem, jako by se Zeman ČSSD netýkal…

ZAORÁLEK: Samozřejmě nechci říkat, že se nás Zeman netýká. Určitě budeme muset formovat vztah mezi ČSSD a Milošem Zemanem. Je klidně možné, že ta „nejednoduchá“ historie bude pokračovat, ale to k politice patří. Takový je život, Miloš Zeman volby vyhrál, stal se opět politickou figurou a je to něco jiného, než kdyby byl na Vysočině. Není to však nic fatálního. Už sjezd ukáže, jak by se vztah mezi námi a Milošem Zemanem mohl vyvíjet.

ČESKÁ POZICE: Jak se podařilo situaci dva roky po vypjatém sjezdu ve straně uklidnit?

ZAORÁLEK: Poměrně klidná situace ve straně je dána tím, že za sebou máme troje úspěšné volby. Volby jsou zásadním měřením toho, jak strana funguje. Krajské volby pro nás dopadly velmi úspěšně, senátní dokonce úspěšně nad očekávání a prezidentské volby sice neskončily naším úspěchem, ale na druhou stranu většina členů pokládá výsledek Jiřího Dienstbiera za slušný. Absolvoval jsem v poslední době několik okresních a krajských konferencí a opravdu většina členů to nepovažuje za dramatickou porážku.

„Většina členů ČSSD vnímá Zemana i jako kontroverzní osobu“Strana si před volbami řekla, že nejdůležitější jsou pro stranu krajské volby, pak senátní a až na třetím místě prezidentské. Proto když v uvozovkách nejméně důležitá volba dopadla pro ČSSD slušně, nemyslím si, že by teď měl někdo vystoupit s kritikou vedení, že jsme to celé zpackali. Podle výsledků voleb se uvnitř strany vytváří atmosféra a ta je v současnosti dobrá. V neděli jsem to například viděl na krajské konferenci v Olomouci. Nemám důvod si myslet, že se situace během měsíce nějak zdramatizuje.

Navíc většina členů ČSSD vnímá Zemana i jako kontroverzní osobu, která nese velký díl odpovědnosti na tom, že vztah mezi ním a sociální demokracií je komplikovaný. Řada věcí, které se odehrály, byly od něho klacky pod nohy ČSSD. Například celá strana SPOZ.

ČESKÁ POZICE: Vylučujete tedy, že by se ČSSD nyní mohlo přihodit něco jako ODS s prezidentem Václavem Klausem, který díky své početné „páté koloně“ často promlouval do vývoje občanských demokratů?

ZAORÁLEK: Sociální demokracie je jiná strana než ODS. Podobnosti sice vypadají zajímavě, ale ve skutečnosti to tak fungovat nebude. Jistě, v ČSSD je řada členů, kteří mají k Zemanovi blíže, ale připadá mi, že jsme daleko od toho, abychom mluvili o nějaké páté koloně. Nevím, co bude za čtyři nebo pět let, ale dnes jakási pátá kolona Miloše Zemana ČSSD nehrozí. Nemyslím si, že problémem Miloše Zemana by se naše strana nyní měla nějak zásadně zabývat. Jsou tu témata, která mají vyšší prioritu. Například tvorba programu pro volby, koncepce školství, ekonomický vývoj země a tak dále. Pokud budeme řešit jen Zemana, dopadne to s námi špatně.

SPOZ neuspěje

ČESKÁ POZICE: Takže se neobáváte, že by začali politici ČSSD stranu opouštět a přestupovat do Zemanovy SPOZ?

ZAORÁLEK: Nevšiml jsem si, že by nám nějak vadilo, že senátoři Vladimír Dryml a Jaroslav Palas opustili naši stranu. Představte si, že jste ve straně, která v posledních komunálních volbách dosáhla největšího úspěchu ve své historii. Komunální politika zaměstná ve straně největší počet lidí, kteří díky tomu mohou dělat praktickou politiku. Pro všechny členy je to ohromná příležitost. Podobně na krajské úrovni. Z takové strany se neodchází. I lidé, kteří kalkulují, si uvědomují, že ČSSD je v situaci, kdy se nevyplatí odejít. Odchody jsou spíše otázkou osobních vazeb nebo toho, že ve straně neviděli prostor.

ČESKÁ POZICE: Vnímáte SPOZ jako nového konkurenta, který vám ubere hlasy, nebo jako příležitost, že byste na levici našli nekomunistického vládního partnera?

„Model prezidentské strany se nepodařil ani Masarykovi, ani Havlovi, ani Klausovi“ZAORÁLEK: Připadá mi, že SPOZ není tvořena zajímavými osobnostmi. Nemá v krajích zajímavé figury. Jedna figura na Hradě nestačí a lidé typu pana Čuby spíše podle mě patří minulosti. Nevěřím na tento typ stran, které vznikají jako přívěšky jedné osobnosti. Nevěřím v případě České republiky ani na model prezidentské strany – nepodařilo se to ani Masarykovi, ani Havlovi, ani Klausovi.

Nemyslím si, že vedle plnění předvolebních slibů bude mít čas ještě budovat stranu. Jsem tudíž dost skeptický k jejím úspěchům. Navíc pokus Věcí veřejných byl pro lidi velice poučný. SPOZ je útvar, který není regulérní politickou stranu. Nevěřím na úspěch podobných uskupení. Troufale si myslím, že SPOZ nemá žádný velký potenciál.

ČESKÁ POZICE: Jiří Dienstbier ve volbách tvrdě kritizoval Miloše Zemana za jeho politickou minulost. Myslíte, že by se Zeman nyní chtěl Dienstbierovi jaksi pomstít a mohl tlačit na to, aby neobhájil místopředsednickou funkci?

ZAORÁLEK: Miloš Zeman toho ve volbách slíbil tolik, že bude mít už tak dost práce. Bylo by zvláštní, kdyby ještě ČSSD doporučoval, koho si má zvolit, a koho ne. V tom role prezidenta nespočívá.


František Zlámal Hodně špatně spí 16:44 30.1.2013
Vladimir1950 To jste se ptali toho pravého.. 7:29 28.1.2013
stavjanik Hmm 20:05 28.1.2013

Počet příspěvků: 3, poslední 30.1.2013 04:44 Zobrazuji posledních 3 příspěvků.