Libor Michálek: První pirátský senátor?

Tak pravil nejvýraznější vítěz druhého kola senátních voleb: Nejsem zelený, lidovec ani pirát. Jsem Libor Michálek.

Petr Matějček 22.10.2012
Libor Michálek je připraven použít v boji proti korupci jakékoli zbraně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy foto: archivČeská pozice
Libor Michálek je připraven použít v boji proti korupci jakékoli zbraně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Dnes je pirátský den. Michálek v Senátu a veřejná koalice KSČM+ČSSD+TOP09+ODS to se Stanislavem Křečkem nejvíc projela,“ zajásala bezejmenná slečna v černém tričku České pirátské strany. A to těsně poté, co se na obrazovce v Kafárně Na kus řeči v Bezručových sadech objevily první informace, že nezávislý kandidát a bývalý šéf Státního fondu životního prostředí (SFŽP) Libor Michálek zvítězil ve druhém kole senátních voleb nad sociálním demokratem Stanislavem Křečkem a co nevidět usedne ve Valdštejnském paláci.

Michálek porazil Křečka v Praze 2 již v prvním kole. V tom druhém pak získal 74,59 procenta hlasů, čímž se stal jeho nejvýraznějším vítězem. Třiačtyřicetiletého nestraníka navrhly společně KDU-ČSL, Strana zelených a Česká pirátská strana. „Jsem rád, že se do Senátu může probojovat i člověk, který za zády nemá lobbisty anebo kmotry,“ prohlásil Libor Michálek, když v sobotu odpoledne dorazil do kavárny, kde mu lidovci, zelení a piráti společně fandili.

„Myslím si, že je vidět, že nejen drahá kampaň a zázemí silné politické strany dokáže člověka dostat do Senátu. Lidi zajímal především Michálkův příběh,“ doplnil se skleničkou sektu v ruce předseda pirátů Ivan Bartoš. Libora Michálka proslavil spor s exministrem životního prostředí Pavlem Drobilem.

O výsledcích voleb do Senátu si přečtete v článku Ondřeje Koutníka: Jasné poselství senátních voleb: České politice chybějí osobnosti!

Zvedl jsem hlas

Bývalý šéf SFŽP odstartoval na podzim 2010 korupční aféru kolem bývalého ministra životního prostředí a místopředsedy ODS Drobila, čímž se stal jedním z prvních českých whistleblowerů. Proto když dnes odpoledne dorazil do Bezručových sadů, kromě zástupců médií a politiků tam na něho čekal dort s nápisem „Zvedl jsem hlas, zvednu ho zas!“ dekorovaný velkou marcipánovou píšťalkou. Ostatně za Michálkovým drtivým vítězstvím je dle novopečeného senátora právě jeho usilovný boj proti korupci. „Odráží to znechucení ze starého systému politiky,“ usmíval se Libor Michálek do televizních kamer.

„Jsem velmi příjemně překvapen po tom, co se vyjádřila ODS, Svobodní a neoficiálně i TOP09, že podpoří pana Křečka. Myslím, že podpora konkurenčního kandidáta od těchto stran je proto, že tyto strany vůbec nechtějí, aby jim do politiky někdo jiný mluvil. Lidé jsou znechucení, ať už jsou politici z levé nebo pravé části spektra. A to natolik, že jsem rád, že občané podpořili ve volbách alespoň mě. Můj program je jednoduchý, jasný a je zveřejněn ve 12 bodech na internetu. Jako největší problém vidím předražování veřejných zakázek,“ vyjádřil se také k vítězství Michálek.

Porcování Michálka

Největší radost jeho zvolení vyvolalo u přítomných členů České pirátské strany. Senátora totiž mladé mezinárodní hnutí dosud nemělo. „Pro nás je to zároveň jakási světová premiéra. Máme poslance v Evropském parlamentu, vpluli jsme do Berlínského sněmu, nedávno byl ve Švýcarsku první pirát zvolen starostou a v Česku teď máme pirátského senátora,“ řekl ČESKÉ POZICI Bartoš. Současně však přiznal, že by samozřejmě bylo mnohem zajímavější, kdyby byl Michálek pirátem stoprocentním, a nikoli jen třetinovým. Ten však dnes jasně prohlásil: Nejsem zelený, lidovec ani pirát. Jsem Libor Michálek.

„Ideální by bylo, kdyby vznikl nestranický klub otevřené demokracie či boje proti korupci,“ řekl místopředseda pirátské strany Mikuláš Ferjenčík

O tom, že Michálek v příštích šesti letech nebude kopat jen za tým s lebkou na dresech, ostatně svědčil i telefonát, který Ivan Bartoš během našeho rozhovoru obdržel. Z Brna, kde podporoval „zelenou“ Elišku Wagnerovou, volal někdejší ministr školství a předseda Strany zelených Ondřej Liška. Chtěl nejen poblahopřát, ale zároveň se i dohodnout na schůzce, která určí, kam Michálkova plavba povede.

Navzdory tomu, že se toto nesourodé sdružení neobává občas nazvat kočkopsem, je Bartoš spokojený. „Libor Michálek má nadstranický program. Výtku, že se kvůli Michálkovi paktujeme s jinými stranami, nepovažuji za relevantní. Jsme nominující strana, máme smlouvu i slib Libora Michálka, že s námi bude úzce spolupracovat. Věřím, že to piráty posune zase o krok dál a naši zemi k větší transparentnosti,“ míní předseda pirátské strany Bartoš. Věří, že se teď podaří Senát otevřít veřejnosti.

Klub boje proti korupci

Piráti však na chvíli zbledli, když se na televizní obrazovce objevil Jiří Čunek, který v příštích šesti letech bude senátorem za Vsetín a promluvil o tom, že Michálek již v minulosti deklaroval, že v Senátu vstoupí do klubu KDU-ČSL. To však Michálek dle místopředsedy pirátské strany Mikuláše Ferjenčíka rozhodně v úmyslu nemá.

„Právě jsme o tom diskutovali. Ideální by bylo, kdyby vznikl nestranický klub otevřené demokracie či boje proti korupci. Michálek chce pouze být v klubu s nezávislou Eliškou Wagnerovou,“ sdělil ČESKÉ POZICI Ferjenčík. Další schůdnou variantou je, že se lidovecký klub přejmenuje na KDU-ČSL a nezávislí.

Michálkovo vítězství by rovněž mohlo přinést čerstvý vítr do pirátských plachet. Strana si teď dle Bartoše vyzkouší fungování na nové úrovni politiky, a také ji snad už nebudou její konkurenti a kritici vnímat pouze jako partu křiklounů.

Opomenout nelze ani téměř dva miliony korun, které během Michálkovo šestiletého působení v Senátu přistanou na transparentním účtu pirátské strany. Peníze prý poslouží především na zlepšení pirátských kampaní. Aktuálně například na boj proti novele zákona o svobodném přístupu k informacím, kterou chce ministerstvo vnitra zákonem zásadním způsobem přiškrtit. Piráti rovněž uvažují, že Michálkovi poskytnou vlastního asistenta.


JUDr. Marek Kalina Spolu s komunistou asi nejodpornější výsledek 9:09 22.10.2012
stana Škoda, 22:57 21.10.2012
Vladimir1950 Senátor Michálek 18:37 21.10.2012
MW Lidovci 7:46 21.10.2012
new_thinking omyl 18:04 21.10.2012
MW Video z besedy jsem neviděl, 22:52 21.10.2012
MW Odpověď 13:35 26.10.2012

Počet příspěvků: 7, poslední 26.10.2012 01:35 Zobrazuji posledních 7 příspěvků.