Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Kyperský šok zasáhl Evropu: Peníze v bankách jsou nejisté

Aktualizováno. Zdanění depozit, které je podmínkou záchranného balíčku, může vyvolat paniku i za hranicemi ostrova.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
KV
Trochu jiný pohled,
někdo ukládá zisky do nemovitostí, někdo je ukládá do bank s nejvyšším úrokem. Nemovitost, půda a další nepřenositelné statky jsou soustavně pomocí tzv. majetkových daní ořezávány státem.  Všichni si na to zvykli a nepobuřuje je to. Proč by tedy i spořitelé, ukrývající finance před hrabivými politiky, si časem nezvykli i na to, že vklady také nejsou vyjímkou a budou ořezávány stejně jako nemovitosti. Kde mají politici najít penízky než u těch co je mají, že?
0 0
možnosti
KM

Kocour Mesie

20. 3. 2013 14:58
Modus Operandi - aneb - jasný rukopis
Země česká se zabývala honěním různých Grebeníčků a Kavanů - ale cílevědomá obec bankéřská (a ponechme stranou z jakého etnika se v drtivé většině skládá) zatím spíchla Zákon č. 6/1993 o České bance národní. Jedná se o celoevropský koncept "přes kopírák" aby se náhodou někdo nevymknul kontrole (zde slovo kontrole chápej jako "možnosti vohulení"). Pozorný čtenář si při čtení zmíněného zákona - hlavně pak tedy jeho Části třetí a zde odstavců 1 v paragrafech 9 a 11 - musí povšimnout že co se vztahu k vládě a dalším orgánům týče je tento vztah velmi specielně vymezen. Matematicky řečeno jedná se zde o konjunkci - která ovšem je natolik volná, že není fakticky ŽÁDNÁ - a jedná se tedy o disjunkci. Je to proto aby bankéřům do práce nikdo neinterferoval (nežvanil). Není tedy prakticky možné nastartovat žádné ozdravné mechanismy jako inflace - které se projeví jenom v jedinném konkrétním roce a k 31.12. - zaniknou. Pozorný divák TV nebo čtenář se logicky ptá - proč když banky ve smyslu Z.č. 6/1993 Sb. mají zaručenou naprostou volnost v řízení - proč v případě "průvaru" musí to částečně zatáhnout také prostý střadatel. I když např. takový ministr financí má so se bankovní rady týče jen hlas tzv. poradní. Tak tedy - je to takhle! Na pokusném králíčkovi jménem Kypr testuje světová židovská bankéřská obec kam až se může zajít. Kde je ten práh bolesti? Prezidentem Kypru je samosebou tzv. "Náš člověk" - který drží linii Bruselu a s podporou Schöubela tvrdí že je to potřeba masám "vysvětlit". Že je to vlastně pro jejich dobro. Co mi to jen připomíná? Nebylo to tady už jednou? Kdo stál u implementace toho zákona tehdy u nás?  Jméno? Proč je stát totálně mimo - Ex Lege. Banky se přece státu nezpovídají. Ale vláda ano.
0 0
možnosti
K

Kecálek

23. 3. 2013 11:40
Hrušky a jabka
Smíchané dohromady. Pokud nebudete hlásat návrat zpět ke kryté měně (tj. někam do 19tého století) pak bohužel musíte přijmout realitu, že peníze, které za svá aktiva přijímáte (jako symbol směny a nástroj odložené spotřeby =  úspor) jsou nekryté a stojí a padají s rozhodnutími více či méně kompetentních politiků a jimi dosazovaných úředníků. Tento mechanismus je všude na světě identický a v ČR nevznikl v roce 1993. Státní banka československá (do roku 1993 a to včetně "socialistické" epochy) fungovala na stejném mechanismu - tisk na bankovkách, že "bankovky jsou kryté zlatem a ostatními aktivy SBČS" byl asi stejně věrohodný a pravdivý jako transparenty s nápisy "Se Soovětským Svazem na věčné časy a nikdy jinak"...Co je systémovou chybou/bolestí systému fiat currency je, že peníze nejsou prostředkem k dosažení cílů (ekonomických) ale cílem. Vzhledem k tomu, že z principu jsou bezcenné ("tisk" peněz centrálními bankami nikterak nekoresponduje s ekonomickou realitou) a stejně tak je bezcenná vetšina "nehmotných" a část "hmotných" aktiv, zůstává otázkou jak uchovat hodnotu. Na to nezná systém na němž funguje naše společnost (tj. celý současný svět) odpověď, neboť spekulacemi s nekrytými a principiálně bezcenými papírky zvanými peníze jsou schopni parazité prostřednictvím "legálních finančních operací" dočasně zničit cenu čehokoliv... Z dlouhodobého hlediska má smysl uchvávat hodnotu v hmotných zdrojích (půda, zdroje surovin, zdroje vody atd.). I víra ve "zlato" je pochybná - zlato má jen tu cenu, kterou mu přisoudíme a s výjimkou "zubařů, šperkařů a elektroniky" se bez něj v klidu obejdeme, rozhodně se ho nenajíme.Bohužel ani vlastnictví zmiňovaných "hmotných" aktiv neposkytuje toulik touženou jistotu a klid - ze dne na den může někdo (úředník, politik, revoluční dav) rozhodnout, že vlastnická práva už neplatí. A nejde jen o znárodnění podle modelu roku 1948 u nás, nebo podle modelu 2013 na Kypru. Např. "demokratická" a svobodná Francie - členský stát EU takovýmto způsobem v nedávné době vyvlastnil a znárodnil majetek - pozemky svých vlastních občanů, které rodiny oprávněně vlastnili už po několik generací... totéž je prosazeno u nás (vyvlastňování pozemků ve veřejném zájmu) - kdy náhradu obdržíte ne v jiných stejně hodnotných pozemcích ale v bezcených penězích a navíc v ceně, kterou si stanoví stát.
0 0
možnosti
LN
Události nabírají spád, tak to už můžeme přijímat sázky, kdy
socialista Barroso bude vymeten ze svého úřadu, a jeho úřad zcela zrušen. :-P
0 0
možnosti
K

Kecálek

19. 3. 2013 11:48
Dnes bylo zveřejněno
Že na základě informací o znárodnění části vkladů na Kypru rozhodnutím EU ratingová agentury MOODY snižuje rating celé EU (=zdraží se půjčky členským zemím EU) - další reakce se dají očekávat - na řadě placených serverů s radami pro investory jsou již dnes zvěřejněny rady stahovat finanční hotovost z banek ve Španělsku, Francii, Itálii a Irsku...Jen tak dál milí ekonomičtí experti z Brusele...
0 0
možnosti
P

Pepan25

19. 3. 2013 9:41
Všechno je jednou poprvé
Vzpomínám, jak se "tu" stejní lidé pod heslem "jde přece o princip" rozčilovali, když stát zasáhl v IPB a nedovolil její dotunelování. Stejně tak si matně vzpomínám, jak padla Union banka, kolik lidí nedostalo zpět svůj desátek (pro připomenutí: tehdy bylo pojištění jen 90%). Matně si vzpomínám na události z 16. a 17. září v AIG. Dokonce i o tom Islandu, který tu je zmíněn jinde v diskusi jsem četl (pravda, ne v mainstreamovým médiích, ale v odborné literatuře) trochu něco jiného. Mám v živé paměti, jak bylo poprvé hromadně prolomeno švýcarské bankovní tajemství bonz-dopisy cizím daňovým správám. Dokonce si myslím, že ani nyní tak populární Seyschely nejsou takové terno a je hodně neprozíravé si to myslet. Jistotu totiž máme v životě jen jednu.
0 0
možnosti
JK
Ukrutná ironie: trestat v krizi z předlužení drobné střadatele
Stoprocentní souhlas.  Současně jde o víc: trestat v krizi z předlužení, předlužování, převisu dluhů, v celém vyspělém světě drobné střadatele - tedy ty, kdo šli proti záhubnému proudu a aspoň trochu stabilizovali bankovní  systém a potažmo národní ekonomiky, je buď ostudným nepochopením ekonomie ze strany politiků, anebo nápadným důkazem, že je jim vše jedno, jde jen o vlastní krátkodobý zájem.Ještě absurdněji současný krok působí v kontextu dřívějších kroků EU jak vůči Kypru samotnému, tak v dalších členských ekonomikách - především v zavedení neomezeného pojištění vkladů do plné výše v Irsku v době krize (velká chyba a další příklad totálního nepochopení ekonomických dějů u řad politiků, anebo nezájmu o cokoliv jiného než vlastní krátkodobý politický úspěch). I zvýšení pojištění vkladů na 100tis. eur v době krize bylo přehnané, předchozích 50tis. byla přiměřená úroveň. Lze se k ní vrátit (pak ovšem v celé EU), ale nelze najednou zrušit celý koncept pojištění vkladů a abstrahovat od toho, co nevyhnutelně bude následovat. Opravdu to politici chtějí? Pak ať to také vyslovují nahlas! 
0 0
možnosti
SH

19. 3. 2013 8:20
Za finanční krizí na Kypru a
Za finanční krizí na Kypru a za každou podobnou krizi vůbec, nemohou drobní střadatelé (ti se pouze snaží něco našetřit), ani podnikatelé (ti tvrdě pracují a snaží se vydělat), ale špatná politická rozhodnutí. Z tohoto prostého faktu je jasné, že jde skutečně o nestydatou krádež, která do budoucna poslouží jako precedens pro ostatní "znepřátelené" evropské země. 
0 0
možnosti
JN

Josef Novak

19. 3. 2013 6:27
„Řekněme si to rovnou;
„Řekněme si to rovnou; Evropská unie zkonfiskovala soukromý majetek občanů Kypru bez debaty, legislativy nebo souhlasu parlamentu,“ píše.„Bankovní účet není dluhopis nebo akcie nebo nějaký druh investice. Zdá se, že to mnoha lidem nedochází. Bankovní účet je soukromý majetek občanů nebo korporací a nepatří vládě, nebo se to aspoň doposud v Evropě předpokládalo.“Zadruhé, vyhlašování soudného dne, že Kypr zkolabuje, pokud jeho vládě nebude umožněno ukrást soukromé bankovní účty, je pouhou krycí historkou, mající ospravedlnit to, co představuje nehorázný akt hromadného finančního znásilnění.Místo aby chránil bankéře zodpovědné za krizi a obíral lidi, kteří žádnou zodpovědnost za dluh nemají, měl se Kypr vydat ve šlépějích Islandu.Místo aby nouzově vyplácel bankéře, tak je Island zatkl. Místo aby uvalil brutální úsporná opatření na svoji populaci, Island vyplatil potopené hypotéky lidí. Island také umožnil lidem splatit dluhy v zahraničních měnách, které byly prohlášeny za ilegální, za použití zdevalvované koruny.Výsledkem bylo, že Islanďané měli v kapse více peněz, reinvestovali je do ekonomiky a nyní se tato země těší zázračnému finančnímu zvratu.Kyperská vláda si zdánlivě zvolila jinou možnost – prodat své lidi do chřtánu Evropské unie a MMF a připravit scénu pro roky ekonomického zmatku, občanských nepokojů a závislosti na finanční diktatuře, která má prospěch nikoliv ze stability, ale z udržovaného chaosu.Dámy a pánové, je to horší než si myslíme! MMF požadoval krádež až ve  výši 40% !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!http://www.infowars.com/banking-chief-calls-for-15-looting-of-italians-savings/  ;
0 0
možnosti
SZB
MMF je stara pisnicka
Myslim, ze ted se tam zprivatizuje jeste ten zbytek jestli ktomu nedoslo, navic ted to bude takovy kontrolovany raj zlodeju na dale i pod dozorem EU :D.
0 0
možnosti
JN

Josef Novak

19. 3. 2013 6:16
EU předvedla, že v nejisté
EU předvedla, že v nejisté situace zničí vládu zákona, aby se udrželi u moci. Bylo to uznání tyranie, ze které je mnozí z nás vždy podezírali, že takoví jsou, včera se to ale ukázalo jako realita.Škoda, která zde vznikla, nemá ani tak co dělat s velikosti krácení dluhů – momentálně se diskutuje mezi 3 a 13% - ale spíše v tom právním jazyce, na který každý investor na téhle planetě a všichni investoři musí spoléhat, aby si udrželi důvěru v ten systém podřízený potřebám mocenské elity. Ta mocenská elita činí hlavní rozhodnutí v DC, Londýně, Berlíně, Francii, v Bruselu atd., a jejich zákony jsou jako zmrzlina, která snadno taje.To se vnucuje s otázkou, kdo bude další? Bude to Portugalsko? Řecko? Španělsko? Itálie? Francie???Uvalí i oni „jednorázovou“ daň na váš bankovní účet? Na váš dům? Na vaše akcie a cenné papíry? Na penzijní účty?Hlavní banky Evropy jsou v kapitálové nepřiměřenosti daleko za jakýmikoliv divokými představami. Nemohou si dovolit úder na svou kapitálovou základnu, přinejmenším, když budou odhaleni ti kapitálově nepřiměření giganti, jimiž jsou. To samozřejmě otvírá odhalení všech těch bank, které mají větší trh s deriváty než 1 bilion dolarů, kde by zhroucení kterékoliv z těchto derivátových bank mohlo vést ke kolapsu všech.Takže samozřejmě ti u moci v Evropě musí udělat vše, co je v jejich silách, aby zabránili světu, aby si všiml, že jejich banky jsou zkrachované. To znamená, že budou lhát a dělat cokoliv, co uznají za nezbytné. Včetně nuceného zabírání úsporových účtů nevinných lidí. 
0 0
možnosti