Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Kyberútoky v Česku: Bitevní pole se rozšiřuje. Jsme připraveni na budoucnost?

Černý týden českého internetu měl i pozitiva. Minimálně jako budíček pro majitele informačních systémů, že válka v kyberprostoru je realitou.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Lulzsec_

25. 3. 2013 12:02
 Öbavy pana Špidly jsou na
 Öbavy pana Špidly jsou na místě.Došlo nám, že znát dokonale ticho, znamená znát hudbu, jako např. Rossini Thieving Magpie Overture - epické rozuzlení.. LulZzz 
0 0
možnosti

Mav

24. 3. 2013 11:29
Již to tu bylo
V den podpisu Českoamerické dohody o umístění radaru protiraketové obrany v Brdech byly zaznamenány masívní útoky stejného typu.  Jeden velký operátor ( ISP ) , měl problémy cca1,5 hpodiny, další, díky sofistikovanějším implementovaným obranným technologiím cca 15 min.Útoky byly směrované ze SSSR přes bootnety v USA. Jak jinak, IP adresy USA zakázat nelze, narozdíl od  rozsahů Číny a Ruska, to by Int provoz nešel.Otázka zní: proč letos v tento konkrétní den? Napadá mě jedna odpověď. Byl to trest za útok na jejich člověka- p. Klause, na něhož byla tento den podána žaloba pro vlastizradu. Putin od něj dostal drahý obraz Mužika, možná právě proto. každý rok je p. klaus hostem14 dní  v ruském imperialu ve varech, otázka zní - proč právě tam, jiných hotelů je tam dost.....
0 0
možnosti
Připomíná to nadšení selského stavu,
když chov koní se stal volným pro kohokoliv. Do té doby mnozí se trmáceli s voly, což pomalu a musíte jít u hlavy, přemysl oráč je jen biblická paralela, tak nezvoráte ani zahradu. Volů tedy ubylo, zlepšilo se hovězí, protože se poráželo mladší a neuhnané. Leč přišel mokrý rok a koně si ani neškrtli, jsou skokem a boří se až po břicho. Tu volové zejména z hor, kde v kopcích prudkých uchovány, zachraňovali úrodu, paznecht se lépe opře, navíc vůl nepanikaří, ale táhne jako vůl. Tak ony zálohy musí být i v IT pevnější, včetně záložních webů.
0 0
možnosti
Směšují se tu dvě hodně odlišné věci
Jedna z nich jsou DDoS útoky (to jsme nedávno zažili), jejichž provedení je relativně snadné.Druhou z nich jsou záležitosti jako Stuxnet, Flame, nebo činnost útvaru 61398 v Šanghaji. To je typ akcí s možným velkým ničivým dopadem (zatím se nerealizoval), přičemž vůči nim je velice náročné se bránit. Stuxnet využíval několik útoků "prvního dne". Tedy několik slabin v té době odborné veřejnosti zcela neznámých.  Schopnost bránit se proti obdobným útokům by vyžadovala velmi hluboké a současně hodně rozsáhlé znalosti problematiky. Takové znalosti, jaké by si tak malý stát jako ČR těžko mohl dovolit zaplatit. Vyžadovalo by to platit řadu intenzivně pracujících špičkových odborníků, přičemž výsledky jejich práce by měly být natolik nové a podstatné, že by je bylo nutné utajovat. To si náš stát těžko může dovolit.Jediná reálná možnost, kterou vidím, je v rámci spolupráce v NATO (pokud jsme dost důvěryhodní a máme co nabídnout).Abychom, až nám někdo po internetu vypne proud, nekoukali jako čerstvě vyorané myši.
0 0
možnosti

Astroman

24. 3. 2013 19:39
Dobrý nápad NATO!!!
Útoky DDos jsou v podstatě demonstrací, jako když někdo blokuje dveře, nebo silnici ap.  Zvládne je informovaný šesťák ze základky. Nebezpečnost těchto akcí si vymýšlí státní úředníci, aby ospravedlnili svou existenci na dobře placeném (a zbytečném) místě. Co se týče NATa tak souhlasím, ideální by byly bombardéry, ale prosím humanitární.
0 0
možnosti

Samboush

23. 3. 2013 13:28
Net má strukturu jakou má
a její nevýhodou je možnost přeťěžovat uzly. Je to prostě  vlastnost sítě. DDOS se dějí neustále a v mnoha případech jsou příčinou samotní uživatelé nebo publikovaná informace. Například novoroční projev prezidenta a následná informace o amnestii, kdy prezident odkázal na jeji znění. Klaus.cz a Hrad.cz byl nedostupný a každý další server který znění amnestie převzal se jevil zadýchaný. Dalekozajímavější je možnost využití DDOS pro samotné uživatele. Ono různé protesty kdy občané mrznou na ulici, organizátoři něco halekají a politici se tomu jen smějí, postrádají jaký koliv efekt. Jejen otázkou času kdy se objeví aplikace typu OBCAN 1.0, která umožní projevit občanům, spotřebitelům svoji vůli virtuálně a synchronizovaným klikem na tlačítko v této aplikaci upozorní instituci či firmu na svůj nereflektovaný názor.Myšlenka, že snad společnost je tak svobodná a ideální, že již nebude potřeba občanského protestu je chybná. Jen se z barikád na ulici přesunou do virtuálního prostoru.  
0 0
možnosti

Peca-On-Line

23. 3. 2013 18:00
Ta aplikace už se dávno
Ta aplikace už se dávno existuje :-)http://en.wikipedia.org/wiki/Low_Orbit_Ion_Cannon
0 0
možnosti