Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Kurt Gebauer: Když nebudeme kulturnější, skončíme ve zkáze

Neumíme žít v demokracii, což je systém, který je pro chytré, rozumné a statečné lidi, říká sochař v rozhovoru s ČESKOU POZICÍ.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

B.L.Moott

27. 2. 2014 7:44
P.S.:
Ale abych téma vrátil k článku pana Gebauera: VRAŽDA NOETIKY JE VRAŽDOU KULTURY. Tolik k tomu vašemu pojetí logiky, jež je nepoznávající, a tedy vraždící. Dokonce již 24 let vražedné.
0 0
možnosti

B.L.Moott

25. 2. 2014 5:41
OBRAZ VELKOZLODĚJE RITTIGA JAKO BOHA DIA.
Odpohledu je zřejmě, že tento obraz kdosi namaloval.Proto mě od pana profesora zajímá odpověď na několikeré:1/ Jméno a příjmení dotyčného mravního dobytka.2/ Název/Identita školy, pokud nějakou takovou s uměleckým zaměřením tenhle občanský odpad absolvoval.3/ Pokud platí ad 2/ a kterýkoli vyučující odtamtud patří do osobního společenského okolí profesora K. G., ptám se ho, kdy na svou profesorskou funkci bude abdikovat.Děkuji za odpovědi.
0 0
možnosti

Hell

25. 2. 2014 12:20
Tento příspěvek vznikl tím,
Tento příspěvek vznikl tím, že autor mnohonásobně rychleji psal, než přemýšlel, nebo mi něco na jeho vnitřní logice uniká?
0 0
možnosti

24. 2. 2014 8:37
Je to krásný článek
jen jsem ho prolétl a rád si ho přečtu podrobně. Teď mě hlavně zaujal Kurtův názor na umění a peníze. Jistě to pramení z jeho vlastní zkušenosti, kdy dělal umění pro umění, ale potřeboval peníze. Je to přesně tak jak říká, kdo má mnoho peněz myslí si, že má všechno a umění nepotřebuje, naopak pak člověk chudý, aby obohatil svůj život něčím co je zadarmo, hledá umění. K tomu právě mám výhradu, že v dneší době se umění stává čím dál víc nedostupnější pro svojí drahost. Umění se stává byznysem, protože ho dáváme do rukou chamtivcům, nebo i podvodníkům. Půjde li to tak dál, bude umění výsadou jen bohatých a to je hodně špatně.
0 0
možnosti

24. 2. 2014 6:00
Souhlas s Gebauerem
od dob M.Duchampa ? A.Warhola? J.Beuse? se cokoliv, pokud umístěno ve výstavní síni, stane "uměním".
0 0
možnosti

Mir

23. 2. 2014 22:58
Umělci svět řídit nemohou, ale jaký by byl svět bez umělců?
Dříve byli lidé chudší, ale každý dům i chaloupka byl svým stylem avýzdobou unikát. Pokroku se nikdo nebránil a přesto lidé stavělivesnice na stráních nad potokem, aby nezničili kvalitní půdu. Uměníasi opravdu není nejšťastnější slovo. Možná lepší je tvoření. Člověkneredukuje život na práci, která ho nebaví, nákup v hypermarketu asledování bulváru či telenovel. A vstupuje do veřejného prostoru,kde musí navázat vztahy s druhými. Ve 20. století se skutečně vyčerpal přístup, kdy kvalitní řemeslnátvorba stačila a umělci začali hledat nové cesty. Některé slepé, ste-rilní. Ale najděte si na googlu K. Gebauer obrázky. Něco perfektní naprvní pohled, něco k zamyšlení. Ať Vám Vaše svěžest vydrží ještědlouho, pane Gebauere.
0 0
možnosti
umělci tento svět opravdu řídit nemohou
"...ty obrovské boudy takzvaných průmyslových zón kolem dálnic, které zasahují do okolní krajiny a do kterých se sváží harampádí z celé Evropy" tady nejsou na ozdobu. V nich vzniká bohatství, za které se potom staví technické knihovny a sochy. Stejně tak přístavy, pole, doly, silnice. Ty sto let staré fabriky taky vznikly na polích. Chce pan Gebauer žít jako opice v pralese? Pochybuji. Přesto je ochoten křičet: "proč stavíte přístav, je tam pěkná pláž, budou sem jezdit lodě! Proč kácíte les, já tady žádný pole nechci, budou tam jezdit traktory!" Demokracie evidentně potřebuje chytřejší a rozumnější lidi.
0 0
možnosti

Hell

23. 2. 2014 19:26
To jako myslíte vážně?
To jako myslíte vážně?
0 0
možnosti

Kiebitz

23. 2. 2014 0:31
Od kultury ke kultu je ještě daleko
Pieta Rondanini dokládá vidění nitra, vnějšky se střídají, mizí. David je "démon", navozil jsem se lidí a jejich těl dost, lidé vypadají jinak. Jak arabské tak židovské domovy mají jedno společné, nedokončenou nebo poškozenou část. Vysvětlení se liší, v prvním se nemá konkurovat dokonalosti Allaha, v druhém se nemá ignorovat zboření (trojnásobné) Chrámu. di Lodovico Buonarroti Simoni to nalezl, škoda, že až na poslední chvíli.
0 0
možnosti