Kritizujte vládu, vyzval Číňany jejich premiér

Čínský premiér Wen Ťia-pao vyzývá obyvatele ke stížnostem na vládu. Jde o historický čin, nebo reklamní tah?

Čína uplatňuje právo na indický stát Arunáčalpradéš, kde nalezly útočiště tisíce vyhnanců z Tibetu a Dharamsala je centrem tibetského duchovního vůdce dalajlámy. Tibetští exulanti protestovali proti návštěvě čínského premiéra například 17. prosince v Dil | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy foto: © ReutersČeská pozice
Čína uplatňuje právo na indický stát Arunáčalpradéš, kde nalezly útočiště tisíce vyhnanců z Tibetu a Dharamsala je centrem tibetského duchovního vůdce dalajlámy. Tibetští exulanti protestovali proti návštěvě čínského premiéra například 17. prosince v Dil | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Stěžujte si! Čínský premiér Wen Ťia-pao během návštěvy vrchního petičního výboru v Pekingu vyzval obyvatele, aby kritizovali vládu a pomáhali dostat korupční kauzy politiků před soud. Deník New York Times připomíná, že premiér Wen je mistrem ve využívání médií, čímž si vydobyl téměř nepřetržitou přítomnost v novinových titulcích.

„Jsme lidovou vládou a naši sílu nám svěřil lid,“ konstatoval premiér Wen během návštěvy petičního výboru. „Musíme využít moci v našich rukou, sloužit zájmům lidu a zodpovědně mu pomáhat řešit problémy,“ dodal Wen. Na petiční výbor se mohou Číňané obracet s informacemi o politické korupci, nelegálních transakcích s pozemky či o pracovněprávních sporech. Občas byly stížnosti lidí pro úřady natolik nepříjemné, že je poslaly domů, aniž by je pořádně vyslechly.

Premiér Wen chce – alespoň dle státních médií – s takovými praktikami skoncovat. Zaměstnancům petičního výboru nařídil, aby každou stížnost podrobně prověřovali. A zároveň požádal úředníky, aby zjednodušili obyvatelům podávání informací a tím i sledování vlády. Média konstatovala, že se čínský premiér odhodlal k podobnému prohlášení poprvé od založení ČLR v roce 1949.

Čínští bloggeři však byli vůči Wenovi nemilosrdní. Deník New York Times cituje z populárního blogu Sina.com. „Neměl by se Wen víc starat, jak se zákony a právo vynucují?“ píše jeden z bloggerů. „Petiční systém má nulový efekt. Většina lidí, kteří podávají stížnost, je poslaná nazpět k místním vládám, tam, kde kauzy začínají,“ upozorňuje další blogger. Je tedy otázkou, zda výzva dědečka Wena, jak je čínský premiér přezdíván, není jen prázdným reklamním gestem.