Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Koupit zpět Unipetrol, nebo společný podnik s Poláky?

Ministerstvo průmyslu předkládá varianty, jak pro stát získat větší kontrolu nad ropným byznysem.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Český Názor

24. 5. 2013 8:57
Jenom připomínám, že
Jenom připomínám, že privatizaci strkal nejvíc ze všech v obou kolech Babiš. První privatizaci nezaplatil kvůli povodním. ve druhém kole uzavřel s Polákama smlouvy o rozdělení a pak čuměl, že ho podrazili. Ale zase na nich vyarbitrážoval docela balík. A co se podívat na aktivity Téry v roce 1996 a privatizace "České rafinerské" do rukou IOC. To by byla sranda! Kdyby se v obou případech víc přemýšlelo, nemusel by dnes trubka mpo vymýšlet nesmysly.
0 0
možnosti

Pozorovatelka

24. 5. 2013 8:05
Konečně článek k věci a o věci.
Úporná snaha o vstup státu zpět do rafinerií vychází od  pana Topolánka a možná od jeho toskánských spolubojovníků . Je proto dobře být na pozoru?  Podezřelý a nelogický   je i zájem pravice o znárodnění. Tento postoj by slušel krajní levici. Není v pozadí jiný důvod? Například dostat privátní subjekt  ( dovedně skrytý v budoucí  složité  majetkové struktuře petroholdingu) k ovládání 100% ntně státního  ziskového Čepra - klíče k trhu? Zisk Čepra vznikající nastavenou synergií z jeho tří hlavních pilířů – 1.přepravy a skladování  PHM pro klíčové subjekty na trhu, 2. velkoobchodu (pro velké spotřebovatele PHM) a maloobchodu ( pro veřejnost v Eurooilu) a za 3. službami obměn a skladování pro SSHR a zajištění v době krize, se tak může utopit v non profitním  petroholdingu. Nyní   tento zisk pracuje ve prospěch daňových poplatníků.  Myšlenka držení strategických ? rafinerií  pod kontrolou je silná a vděčná , ale pan Bartuška ví o čem mluví. Rafinerií je mnoho a ceny vstupů ropy do nich a výstupů benzínů a nafty z rafinerií   ovládá burza. Není zde  prostor na ziskové marže z výroby . I proto majitelé rafinerií volí režim  jen „přepracovací rafinerie“. Jejich zisk není z výroby , ale  z prvotního  nákupu ropy a následného  konečného prodeje benzínů a nafty na trhu .Je k diskusi,  zda se vstupem českého státu či spojením s Unipetrolem či PKN  zlepší přístup k levné surové ropě  , jako nutné podmínce majitelů rafinerií  pro návratnost investice do rafinerii.  Taky se tím nijak nezaručí , že do  České republiky bude  stále nutným ropovodem Družba proudit základní podíl ropy.   Obě tyto podmínky plní nyní pouze velmi silné petrolejářské subjekty těžící ropu v Rusku a mající vliv na vstup do ropovodu Družba. Závislosti na Rusku se přitom bát nemusíme, máme pod kontrolou alternativní vstup ze západního ropovodu TAL z italského Terstu či jižního ropovodu Adria z chorvatské  Rijeky. Taky ve strategických plánech státu je propojit ropovod  z Litvínova dále do Německa k Leuně, kde by se spojil s druhou severní větví ropovodu Družba.  Důležitější  pro naše rafinerie  je  mít silného (spolu)majitele majícího zájem o český trh , ochotného do nich investovat, majícího přístup k ruské ropě a k ropovodu Družba , který by  za pomoc od českého státu podepsal dlouhodobý kontrakt na přepravu. Stát by nemusel investovat peníze daňových poplatníků,  navíc v době krize, do odvětví , s kterým nyní  nemá žádnou zkušenost. Ponechal by ziskové Čepro pracovat nezávisle na rafineriích . Sloužilo by mu i jako kontrola marží na trhu. Mero by mělo zajištěno tržby z přepravy ropy , přitom by mohlo vyjít novému majiteli o kousek vstříc a tyto přepravní tarify o něco snížit , ale jen tak , aby mu stačily na pokrytí minulých investic  v IKL , TALu a uložišti v Nelahozevsi a vytvářelo minimální nutný zisk.Jde tak o variantu z citovaného materiálu : nečinit kroky investiční , ale cíle dosáhnout jinými nástroji.
0 0
možnosti

Amon

24. 5. 2013 10:31
Fakt je,
že topolanek a j&t (utěšuju se, že budují pozici pro nějakou ruskou ropnou společnost) jsou zde velmi zainteresováni a jejich hospodaření na poli zpracování ropy v ČR by mohlo mít pro občany ČR ještě katastrofálnější důsledky než stávající hospodaření polského státu (je docela směšné, že český stát s poukazem na to že stát nedokáže efektivně řídit takovouto firmu ji prodal státu polskému :-))))) za což jsou polští politici jistě vděční. kocourkov hadra.
0 0
možnosti

23. 5. 2013 5:29
Plán KSČM jasně avizoval loni
na Hydeparku v dubnu Filip...VŠECHNA strategické odvětví má ovládat zcela nebo většinově stát!..realizaci popsal taktéž tam-nešlo o znárodnění-pro antikomo:-)  a rok před volbama vyleze ultraasociální ODS s podobnou myšlenkou:-))))))
0 0
možnosti

Amon

23. 5. 2013 7:12
Samozřejmě,
ono bude jistě lepší nechat Poláky vytunelovat a technicky zničit Unipetrol a Českou rafinerskou (již jsou minimálně v půli cesty) a dovážet vše z Polska, Maďarska, Slovenska a Rakouska. Proč bychom měli dělat chemický průmysl, vždyť můžeme dělat tolik jiných věcí, třeba jít prodávat hrnce nebo deky - to je určitě ekologičtější a tak nějak na úrovni, že? Pozemky po továrnách by se mohly zrekultivovat a jistě takových 2000 lidí by se tam mohlo chodit pást. To by bylo pěkné završení  20letého působení neviditelné ruky trhu. Nic proti, ale Vy  budete nejspíš Polák, to tipuji.
0 0
možnosti