Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Konec nadvlády Západu po 500 letech

Rozvoj západní civilizace způsobilo její institucionální a ideové zázemí. Pokud nezastaví erozi svých institucí a idejí, čeká ji stagnace.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Avanti

9. 2. 2014 23:02
Takže tedy, kapitalismus je na konci,
takže je třeba zvednout zadek, a ukončit tuto agónii.
0 0
možnosti

Kiebitz

7. 2. 2014 23:50
Čínu rozkládá rasismus hraničící s kanibalismem
Ne vůči minoritám, ale čínská národnost je fikce, pole je pestřejší a zatím neobjeveno nic, než boj. Aurotitativní vláda popravami a pracovními tábory mnohé reguluje, chybí i zasvěcení pozorovatelé. Evropan je dnes v Evropě vážen, respektován, to Číně chybí. Ne náhodou tam pospíchá po průkopníkovi p.Paroubkovi i sám p.Zeman, s otrokářskými režimy se kšeftuje nejlépe. Zatímco USA mají odpovídající kalibr, naše zapojení je deficitní, s čínskými dárky bude přibaleno i něco revoluce a čínského pokroku. Třeba mnohý oligarcha už napojen je? Jeden těm zázračným lidem rozumí málo, sami neřeknou nic. Jen PR, jako bychom byli psi. To už je čínské dostatečně. Určitým vzorkem populace jsou kláštery, některé prosperují, jiné upadají. Obvykle je dost jasná hranice mezi nimi. Není to jeden zázračný faktor, naopak, je to konstelace, jako u rodin, funkčních nebo mrtvých zaživa. Prosperita je volba, ne dáreček, ne výhra, ne trefa, kšeft, trik.
0 0
možnosti

Jan Atlet

5. 2. 2014 19:15
Docela dobré postřehy
Až na to, že kritika (oprávněná!) brutálního kapitalismu z technofilní pozice (= stroje usnadňují lidem práci) není zrovna přesvědčivá.Ano, mohlo by to tak být, ale jakousi zákonitostí se tak neděje. Stroje možná umožnily některým lidem věnovat se tvůrčí práci.Nepoměrně víc je ale těch, které o práci připravily, či přiměly je vyčerpávat se ve stresujícím soutěžení o těch několik málo pracovních míst, která ještě zbývají pro lidi. Či vykonávat a hlavně vykazovat nesmyslné činnosti namísto skutečné práce. Nebo vykonávat práci tří lidí za plat pro jednoho.Jestli ony ty starší civilizace něměly pravdu, když byly vůči tomu, co zavánělo průmyslovou (velko)technologií ostražité.
0 0
možnosti

Necris

5. 2. 2014 21:19
...
tak v souhrnu klady technické civilizace převyšují zápory. Člověk není bytost stavěná na monotónní činnost. Nějaké práce zanikly, jiné zase vznikly. Přes všechny neduhy současná civilizace nabízí pohodlí nevídanému počtu lidí a to jen díky strojní výrobě. Z knih časy starých kultur vypadají vcelku idylicky, ale i dnešní občan s průměrným platem si žije pohodlněji než mnozí tehdejší králové a náčelníci.Problém který popisujete vznikl tím že zaniklo dlouhodobé plánování - prakticky se neuvažuje nad dlouhodobými projekty, ale je v kurzu maximalizace rychlého zisku. Ekonomiku pohání prakticky jen konzum a to není samospasitelné, chybí vize rozvoje. Dokud existovaly oba hlavní světové bloky tak fungovala nějaká soutěž. A to je to co jsem psal - bez soupeření se vytrácí motor pokroku.
0 0
možnosti

Necris

5. 2. 2014 17:47
takže
když se to vezme v kostce, tak oslavuje brutální kapitalismus z počátku průmyslové revoluce. Poněkud ve svém "konzervatismu" pozapoměl že je více techničtější doba, takže je nesmysl aby lidé makali od nevidim do nevidim a dostali za to jen almužnu na přežití. Rozebírá svou oblíbenou dobu, ale stranou nechává mnohem závažnější otázky - je podivné že ve všech východních říších bylo centrálními orgány bráněno technickému rozvoji. Taktéž u Římské říše je podivné že za několik set let nepřišli ani na parní stroj. Částečně lze vzít vysvětlení o množství levných otroků, ale jsou místa kde neúnavně pracující stroj je nejen výkonnější ale i levnější.Takže důvod rozvoje v Evropě bych viděl v oné roztříštěnosti a množství nezávislých státečků a měst - co se zakázalo v jednom mohlo najít podporu jinde a žádná centrální moc nemohla vydat plošný zákaz jako ve východních centrálně spravovaných říších. Čím více jsou lidé svázáni byrokracií tím méně času se mohou věnovat skutečně tvůrčí práci. Když vznikne centralizovaný útvar tak se zároveň k moci dostanou monopoly které jak mohutní tak podstatně omezují tvůrčí činnost - jak není konkurence tak se ono "vření" ve společnosti zklidní, vše se usazuje do stereotypu a kdo chce narušit "klid" je zpacifikován, šikanován a nucen se opět zařadit do šedi průměru.
0 0
možnosti