Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Komisařka Hedegaardová: Ambiciózní klimatická opatření jsou v zájmu Evropy

Představitelé světové ekonomiky konečně začínají chápat, že svět nečelí jen globální hospodářské krizi, nýbrž i krizi klimatu.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Česko-německá diskuze o energetice
Dovolím si upozornit na česko-německé sympózium, které se k danému tématu uskutečnilo těsně před Vánocemi. Podrobněji jsem jeho výstupy popsal v tomto článku: http://technet.idnes.cz/ceska-a-nemecka-energetika-musime-si-pomahat-jak-presne-p1r-/veda.aspx?c=A131223_121543_veda_mlaCelé; sympózium bylo i s diskuzemi nahráváno. Vzhledem k tomu, že prtezentace byly připravovány pro sympózium a ne k veřejnému vyvěšení je stažení podmíněno heslem. To je však možné každému zájemci poskytnout. Pokud mi napíše, tak mu jej pošlu.
0 0
možnosti

Pragerz

31. 12. 2013 22:23
Pane Wagnere,vaší prorusko projaderné propagandy bylo dosti,ne?
Že Vás za to Idnes platí? Chápu..když mi zaplatí taky, velice snadno vyvrátim každý z těch forků..Omíláte to totiž stále dokola.. Jediný kdo na tom (temelínu) vydělá kromě našich politiků, další centralizace moci v energetice pro ČEZ, a samozřejmě Rusů, budou snad jedině Němci kteří si v případě potřeby, dalece pod výrobní cenou od nás energii nakoupí.. Apropo - zaznamenal jste zprávu, že se Rosatom jaksi nedohodl se Slováky? (nejsou totiž ochotni mu platit požadované záruky)Já ano - nicméně když jsem se to snažil najít např na webu čt, pod heslem Temelín, vcelku jsem koukal, jaké procento jen titulků článků vychází jasně prorusky (že defakto všechny počítají s dostavbou snad ani nezmiňuji)..Strašně zajímavé, že Váš projaderný Idnes to jaksi také opoměl zmínit - jistě náhoda, že.. Myslíte, že naši politici budou zkorumpovanější? Díky za odpověď.. 
0 0
možnosti
Tady jste narazil na zajímavou skutečnost
Pane Pragerz, ono totiž Němci budou od nás potřebovat jadernou elektřinu v době, kdy nefouká a nesvítí slunce a v té době bude elektřiny nedostatek a určitě nebude pod cenou. Naopak, když budou vyvážet elektřinu, bude to v době, kdy fouká nebo svítí hodně slunce a to jí bude přebytek a bude zadarmo. Už teď to funguje. A to je důvod, proč cena elektřiny pro spotřebitele u nás v tomto roce klesá a v Německu stoupá. U nás se dotace do OZE stoply a v Německu stále rostou. Díky váze německých OZE cena elektřiny na společném trhu s elektřinou klesá. Ale musí to platit německý spotřebitel v OZE poplatcích. Takže do značné míry naše zlevnění platí německý spotřebitel. A pokud se pravidla na společném trhu nezmění, tak to bude pro nás stále lepší.Jaderné bloky dodávají nejen Rusové, ale i Američané, Japonci, Francouzi, Jikorejci a Číňané, takž nevím, kde jste přišel na moji proruskost :-)Ale na takovou diskuzi odmítám přecházet. Víte, Vy a pan JiB máte dost typickou společnou vlastnost. Když Vám dojdou faktické argumenty, začnete napadat oponenta a ještě nejlépe z ideologických pozic. A to opravdu není příliš plodné s Vámi v diskuzi pokračovat
0 0
možnosti

Pragerz

1. 1. 2014 3:36
opravdu zajímavá skutečnost - ale narazil jste vy..
Dobrá na fakta nemáte, nebudu se tedy také obtěžovat..1/ Samozřejmě že prodej elektřiny z jaderné produkce bude pod cenou (produkční) a to nejen proto, že ta stále stoupá, zatímco u oze stále klesá, ale i proto že i u oze je největší produkce v době největší spotřeby, zatímco u jádra toto nemáte šanci regulovat, stejně jako nemáte šanci přizpůsobit produkci narůstající produkci z oze - tedy jejich produkci snižujete či uměle zdražujete abyste byl schopen zaplatit extrémně nepřizpůsobivý zdroj jaderný.. (mimochodem - nejspíše je tomu tak již nyní -ale to jistě snadno vyvrátíte, že..).2/ Cena pro spotřebitele klesá zatímco v Německu stoupá? tím myslíte jaký vtip? jakože díky zastropování (jakože naše přehnané dotace které zajistily ten minimální nárůst produkce z OZE zaplatíme z daní, čímž se všichni složíme na náklady velkých spotřebitelů - tedy průmyslu???-a to i přesto, že nárůst produkce z oze byl jasně nižší zatímco cena vyšší než v DE?3/Můžete laskavě uvést, do jaké míry nárůst cen pro koncové spotřebitele v DE platí konečný uživatel, do jaké míry se na tom podepisuje více než 1400 výjimek pro průmysl a do jaké míry se toto projevuje u nás?3/ Opravdu nemám náladu pročítat se Vaším odpadem - laskavě uveďte články, kde jste upřednostnil jakoukoli jinou zemi původu jaderných reaktorů než Rusko - děkuji.. (a za ty Japonce opravdu díky - to by jeden nečekal, že uvdete - novoroční vtip? :) Moje vlastnosti laskavě ponechte bez Vašich erudovaných komentářů - bude stačit, když odpovíte na zlomek mnou nadnesených argumentů..
0 0
možnosti
Takže fakta:
1) Nevím, jestli nepletete cenu na burze a cenu produkce. To, že je nyní cena na burze vemi nízká je dáno těmito faktory: Dotace OZE (ty jdou na trh za nulovou cenu), velmi levná elektřina ze starých jaderných elektráren a ze starých uhelných bloků. Německo jak jaderky tak staré uhelky plánuje zavřít, takže cena na silové burze oprvdu v budoucnu nemůže být tak nízká. Největší spotřeba u nás opravdu není kolem poledne (nejsme ve středomoří a neklimatizujeme v takové míře). A dopoledne a odpoledne, kdy je potřeba hlavně svítit (v zimě, kdy by jí bylo právě potřeba už pak FV dodáva hodně málo - koukněte na ty statistiky z Fraunhofera) , už to s produkcí je bída.Nevím, prož by mělo jádro v Česku snižovat nebo zvyšovat, abych reguloval německé větrné a FV zdroje. To je snad problém Německa, když se nesnaží o efektivní systém, ale z ideologických důvodů si staví jiné cíle. U nás by jaderné zdroje byly spolehlivě v základním zatížení a není potřeba je příliš regulovat (i když to pochopitelně jde). Jinak se podívejte na současné ceny elektřiny z FV (násobně vyšší než ty na silové burze i z dalších zdrojů). Už několikrát jsem psal, že ceny FV už teď moc klesat nebudou. Potenciál vlivu masové produkce a přesunu výroby do Číny se už vyčerpal.2) To není žádný vtip, ale prostá skutečnost. Cena elektřiny pro spotřebitele u nás bude letos nižší než v minulém roce. Je to jedna z mála komodit u nás, jejíž cena letos klesne. Je to dáno tím, že cena silové elektřiny na burze klesne a dotace OZE už pár let nerostou. Naopak v Německu cena elektřiny v tomto roce bude vyšší než v minulém roce. Cena elektřiny na silové burze je sice nižší, ale velikost OZE dotací vzrostla více. O velikosti OZE v Německu na obyvatele, které jsou v Německu vyšší než u nás a rozdíl se stále zvyšuje, jsem psal už v předchozí odpovědi na Vaše poznámky.3) Jak už jsem uváděl, když se přepočte velikost dotací na jednoho obyvatele, dostaneme v Německu hodnotu o zhruba 50 % vyšší. Ovšem výjimky pro průmysl způsobují, že spotřebitel v Německu platí o hodně větší příspěvek na OZE než jen o polovinu větší než spotřebitel u nás.3) V žádném svém článku jsem nepropagoval pro Temelín žádný konkrétní typ reaktoru. Myslím, že většina reaktorů III+ generace splňuje náročné podmínky bezpečnostní i další, které by měl mít reaktor pro Temelí.
0 0
možnosti