Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Kolosální fiasko arabského jara

O revolucích, které zpočátku západní liberálové podporovali, je nesmyslné si dělat další iluze. Sny o demokracii a svobodě jsou prohrané.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Vladimir1950

12. 9. 2012 12:19
Prohra USA a jejich slouhů..
Mají, to co si zaslouží..Jak se do lesa volá,tak se z lesa ozývá. USA a jejich světoví slouhové, včetně našich připosraných politiků, zrušili svým napadením a zabitím Husajna a Kaddáfího  pojistku klidu v Africe..A dnes se dozvídáme, že v Lybii milice zlikvidovala velvyslance USA a jeho spolupracovníky. Nedivím se tomu.Jak se říká : "Kdo s čím zachází,s tím taky schází"..nebo"Kdo seje vítr,sklízí bouři"..Není od věci úvaha,že se něco podobného může stát i ostatním slouhům USA..Krátkozraká  a hloupá politika dlouhého klacku..
0 0
možnosti

P27a68v29e30l 971

5. 9. 2012 5:33
Je to ještě horší
Sýrie má vlastní ropu a na rozdíl odo Iránu i rafinerie na její zpracování. Irán tam svoji ropu vyveze, nechá zpracovat a veze zpět. A těžce zadotuje. Místní mají v Iránu benzín strašně levný a stát to stojí majlant. Takže co je horší? Zdražit benzín a nechat padnout vládu? Nebo začít podporovat vojensky zaostalou většinu v Sýrii, ať se vzbouří proti vzdělané vládnoucí menšině?Sýrie má vodu, kterou exportuje široko, daleko. Bez té zemře polovina opulace tisíce kilometrů daleko a to bude teprve důvod k válce.Syýrie na nátlak Američanů v 1991 vyřešila desítky let se táhnoucí konflikt v Libanonu. Za současný stav si můžeme vlastně sami jejm zařazením v 1997 na Osu zla a s tím spojené embarga. Nejmladší Škodovky, co jezdí v Damašku, jsou Felicia Pick Up s obytnou nástavbou. Taky by jste nechtěli jezdit v 15-30 let starých autech, o ekologii nemluvě.Saudi a Iránci jsou od roku 680 na nože. Je to jednoduchá bitva o moc. Ale díky statisícům miliard petrodolarů si můžou dovolit cokoliv a je nad nimi držená ochranná ruka. Irán je v nemilosti ne z důvodu výroby nějkých pochybných atomovek. To je zástupné, ty už si určitě dávno nakoupil třeba ze SSSR.Ale protože v tom obrovském obchodu s ropou ve styku s Indií a Čínou  začali používat místní měny a nepoužívají dolar!!!  Kolik to je 30% světové spotřeby a pořád to leze nahoru? A protože tyto petrodolary kryjí dluh nejen USA a kryjí i ty zelené papírky tištěné pod dohledem FED, hádejte, od koho má CIA a další rozkaz najít záminku ke konfliktu.A ty miliony chudých lidí, kteří nás umlátí čepicema? No nevzdělané mase se vládne dalko jednodušeji. A díky tomuje preference práva šarija. Zaplať pánbuh za vyzbrojení Číny, protože jinak už by ty davy vyrazily kořistit jinam  
0 0
možnosti
Odolnost Asada přihrává
jak rusům, tak američanům. Docela bych připustil i nenápadnou podporu armádě Syrie od západu. Asi tak v době kdy se v konfliktu začalo velmi angažovat Turecko a v podstatě se uvolnily hranice, začali se do Syrie stahovat bojovníci z Kavkazu,Pakistánu, Iráku,Afganistánu a z podobných vroucích oblastí. Tam všude se situace podstatně zklidnila a Asad úspěšně vybíjí jádro světových  teroristických bojovníků. No neberte takovou šanci. Navíc tanečky okolo Syrie odvádí pozornost od přípravy na další konflikt Irán versus Izrael.   Podpora povstalců ze strany západu pomalu ustává a omezuje se na velkohubé prohlášení a brekot Turecka nad zátěží uprchlíků. Opravdu se asi demokraciím podařilo poučit ze zpackaných revolucí? Čas ukáže...
0 0
možnosti

Jozef Gáfrik

6. 8. 2012 16:56
"Do všech islámských zemí
"Do všech islámských zemí zasahují se svými extrémními fanatismy Saúdská Arábie a Írán." Zajimave srovnani demokracie a totality, vskutku. Na druhou stranu o cloveku ktery vyrkne vetu "Není to sice demokracie, jak ji známe a VĚTŠINOU MILUJEME", muzeme pochybovat, ze ma zdravy odstup od obrazu sveta. A docela tam chybi Izrael jako hybatel, vsimli jste si?
0 0
možnosti
Zvláštní na tom je,
 že čím byly arabské režimy "prozápadnější" (resp. více vyhovovaly "západním" kritériím), tím více v nich bujely důvody pro spravedlivou nespokojenost obyvatelstva (Tunis). Chybí mi zde kritické pojednání této souvislosti, do jaké míry je příčinná (to by bylo ovšem řezání do vlastního masíčka, což u takto orientované knihy by bylo asi příliš optimistické očekávat).Docela zábavné je sledovat argumentaci, že ty ukradené revoluce byly podporovány "liberály". Nikoliv, byly podporovány i konzervativci, republikán Romney - přes vy všechny zmíněné výprasky! - kritizuje Obamu, že nezasahuje v Sýrii. Příroda byla vůči němu zřejmě velmi skoupá, že je tak tvrdohlavě nepoučitelně mesianistický.A ještě jedna deformace je ku povšimnutí. Zatímco u předchozích arabských režimů jsou jejich "přednosti" autorem explicitně chváleny, a jejich nectnosti (ve skutečnosti důvody jejich pádu, čili ty nejzaznamenáníhodnější rysy) jsou zmíněny pouze marginálně, u Muslimského bratrstva a islamistů je tomu přesně naopak. To ovšem ve svém součtu nedává smysl, neposkytuje to vysvětlení onoho prudkého společenského pohybu.Ono to tedy musí být trochu jinak. Buďto zde působil nějaký nejmenovaný (třetí) element (CIA, osud, tsunami, ďábel, Bilderberg, neúroda, ilumináti, zednáři, židobolševici, mafie, jakuza, KGB, neviditelná ruka trhu, počasí, Mossad, apod., jednotlivě nebo v nejrůznějších kombinacích), anebo tu žádný třetí element být nemusel (tedy nějak výrazně přítomen), ale ty uvedené charakteristiky společenských uspořádání a sil jsou ve zcela jiných poměrech, než bylo naznačeno.Západu podobný režim je prostě náchylnější ke sprosté korupci (víme, o čem mluvíme), k čemuž je zneužívána tzv. svoboda (není to žádná svoboda, protože je extrémně prostá jakékoliv odpovědnosti), kdežto Orient je založen na touze po spravedlnosti, kterážto je ovšem (ne vždy, ale) často extrémně formulována a vynucována (takže to pak už také není žádná spravedlnost, která by vyhověla pravidlu "nečiň druhému, co nechceš, aby činil on tobě"). Nicméně v korupčním státě je usilování o spravedlnost lákadlem.(A právu šaría se ostatně chvílemi blíží i u nás třeba požadavky lidí, jak zacházet s "nepřizpůsobivými", a o zemích, neznajících trest smrti, se zcela výslovně bez respektu vyjádřil i Semín).Škoda tedy, že toto téma je takto tendenčně odvysvětlováno v rámci vnitřních sporů Západu, aniž by přispělo k větší jeho sebereflexi.
0 0
možnosti

Higgs

2. 8. 2012 8:14
Bohuzel zadne prekvapeni
Vysledky arabskeho jara bohuzel zadne velke prekvaeni nejsou, rozhodne ne pokud si clovek dal trochu praci se zjistovanim, co se tam opravdu delo a deje, a nespokojil se jen s oficialni propagandou.Presneji, prekvapeni pro me byla revoluce v Tunisu, to jiste. Kdyz sem ale cetl, jak se tam okamzite zacli islamisti organizovat a skutecne "ukradli" revoluci, zacal sem tusit, jak to dopadne.Egypt byl celkem predvidatelny z duvodu, ktere jsou v clanku popsany - poslednich nejmin 10 let tam islamske tendence rostly tak, ze to neslo prehlednout.Lybie byla taky celkem jasny pripad, a dobre jim tak. Vzhledem k tomu, ze tam je o co se prat (ropa), tak se dalo cekat, ze to skonci vnitrimi souboji frakci o ni. O prachy jde vzdycky az v prvni rade.. U Lybie zarazi jen jedna vec - ze se z ni "zapadni" zeme nepoucily. Jak je videt na dalsi kratkozrake podpore syrskych povstalcu. Notabene kdyz pulka jich jsou Talibanci. A ted uz tam napochodovali i dzihadisti z Al-Kajdy.Proc USA & spol. na jedne strane s Talibanem valci v Afghu, a na druhe strane ho v Syrii podporuji, to mi proste hlava nebere.Rusove meli v jednom pravdu - rozumnejsi bylo podporovat Asada, protoze to proste porad je mnohem mensi zlo, a jeho rezim udrzoval jakous takous nabozenskou svobodu.Az fanatici vyhrajou, skonci to tam jako v Egypte a jinde - vypalovanim vseho a vsech, kdo nejsou "spravni" muslimove. Toz hura americke podpore fanatickych islamistu.. 
0 0
možnosti

Marek Kyncl

1. 8. 2012 13:54
Díky za doporučení. Knihu si
Díky za doporučení. Knihu si velmi rád přečtu.
0 0
možnosti