Klausův pozdrav: Miloši, budu tě volit!

Prezidentova podpora svému bývalému hlavnímu rivalovi není „nepromyšleným“ činem. Už v únoru ji lidé z okolí Zemana i Hradu nevylučovali.

„Dosluhující prezident Václav Klaus podpoří v přímé volbě prezidenta svého někdejšího hlavního rivala Miloše Zemana,“ napsali jsme před třemi měsíci. To se nyní potvrdilo. Pondělní deník MF Dnes uvádí, že Klaus vyjádřil čestnému předsedovi Strany práv občanů – Zemanovci (SPOZ) podporu pro prezidentské volby. Podle deníku se to stalo na akci ruské ambasády při příležitosti konce druhé světové války. „Tak už zvedni tu prezidentskou kandidaturu, budu tě volit,“ řekl prý Klaus Zemanovi.

„Miloše Zemana považuji za významnou osobnost české politiky, s čímž jsem se nikdy netajil. Jeho prezidentskou kandidaturu považuji za logické vyústění jeho politické i životní dráhy. O prezidentskou kandidaturu by se podle mého názoru měli ucházet lidé, kteří pro naši zemi něco vykonali. Miloš Zeman mezi ně patří,“ sdělil prezident Klaus MF Dnes. Důchodce z Vysočiny prezidentova slova potěšila: „Beru to jako vyjádření sympatií. Pro mě je důležitá podpora výrazných osobností a prezident Klaus bezesporu významnou osobností je.“

Klausovu podporu Miloši Zemanovi nelze brát na lehkou váhu. Může mu totiž „přihrát“ nemalý počet pravicových voličů. Václav Klaus a Miloš Zeman sice byli v devadesátých letech hlavními politickými rivaly, ale společným vládnutím v letech 1998 až 2002 ve formě takzvané opoziční smlouvy se mezi nimi vytvořilo určité pouto. Jeden druhého si váží a vzájemně se respektují. A Klausova podpora Zemanovi by mohla být pro příznivce pravice vzkazem, že by měli volit spíš osvědčeného barda z klausovsko-zemanovské doby než nějakého experimentálního kandidáta.

Nelze se nezeptat: Ožije duch doby opoziční smlouvy?

Vlídný pozdrav z Hradu Zemanovi není žádným „nepromyšleným“ činem, ale spíš součástí pečlivě připravovaného scénáře. Když v únoru ČESKÁ POZICE získala informaci o možné Klausově podpoře, nevyloučili ji tehdy lidé ani ze Zemanova okolí, ani z prostředí Hradu. „Neumím to vyvrátit, ani nijak naznačit,“ uvedl Zemanův poradce Miroslav Šlouf (SPOZ). Mluvčí prezidenta Radim Ochvat se zase podivil, proč se po takové informaci pídíme tak brzy.

Cyril Svoboda, politický pamětník období „oposmlouvy“ (coby poslanec za lidovce), ČESKÉ POZICI v únoru řekl, že případná Klausova podpora Miloše Zemana by byla snahou o návrat minulosti: „Miloš Zeman by mohl v kampani hrát na notu stability – ostatně opoziční smlouva se oficiálně nazývala Smlouva o vytvoření stabilního prostředí. Opětovné spojení Klause a Zemana by mohlo evokovat právě snahu o návrat období opoziční smlouvy a úsilí o eliminaci menších politických stran, které v jejich očích zřejmě jsou zdrojem nestability.“

Nelze se tudíž nezeptat: Ožije duch doby opoziční smlouvy?

ČESKÁ POZICE se Miloši Zemanovi coby prezidentskému kandidátovi věnovala například v článcích:


magda Prezident 6:31 30.5.2012
Jiří_K Tak tomu já říkám 15:26 28.5.2012

Počet příspěvků: 3, poslední 30.5.2012 07:02 Zobrazuji posledních 3 příspěvků.

Autor

Ondřej Koutník

Ondřej Koutník | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Další autorovy články