Klaus k návratu do vysoké politiky potřebuje mít ODS na kolenou

Jak souvisí politická budoucnost prezidenta Václava Klause s předčasnými volbami v červnu 2012?

István Léko 26.4.2012
 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy foto: © ČTKČeská pozice
 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

KOMENTÁŘ Istvána Léka / Co bude profesor Václav Klaus dělat, až nebude prezidentem? Po deseti letech odejde z Hradu a jen těžko se spokojí tím, že mu miliardář Petr Kellner zajistí chod Institutu Václava Klause. Přednášení, psaní knih o ekonomii a politice jeho stále ohromné ego jistě neuspokojí. Být aktivní součástí minimálně české politiky mu bude chybět a nyní se hledají možnosti, jakou roli v ní Klaus sehraje poté, co sestoupí z Hradu. Jeho příznivci počítají s tím, že nějaký vedlejší štěk mu jistě souzen nebude. Klausova popularita je vysoká a velká část ODS v návrat otce zakladatele stále věří.

Přesto dnes mnoho lidí sází spíše na to, že Klaus založí novou politickou stranu. Nelze to samozřejmě vyloučit, ale dá se počítat s tím, že se bývalý prezident nejdříve pokusí o návrat do ODS do té míry, aby mohl její politiku ovlivňovat. I když v osobě Kellnera má Klaus silného finančního spojence, proč by pracně zakládal novou stranu, když se v nějaké příznivé konstelaci naskytne možnost naskočit do něčeho, co tak důvěrně zná? K tomu ale potřebuje výhodnou pozici jakéhosi posledního zachránce rodné strany. Zní to paradoxně, ale čím horší bude postavení ODS v české politice, tím více porostou Klausovy šance na úspěch. A pokud vycházíme z tohoto předpokladu, tak zatím vše hraje do jeho karet.

Čím horší bude postavení ODS v české politice, tím více porostou Klausovy šance na úspěch

Synci moji, pište si jména

Prezident na ODS má stále velký vliv. Občanští demokraté už dlouhé měsíce svoji evropskou politiku vytvářejí i podle očekávaného postupu Klause po konci jeho mandátu v březnu 2013. Zářným důkazem této taktiky je tolik kritizované a nepochopené rozhodnutí vlády Petra Nečase o nepřistoupení České republiky ke smlouvě o fiskální unii. Ale Nečasovo rozhodnutí je právě důsledkem obav ODS z toho, že bude-li se strana chovat eurohujersky, Klaus – až odejde z funkce prezidenta – jí sebere jasně euroskeptickou politikou mnoho příznivců.

Preference ODS poprvé spadly pod úroveň komunistů. V zemi nastává situace, kdy rychle roste počet voličů, kteří si myslí, že diktatura dokáže nabídnout lidem více než svoboda, která před dvaadvaceti lety přinesla do země kapitalismus. Klaus jako konzistentní zastánce svobody pro jednotlivce a pro podnikání se může jako balvan postavit se do cesty tohoto nebezpečného proudu. Ale do té doby pro jeho další politickou kariéru je jakýkoliv neúspěch pravice boží mana. A pokud si stranu představujeme jako chrám, tak Klaus chce chrám zvaný ODS vidět v troskách.

Klausovi by nejlépe vyhovovaly předčasné volby, avšak zda budou, ještě není jasné. Předpokládejme, že se na konci června uskuteční. ODS je prohraje – bude ráda, když porazí komunisty. O pár měsíců později, na podzim, Nečasovu stranu čeká porážka v senátních a krajských volbách. Pak následuje kongres, který si zvolí nového předsedu. ODS v tuto dobu už bude doslova dřít hubou zem.

Před volebním kláním různí delegáti navštíví prezidenta, aby jim jejich guru poradil, jak dál? Klaus uslyší volání: ,Potřebujeme nové vedení! Nového lídra! Zvolíme si je!‘ Co na to bývalý předseda strany odpoví? Asi toto: ,Synci moji, do března ještě musím být na Hradě, ale pak vám určitě pomohu. Ale do té doby budete klečet na hrachu a zpytovat svědomí. Nové vedení si sice zvolíte, ale nejdříve si vezměte tužku a papír a pište si jména…‘

Pro Klause není výhodné ani to, aby se po něm příštím prezidentem stal kandidát ODS

Může se stát, že Klaus na kongresu jako kandidát na čestného předsedu pronese státnický projev o zásadní obrodě a o novém směřování ODS. Pro Klause není výhodné ani to, aby se po něm příštím prezidentem stal kandidát ODS. Oslaboval by jeho budoucí pozici v politice. Proto nepodporoval Němcovou, ale nevýrazného Evžena Tošenovského, který má šanci dostat se na Hrad asi takovou jako trojský kůň vyhrát ve Velké pardubické.

A až Česká republika bude mít nového prezidenta, Klaus se zeptá členské základny ODS: Chcete hrát významnou roli v politice? Nebyli jste schopni ani dostat svého kandidáta na Hrad! A v tuto chvíli, někdy v létě 2013, současný prezident bude mít ODS úplně na kolenou a její členové ho začnou zoufale žádat o pomoc.

Pouze hypotéza, ale...

Tohle všechno je pouze hypotéza. Podaří-li se Nečasovi pomocí odpadlíků z Věcí veřejných udržet se u moci, Klaus na návrat do ODS ztratí šanci. Vláda většinu reformních kroků již udělala nebo nachystala, premiér a jeho ministři přestanou hovořit o úsporách a zvyšování daní a do prázdnin ohlásí sympatický balíček prorůstových opatření, což ODS může posílit.

V červnu začne mistrovství Evropy ve fotbale, pak v červenci olympijské hry v Londýně. Veřejnost se o politiku do září nebude prakticky zajímat. Po prázdninách vypukne kampaň pro podzimní krajské a senátní volby. Do konce roku vládu ještě čeká poslední velká zkouška: schválení církevních restitucí. První měsíce roku 2013 se odehrají kolem výběru prezidenta republiky a až nová hlava státu začne úřadovat, budeme mít zhruba rok před parlamentními volbami. Avšak Václav Klaus už v tuto dobu bude mít jasno, zda se do politiky vrátí prostřednictvím ODS, nebo jinou cestou.


Počet příspěvků: 11, poslední 25.4.2012 08:16 Zobrazuji posledních 11 příspěvků.