Kellnerův a Děripaskův konflikt v Ingosstrachu pokračuje

V Moskvě byla dle deníku Kommersant zadržena Jekatěrina Alabužinová, která měla podvodně vymámit na PPF Investments patnáct milionů dolarů.

Speciální služby Ruské federace zadržely 3. března v Moskvě Jekatěrinu Alabužinovou a obvinily ji z podvodu na společnosti PPF Investments (PPFI), jež patří nejbohatšímu Čechovi Petru Kellnerovi. Dle ruských vyšetřovatelů měla na podzim roku 2007 se svým komplicem Viktorem Korovinem podvodně vymámit na zástupci PPFI patnáct milionů dolarů. Slíbili mu, že PPFI pomohou prostřednictvím kremelských úředníků urovnat spor s ruským oligarchou Olegem Děripaskou v pojišťovně Ingosstrach. Podvodným jednáním se jim údajně podařilo přesvědčit zástupce PPFI, aby převedl uvedenou částku na konto jejich firmy v Mosstrojekonombance. Informoval o tom 9. března ruský deník Kommersant.

Společnost PPF Investments však zprávu deníku Kommersant odmítla. „Informace některých ruských sdělovacích prostředků o údajné ztrátě patnácti milionů dolarů, které měli na fondu vylákat podvodníci pod příslibem zprostředkování schůzek s představiteli státní správy, nejsou pravdivé,“ sdělil Hospodářským novinám (HN) mluvčí PPFI Jan Piskáček. Dle něho není ani pravdivé tvrzení ruských médií, že „v době, kdy pokusy PPFI vyřešit spor soudní cestou nekončily kýženým výsledkem, se objevila právě Jekatěrina Alabužinová. Činnost úvěrových podvodníků se vztahuje k roku 2007, kdy konflikt v Ingosstrachu právě začal a prakticky žádné soudy ještě neprobíhaly. První soud o neplatnosti navýšení kapitálu v Ingosstrachu vyhrála PPFI v dubnu 2008.“

Historie sporu

Společnost PPFI v květnu 2007 koupila od ruského finančníka Alexandra Mamuta 38,46 procenta akcií pojišťovny Ingosstrach. Její majoritní vlastník Oleg Děripaska, ovládající přímo i prostřednictvím spřízněných firem 60,1 procenta Ingosstrachu, v říjnu 2007 svolal mimořádnou valnou  hromadu, která rozhodla navýšit základní kapitál pojišťovny z 2,5 na deset miliard rublů. PPFI proti tomu protestovala, neboť by se tím její majetkový podíl snížil na 9,6 procenta, připomněl deník Kommersant.

PPFI poté upozornila ruský Federální úřad pro dohled nad finančními trhy, Generální prokuraturu, Kancelář prezidenta i Centrální banku Ruska, že nebyla o svolání mimořádné valné hromady Ingosstrachu informovaná. V uplynulých čtyřech letech obhajovala PPFI svá práva proti nezákonnému Děripaskově postupu u ruských soudů a ve sporu zvítězila.

Dle mluvčího PPFI Piskáčka však konflikt v pojišťovně Ingosstrach pokračuje. „Tentokrát jsou předmětem sporu transakce se spřízněnými osobami, které díky hlasům majoritního akcionáře ,ve velkém‘ – částky jsou do desítek miliard rublů – schvalují valné hromady Ingosstrachu. PPFI tyto transakce zpochybňuje, protože mohou vést k destabilizaci finanční situace pojišťovny, sdělil HN Piskáček.