Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Ke snídani Parkinsona. K obědu Alzheimera. K večeři rakovinu.

Výsledek dvouletého pátrání: Průmyslově vyráběné potraviny nesou vinu na epidemickém šíření chronických nemocí v západním světě.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Martin.Skal

2. 6. 2011 10:05
Pane Vyskoči
Pane Vyskoči, jestliže korelujete výskyt rakoviny s věkem, kterého se dožíváme: náš věk se za posledních 30 let jistě nezdvojnásobil, proč se potom zdvojnásobil výskyt rakoviny, jak se píše v článku?A co s oněmi chronickými nemocemi (Crohnova nemoc, Ulcerozní kolitida), které jsou známy jen v západním světě, poprvé byly diagnostikovány před padesáti lety a nyní se jejich výskyt (pouze v západním světě) každoročně zvyšuje?Já věřím, že máte v lecčems pravdu, ale osobně, když si čtu článek snažím se vynaložit základní vstřícnost k autorovi, jsa si vědom omezenosti mého vlastního stanoviska.A ještě k té Indii: Průměrný dožitý věk v Indii je 65. Nevím, jestli tento rozdíl je tak zásadní, aby mohl nést veškeré břímě pro markantně vyšší výskyt rakoviny na západě.
0 0
možnosti

Pepek_Vyskoc

2. 6. 2011 13:16
- ta závislost nemusí být
- ta závislost nemusí být takto přímá (aprakticky také není) viz. Alzheimer, kde stačí porovná skupiny s rozdílem několika let a nárůst bude o desítky procent..- Crohn a spol byl popsán dříve snad někdy okolo 1920, ale to jedno...opět se bude z části jednat o "optický klam"ve statistice,jako třeba u alergií, kdy se před 50 a více lety k lékaři dostali jen nejtěžší případy, dnes tam jde každý kdo na jaře kýchne a je okamžitě veden jako alergik...čímž nepopírám, že tady výskyt roste, ale osobně u těchto autoimunitních záležitostí tipuji hlavně defacto sterilní prostředí v němž žijeme...-s Indií máte určitě pravdu, nebude to jenom věkem..ale určitě ani není jenom jídlem,tohle by vyžadovalo projít hromady dat někým opravdu kvalifikovaným... Jak jsem řekl už na začátku, nepopírám, že spousta věcí v potravinách může škodit,jenom článek moc zjednodušuje.. 
0 0
možnosti
Důkazy na úrovni bulváru
Já se k tomuto názoru mohu jenom přidat. Jedna otázka je, kde je pravda, druhá věc ale je jí dokázat. Ne nadarmo ve všech vyspělých společnostech platí, že komu není prokázána vina je nevinen. ve vědě je to zrovna tak. Opírat svoje tvrzení o škodlivosti pesticidů o jinou strukturu úmrtnosti podle příčin v Indii je hodně diletantské a spíše zavádějící až manipulativní. Autorka by si měla uvědomit, že účel opravdu nesvětí prostředky! Pesticidy jsou asi špatné, ale takhle se to přece obhajovat nemůže!
0 0
možnosti