Kdyby byl Miloš Zeman silným prezidentem…

Proč rozhodujícího akcionáře PPF veze k čínskému prezidentovi právě hlava českého státu? Jen proto, že Petr Kellner je Čech a má naše občanství? Finančníkům, jako je Kellner, nelze vyčítat v zásadě nic. Využil příležitosti a slabého prezidenta, bez kterého by se nejbohatší Čech k hlavě čínského státu v dohledné době jistě nedostal.

István Léko 3.11.2014
Prezident Miloš Zeman a čínským prezidentem Si Ťin-pchingem přihlížejí 27.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman a čínským prezidentem Si Ťin-pchingem přihlížejí 27.... | foto: ČTK
Prezident Miloš Zeman a čínským prezidentem Si Ťin-pchingem přihlížejí 27....

V den, kdy vrcholila návštěva českého prezidenta v Číně, běžela na ČT24 horká informace: „Miliardář Kellner se účastnil schůzky s čínským prezidentem.“ Když se o pár hodin později provalila zpráva, že Miloš Zeman se do Prahy nevrací vládním letadlem, nýbrž soukromým tryskáčem pronajatým finančními skupinami PPF a J&T, napadlo mne, zda by nebylo přesnější napsat: „Zeman se účastnil schůzky miliardáře Kellnera s čínským prezidentem.“

Realitě by to odpovídalo více, celá ta cesta do Číny se tak trochu točila kolem PPF. Zemana sice doprovázela početná delegace podnikatelů, ale s trochou nadsázky lze říci, že z návštěvy nejvíce vytěží právě PPF.

Kellnerův milník

Setkání s čínským prezidentem bylo pro Petra Kellnera jakýmsi milníkem. Na tento okamžik čekal sedm let, od doby, co jeho PPF začala v Číně podnikat. Finančníkům, jako je Kellner, nelze vyčítat v zásadě nic. Využil příležitosti a slabého prezidenta, bez kterého by se nejbohatší Čech k hlavě čínského státu v dohledné době jistě nedostal.

Setkání s čínským prezidentem bylo pro Petra Kellnera jakýmsi milníkem. Na tento okamžik čekal sedm let, od doby, co jeho PPF začala v Číně podnikat.

Skupina PPF zatím v Číně skutečně natolik velký byznys nedělá. Prostřednictvím firmy Home Credit sice rozpůjčovala skoro 80 miliard korun, ale na takovou obrovskou zemi jsou to stále jen drobné. Kellner má v Číně mnohem větší ambice a setkání s prezidentem Si Ťin-pchingem může dynamiku jeho byznysu kýženým způsobem akcelerovat.

Kdyby byl Miloš Zeman silným prezidentem, choval by se jinak. Mohl se například Kellnera zeptat, proč mateřský holding jeho impéria (PPF Group N. V.), které vlastní aktiva za více než 24 miliard eur, sídlí v Nizozemsku. Podniky vlastněné PPF v České republice sice řádně platí daně, ale dividendy vyplacené do Nizozemska se nedaní ani u nás, ani tam. Kdyby Kellner holding přesídlil do ČR, daně z dividendy by stejně neplatil. Proč to neudělá? Čeho se obává?

Geopolitické souvislosti

Namístě je tedy otázka, proč rozhodujícího akcionáře PPF veze k čínskému prezidentovi právě hlava českého státu? Jen proto, že Kellner je Čech a má naše občanství? Byl v delegaci Miloše Zemana například šéf nebo hlavní akcionář nizozemské finanční skupiny ING, která v ČR podniká také více než 20 let, tedy přibližně stejnou dobu jako PPF? Pokud vím, nebyl. Neměl by tedy lidi z nejvyššího vedení PPF čínskému prezidentovi představit spíše nizozemský premiér či hlava tamní královské rodiny?

Neměl by lidi z nejvyššího vedení PPF čínskému prezidentovi představit spíše nizozemský premiér či hlava tamní královské rodiny?

Přítomnost Kellnera a dalších lidí z PPF na setkání s čínským prezidentem ukazuje i na další, řekněme geopolitické, souvislosti. PPF kromě České republiky podniká sice ve střední a východní Evropě, ale těžiště její současné, a zejména budoucí aktivity je jinde: Kazachstán, Bělorusko, Vietnam, Indie, Indonésie a především Rusko a Čína. Můžeme spekulovat, zda zájmy teritoriálně takto silně nevyvážených skupin se sídlem mimo ČR nakonec fatálně neovlivní zahraničněpolitickou orientaci země.

Aktivity PPF v západní části Evropy, v USA či v Kanadě jsou prakticky nulové. Neví se proč. Možná že se jí na Západ nechtělo, nebo chtělo, ale objevily se nepřekonatelné překážky. Až jednou Miloš Zeman pojede na oficiální návštěvu do USA a setká se s americkým prezidentem, Kellner v jeho delegaci jistě nebude.

Spekulace veřejnosti

Co se mohlo odehrát na palubě soukromého letadla za zhruba deset hodin letu z Pekingu do Prahy, se nikdy nedozvíme. Víme jistě, že si Zeman neudělal čas na přípravu pořádné řeči ke státnímu svátku, namísto nudného výčtu zásluh vyznamenaných.

Ať se Miloš Zeman nediví, když veřejnost začne spekulovat, že byznysmeni z PPF a J&T všem ukázali, jak drží Hrad v hrsti

Čeští podnikatelé už dnes žárlí na finančníky, kterým prezident dopřál tolik svého vzácného času. Ať se Miloš Zeman nediví, když veřejnost začne spekulovat, že byznysmeni z PPF a J&T všem ukázali, jak drží Hrad v hrsti, protože vezli osobu, která rozhoduje o tom, kdo usedne do Bankovní rady ČNB, jež reguluje i banky zmíněných finančních skupin. Ať se také nediví, že se mluví, jak exministr obrany Jaroslav Tvrdík, toho času v Kellnerových službách, dostal tučný bonus za to, že prezidenta dostal na palubu tryskáče.

Zemanův návrat v soukromém letounu odsoudil nejen premiér Bohuslav Sobotka, ale i předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, který s odkazem na známý případ Christiana Wulffa z roku 2009 – rovněž související s letem – poznamenal, že v Německu by za takový čin prezident odstoupil.

A co Obama

Pravda asi bude taková, že unavený prezident většinu času v letadle prospal. Jenže se nevyhne nařčení, že zatímco v roce 1989 kritizoval prohnilost ekonomického systému, dnes kuje pikle s oligarchy ruského stylu v tryskáči, že činem nehodným prezidentského úřadu vystavuje zemi zmítanou nedůvěrou v politiky a korupční pověstí riziku další morální devastace, že před 25 lety se choval jako vůdce hodný následování, ale v roce 2014 se z něj stal prodejný ješita.

Pravdou asi bude, že unavený prezident většinu času v letadle prospal

Mohl by americký prezident Barack Obama v rámci své oficiální návštěvy jakékoliv země letět tryskáčem s privátními bankéři a nechat Air Force One plavat? Mohl. Jednou a zároveň ve funkci prezidenta naposled. V případě českého prezidenta je to asi jedno. 

Echo.3 Oba prý pracují pro Rusko... :o) 13:10 4.11.2014

Počet příspěvků: 18, poslední 9.11.2014 01:35 Zobrazuji posledních 18 příspěvků.