Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Kdo se stane pro šíity příští náboženskou autoritou?

V zákulisní hře o nástupnictví po churavém iráckém duchovním Husajnu Alím Sístáním nejčastěji padá jméno íránského ájatolláha Šáhrúdího.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Cermans

14. 4. 2014 11:45
Pro mě terra incognita , pan Tureček nás v závěru straší
z velkých důsledků na Západ, ale z článku jsem nepochopil ani náznak charakteristiky těchto vážných důsledků? Ví to asi pouze TS mocností, tedy USA, Ruska , možná Číny.Co dodat můžeme jen vzpomínat na dobu spolupráce s Muhammadem Rezá Šáhem Pahlaví. Na wikipedii píší že vládl pevnou rukou a v roce 1978 věznil 2200 politických odpůrců. Pokud je to pravda co tomu říkáte diskutéři, nebylo to lepší než dnes? Z mého pohledu si američtí zbrojaři musí mnout ruce a američtí demokratičtí politici si musí " trhat svoje roucha a sypat popel na hlavu". Opravdu mohou být hrdí na to kam střední východ dostali. A zase mají tu kliku, že ve své zaslepenosti z hry na světového vůdce a distributora lidského štěstí do celého světa si to vůbec neuvědomují.
0 0
možnosti

Křivan

14. 4. 2014 12:34
Vaše otázka je legitimní.
Vaše otázka je legitimní. Posledních několik desetiletí si kladu obdobnou otázku. Irán je typický příklad. Co je pro společnost přijatelnější? Autoritativní vůdce, na jehož konto padne ročně několik stovek obětí, nebo pseudodemokratická společnost ve které se jednotlivé skupiny řežou hlava nehlava a počet mrtvých ročně se počítá v desítkách tisíc.PS. Pro později narozené. Pamatuji ještě dobu, kdy světové společenství (bez USA) považovalo iránské povstání proti Rezá Pahlavímu za demokratické hnutí. Většina jeho vůdců před tím žila poklidně v exilu ve Francii.
0 0
možnosti

Kiebitz

14. 4. 2014 17:51
I primitivnější spoluobčané vítají u nás Putina, nebo oligarchu
což je jim důstojný jeho gubernátor. Neb politika by lid zdržovala od konzumu, navíc ruská armáda na bojišti chce také lepší futráž, velká potravinářská firma může začít tam exportovat tvrdé rohlíky. Namočí je do melty a budou říhat blahem. Po rozpadu legitimních struktur 19. stol., jejich náhrada nacionalismem, komunismem, socialismem, nacismem.., je to provizorní a zvenku dokonale odpuzující. Naštěstí Persie nemá potenciál produktivity, stejně jako rusko a podobná bídná asie. Výnosy vynášet umí i diskutér jako já, to je málo. Islám je negace , zbývá mu jen se drobit a hroutit, ač osobní islámy, zejm. pokud jde o rodinu, výchovu, domov jsou záviděníhodné. Zda u nás časem nějaká verze péče o lidi, vyživování studentů, upgraduje zemano-putinismus, se již snad nedožiji. Příroda je moudrá, a dává člověku i v čase, jen co unese.
0 0
možnosti

Křivan

14. 4. 2014 21:45
???
???
0 0
možnosti