Kdo dostal Ctirada Nečase do představenstva ČD? Jeho přítel poslanec Babák?

Mezi šéfem Královopolské RIA a finančním čarodějem Věcí veřejných existuje hned několik pojítek.

István Léko 9.12.2011
Jak bude zvládat Ctirad Nečas, bezpochyby schopný manažer, dvě důležité funkce? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice
Jak bude zvládat Ctirad Nečas, bezpochyby schopný manažer, dvě důležité funkce? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Začátkem listopadu 2011 se stal členem představenstva státního podniku České dráhy Ctirad Nečas – na návrh dozorčí rady. Předseda představenstva a generální ředitel soukromého podniku Královopolská RIA je dlouholetým přítelem poslance Michala Babáka, nechvalně známého finančního čaroděje Věcí veřejných. Nečasovo jméno figurovalo i na kandidátce nejmenší vládní strany v loňských komunálních volbách, a to v Blansku, odkud on i Babák pocházejí.

Pozoruhodný je však ještě jeden vztah: Od roku 2000 až do května 2008 byl Ctirad Nečas jednatelem a spolumajitelem MxB group, firmy, kterou před třemi lety právě Babák koupil. A jak vyplývá z informací ČESKÉ POZICE, skutečnost, že byl jednatelem a akcionářem MxB group, Nečas ve svém rozsáhlém oficiálním životopise, který poskytl Českým drahám, zamlčel.

Kdo Nečase navrhl? To prý není podstatné.

Kdo Nečase do tak významné funkce ve státní firmě, kde se posty rozdělují většinou podle politického klíče, dosadil? Na tuto otázku neexistuje jasná odpověď. Akcionářská práva v podniku vykonává ministerstvo dopravy, v jehož čele stojí Pavel Dobeš z Věcí veřejných. „Ministr Pavel Dobeš Ctirada Nečase před volbou do představenstva Českých drah osobně neznal,“ sdělil ČESKÉ POZICI Radek Holý z tiskového odboru ministerstva.

Není vyloučeno, že do představenstva svého kamaráda dostal právě Michal Babák, jenže poslanec a ekonomický expert Věcí veřejných s ČESKOU POZICÍ od dubna 2011, kdy jsme mu ohledně jeho financí položili šest velmi nepříjemných otázek, vůbec nekomunikuje.

Na otázku, kdo jmenovitě navrhl, aby dozorčí rada Českých drah vyslala Nečase do představenstva podniku, odpověděl mluvčí ministerstva Holý následovně: „Noví členové představenstva, tedy i Ctirad Nečas, byli vybráni z několika vhodných kandidátů, které měli zástupci ministerstva k dispozici. Kdo konkrétně koho navrhl, není vzhledem k následné volbě hlasováním, která proběhla mezi členy dozorčí rady, podstatné.“ Holý dodal, že dozorčí rada od nových členů představenstva požadovala praktické znalosti a zkušenosti s kontrolou v oblasti řízení obchodních společností, marketingu a personálních věcí.

Královopolská RIA má významné státní zakázky

Co bude mít Nečas v Českých drahách konkrétně na starosti? „Kompetence Ctirada Nečase v rámci jeho působení v představenstvu se týkají personálních otázek, modelu odměňování a kolektivního vyjednávání,“ sdělil ČESKÉ POZICI mluvčí ČD Petr Šťáhlavský.

Ve společnosti Conoscenza, která ovládla Královopolskou RIA, byl kromě zakladatele Romana Němce spolumajitelem i expremiér Gross

Ctirad Nečas je bezpochyby schopným manažerem, otázkou ovšem je, jak bude obě časově náročné funkce zvládat. Podle mluvčího Českých drah totiž Nečas zůstává i nadále předsedou představenstva i generálním ředitelem společnosti Královopolská RIA.

Tato firma vydělává na opravách elektráren a má i stomilionové zakázky od energetického gigantu ČEZ kontrolovaného státem. Před třemi lety ovládla Královopolskou RIA společnost Conoscenza, kde byl kromě zakladatele firmy Romana Němce spolumajitelem i sociálnědemokratický expremiér Stanislav Gross. Poté, co Conoscenza získala společnost Královopolská RIA za okolností, jež podle MF Dnes prošetřuje policie, Němec svého kamaráda Grosse údajně vyplatil. A oznámil, že expremiér Gross ve firmě už vliv nemá.

Případ MxB group

Firma MxB group, kterou Ctirad Nečas před léty řídil a spoluvlastnil, má hodně podobný název jako společnost MxB, kde je Michal Babák jednatelem a 80procentním společníkem. (Nabízí se, že písmeno M v názvu firmy bude zřejmě znamenat Michal, B asi Babák.)

Firma MxB patří do rodiny firem, jejichž jména se vynořila v souvislosti s nejasným původem sponzorských darů Michala Babáka Věcem veřejným. Babák oznámil, že 1,6 milionu si půjčil právě od MxB, jejímž je majoritním podílníkem.

Tento fakt jsme mimo jiné již v dubnu komentovali: „Firma MxB měla na konci roku 2008 v hotovosti 500 tisíc korun a na účtě nulu. U účetní firmy bychom předpokládali, že bude mít peníze spíše na účtu než ve skříni, ale budiž. Třeba se Babákovi podařilo zlikvidnit 970 tisíc korun pohledávek, firmu vyluxovat a těch 1,6 milionu dát nějak dohromady.“

Ale zpět k MxB group. Jak ČESKÁ POZICE již informovala, MxB group vznikla v roce 2000 pod názvem Agentura 2BK. Michal Babák odkoupil od původních majitelů 100 procent obchodních podílů 27. května 2008 za 39 tisíc korun. Už 16. června téhož roku, tedy o pouhé tři týdny později, celou firmu prodal. Opět za 39 tisíc korun. Nic moc kšeft.

Společnost MxB group sice nikdy nic nevydělala, ale o to měla bohatší korporátní život. Vystřídala snad všechny živnosti, které existují, měla několik názvů (některé střídala tak rychle, že je ani soud někdy nestačil zapisovat) a v současné době je už 15 měsíců bez jednatele. To je mimochodem důvod ke zrušení společnosti. Shoda se jménem nové Babákovy společnosti MxB je očividná, zajímavé na tom je, že noví majitelé se neobtěžovali firmu přejmenovat. Že společnost MxB group sídlí v Praze 2 na adrese Korunní 810, kde je i byt patřící Michalu Babákovi, asi už nepřekvapí.

Firmami MxB a MxB group jsme se podrobněji zabývali v článcích:
Bizarní epizody z příběhu čaroděje Babáka
A teď tu o Šípkové Růžence, pane Babáku
Věci veřejné křišťálově čisté. Až na ty skvrny od Babáka.

Volební pokus Ctirada Nečase

Ctirad Nečas svůj přátelský vztah k Babákovi veřejně deklaroval loni v říjnu. „První impuls k mé účasti na kandidátce Věcí veřejných dal můj dlouholetý kamarád Michal Babák. Není mi lhostejný další vývoj společenského života v naší zemi, a to nejen na úrovni celorepublikové, ale především na úrovni komunální,“ píše Nečas v propagačním materiálu Věcí veřejných vydávaném v Blansku v „časopisu bez přetvářky“ loni v září. Jenže Věci veřejné ve volbách získaly jen o málo víc než pět procent hlasů a Nečas se do zastupitelstva nedostal. Do představenstva Českých drah ano. Jenže v tomto případě se voliče nikdo neptal.

O nedávném obchodním úspěchu Královopolské RIA: Zimní olympijské hry v Soči rozsvítí Češi