Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Kauza Snowden pokračuje: NSA připravuje válku s kryptografií

The Washington Post zveřejnil první dokument, který dokládá, že NSA se snaží do internetové komunikace uživatelů aktivně nabourat.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Marek Kyncl

31. 8. 2013 4:41
V ústavách většiny
V ústavách většiny demokratických států exisuje pojem nazvaný "ochrana listovního tajemství" nebo analogicky. Kolik pokřiku bylo ohledně odposlouchávání telefonů a čtení zlomku dopisů STB za minulého režimu a kde jsme nyní? Terorismus byl, je a bude. Z části je financován i tajnými službami USA, Francie a možná i dalších zemí, z části jsou dokonce tajné služby napojeny na finanční toky s terorismem souvisejícími (IranGate).  Teroristé jsou potřeba, jsou součástí tohoto systému, jakousi bojovou standartou. Jak by dnes například vypadala válka v Sýrii, kdyby nebylo teroristů, které mimochodem naši spojenci  USA (a možná, že v rámci tradičního rektálního alpinismu, i Česká republika) podporují? Proč nebyl Usáma Bin Ladin postaven před soud? Proč vlastně skoro žádný z těch teroristů nebyl postaven před soud?Masivní sběr dat o každém z nás má však s terorismem společného jen málo. Hlavní plody leží v penězích. Dnes jsou to peníze utrácené ve velkém na rozvoj nepřeberného množství špiclovacích technologií a zítra budou data k dispozici pro nepřeberné možnosti jejich využití v komerční sféře. Určitě to neskončí u cílení reklamy. Spíše se lidé budou stále částěji setkávat s tím, že z nějakého záhadného důvodu byli propuštěni z práce (protože je externě spolupracující analytická firma na základě dat jiné firmy) vyhodnotila jako méně vhodné nebo kradoucí (všimněme si, že nikdo nenarušuje presumpci neviny, prostě je dána přednost tomu jedinci, u kterého je pravděpodobnost selhání nižší), z nějakého důvodu Vám budou odebrány děti, protože v algorytmech Vašeho chování existují prvky které v budoucnu nevylučují sexuální zneužívání a děti je přeci třeba chránít, z nějakého důvodu nedostanete  jako podnikatel zakázku, protože Vaše firma neprojde jakousi záhadnou certifikací - například prototeroristickou expertýzou a proto nemůžete dělat ani dlaždiče, co kdyby jste pod lažbu v rámci pravděpodobnostního selhání založil bombu, a nakonec si třeba nezalétáte letadlem, protože určitý aspekt Vašeho chování bude vyhodnocen jako potenciálně teroristický. Toto všechno se již nebude odehrávat před soudem, kde je možnost obvinění vyvrátit či potvrdit, protože žádné obvinění není. Budou existovat pouze obavy, doporučení zvýšená pravděpodobnost atd. Míříme k naprosto obludné totalitě a Bůh pomáhej našim dětem v ní přežít. 
0 0
možnosti
Defekti jsou v programu
Není nic lepšího, než když cíl agentury realizuje  třeba nevědomě a třeba mimovolně, kdo "defektoval". Představa bojiště, kde oficíři jako papoušci (aby se na ně nestřílelo, aby nevznikl chaos bez velení, aby byl možný velený ústup, aby se nekončilo jatkama), kde tamboři bez příslušnosti k vlajce asi jako dneska lékaři, je passé. Bez tambora to nešlo, asi jako dnes to nejde bez televize, je za ni vděčný i papež. Internet se vzdal evidence, pokud mi někdo vyrobí 15 stránek s mýma fotkama,provozuje je, nabízí mým jménem prezervativy,  mohu se tím akorát bavit. Je tedy všechno v síti dost virtuální, vyjma snad e-podpisu. Protože kameru na notebooku odpojit jen těžko, stejně vypnout telefon, lze ale systému podsunovat fikce. Postava Cimrmana vzorem. O co se snažili komunisté kontrolou televize (v rozhlase nestačili na barvu, rytmus hlasu), lze s trochou peněz podrobit i majoritu v síti.  Nejen sociální síť, ale třeba jen móda, styl, .., směřují prosté spolehlivě. Co teprve když je po ruce herečka, sportovec, zpěvák, celebrita. Bytosti typu blac box se v ně hravě převtělí. Volí paní B. pana Z.? To jdu taky, to bych nechtěl (a) vypadnout, navíc můj jiný kandidát by mohl prohrát. Naše méněcennost před muslimským světem nám tak brání jej nejen poznat, ale i komunikovat.  Zbývá bojová konfrontace, nu, alespoň něco, ale bez ní ještě hůře.
0 0
možnosti

Janh

30. 8. 2013 15:54
Obávám se, že Snowden 2.0 si
Obávám se, že Snowden 2.0 si to po honu na Snowndena 1.0 dobře rozmyslí.Jak na ně? Jednoduše. Američané si musí zvolit takové kongresmany, kteří podobné programy stopnou via omezení přísunu peněz. Pokud by služby pokračovaly via tajné fondy, ocitly by se v ilegalitě.Jistě, určitý monitoring je pro tajnou službu klíčový, mám ale pocit, že v současnosti panuje přesvědčení, že vše vyšpehují někde u PC.Nejde o boj s terorismem, ale o kontrolu obyvatelstva. To je mnohem nebezpečnější pro společnost, než nějaký terorismus sám.Západ musí zůstat otevřený, demokratický. Teď míří směrem k Rusku.
0 0
možnosti

Ctenarcp

30. 8. 2013 15:47
Princip neurčitosti říká, že nic nelze dokonale utajit
A samozřejmě žádná služba nemůže být docela tajná, pokud interaguje (měří) s okolním prostředím ;-). Tak to ve vesmíru chodí.
0 0
možnosti
Zlatý déšť,
to je pěkné. Boom však budou mít dosud zakázané krypto-technologie, které se rozšíří, protože když neplatí pravidla, není co dodržovat. Například digitalizovaný šum diody (generující absolutně náhodnou řadu čísel), nahraný na dva nosiče, z nichž jeden půjde třeba poštou (tedy nikoliv via internet) adresátovi, a každý si na zašifrování či dešifrování jednorázově použije část šumu, a celá NSA se může jít pást. Už teď je zřejmě většina (a čím dál více) investic do NSA zbytečných. Je třeba investovat do lidských zdrojů. A ty se nejlépe získají, když se k nim člověk slušně chová. A když se člověk sám slušně chová, nepotřebuje zdaleka tolik prostředků na fízlování.
0 0
možnosti